Jak przebiega wizyta konsultacyjna u urologa?

Wizyta u urologa to wciąż dla wielu pacjentów temat wstydliwy. Kojarzona jest z rozmową na temat intymnych dolegliwość, o których trudno jest m mówić obcej osobie, a także z koniecznością odsłaniania i badania narządów płciowych. Wywołuje to uczucie skrępowania. Warto jednak pamiętać, że konsultacja urologiczna może prowadzić do wykrycia nowotworu w jego wczesnym stadium, kiedy istnieje większe prawdopodobieństwo wyleczenia choroby.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Urologia jako odrębna dziedzina wyewoluowała w Polsce z chirurgii w połowie ubiegłego stulecia. Ze względu na dokonujący się szybki postęp w medycynie, wprowadzanie nowych metod diagnostyki i leczenia umożliwiających małoinwazyjne wkraczanie w głąb ludzkiego organizmu, urologia rozwinęła się w wysoce wyspecjalizowaną gałąź medycyny pozwalającą chorym na uwolnienie się od wielu przykrych chorób, takich jak kamica dróg moczowych czy nowotwory. Obecnie porady urologiczne stanowią ok. 3% wszystkich porad ambulatoryjnych. Urologia zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego, tzn. nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej u kobiet i mężczyzn, a także schorzeniami zewnętrznych narządów płciowych męskich, do których zalicza się penis, jądra, najądrza. Urolog prowadzi także diagnostykę i leczenie wewnętrznych męskich narządów płciowych, takich jak stercz, czyli prostata, pęcherzyki nasienne i nasieniowody (nazywane także drogami nasiennymi). Prowadzona w ostatnich latach intensywna kampania, zwracająca uwagę społeczeństwa na problemy zdrowotne układu moczowo-płciowego, skutkuje większą świadomością pacjentów i przełamuje ich zażenowanie dzielenia się swymi intymnymi przypadłościami z lekarzem.

Wywiad lekarski podczas konsultacji urologicznej

Podczas konsultacji urologicznej przeprowadza się rozmowę z pacjentem o jego dolegliwościach lub innych przyczynach, z którymi się zgłosił (np. badania profilaktyczne). Następnie pacjent jest proszony o odsłonięcie do badania tułowia od piersi do połowy ud. Lekarz zaczyna od oglądania tych okolic, a następnie przechodzi do badania fizykalnego, czyli uciskania dłonią okolic lędźwiowych i podbrzusza w celu zorientowania się o umiejscowieniu choroby, obecności bólu i jego natężenia. Badanie przeprowadza się zwykle w pozycji leżącej na plecach, czasami może zostać przeprowadzone na stojąco. Mężczyzn często bada się przez kiszkę stolcową, a tych w wieku 50 lat i powyżej, powinno obowiązkowo badać się co najmniej raz w roku. Badanie u kobiet natomiast przeprowadza się na fotelu ginekologicznym.

W niektórych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie konsultacji urologicznej online. Jest to szczególnie wygodne w sytuacji, w której z jakichś przyczyn pacjent nie może zgłosić się na tradycyjną wizytę.

Najczęstszymi przyczynami, z jakimi pacjent zgłasza się do urologa, są zaburzenia w oddawaniu moczu pod postacią krwiomoczu, z towarzyszącymi temu bólami o rożnym nasileniu, zlokalizowanymi w okolicach lędźwiowych lub w podbrzuszu. Celem konsultacji urologicznej jest ustalenie przyczyny dolegliwości i dobranie odpowiedniego leczenia, niejednokrotnie operacyjnego. Innym częstym schorzeniami z którym pacjent trafia do urologa jest kamica, czyli tworzenie się złogów w nerkach, które, w zależności od rozmiaru, mogą także przemieszczać się do moczowodów, pęcherza lub cewki moczowej. Także częstą dolegliwością są stany zapalne dróg moczowych, objawiające się częstym i bolesnym oddawaniem moczu, czasami z towarzyszącą temu gorączką i dreszczami.

Nierzadkim powodem wizyty są także kłopoty z nietrzymaniem moczu, zwłaszcza u kobiet, które wielokrotnie rodziły siłami natury, a więc problem może dotyczyć ludzi w młodym wieku, także aktywnych zawodowo. Ta nieprzyjemna przypadłość powoduje u nich stres i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Nie wolno zapominać także o chorobach nowotworowych, dotyczących układu moczowo-płciowego, które mogą przebiegać podstępnie, czyli nie dając żadnych lub jedynie bardzo niewielkie dolegliwości. Z tego m.in. powodu tak ważna jest okresowa kontrola urologiczna u mężczyzn w starszym wieku, którzy nawet nie mając poważniejszych dolegliwości, zgłaszają do gabinetu urologicznego celem badań kontrolnych. Należy zbadać ich przez kiszke stolcową celem oceny gruczołu krokowego a wykonać badania laboratoryjne, takie jak badanie antygenu PSA we krwi wykrywającego nowotwór stercza,badanie ogólne moczu i USG układu moczowego.

W przypadku wykrycia nowotworu, istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo wyleczenia choroby w jej wczesnej fazie, niż gdy objawy są już poważne.

Reasumując, pozostawmy obawy przed drzwiami gabinetu i z większą śmiałością pozwólmy, by specjalista urolog co jakiś czas ocenił stan naszego układu moczowego, nawet przy braku niepokojących dolegliwości.

Dodaj komentarz

Konsultacja przed zabiegiem urologicznym

Konsultacja przed zabiegiem urologicznym

Zabiegi urologiczne dokonywane w szpitalach i klinikach mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. Jedne wymagają dłuższego pobytu na oddziale urologicznym, inne pozwalają opuścić placówkę medyczną po 24 godzinach od przyjęcie. Jednak w...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...