Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Przepuklinę pachwinową można rozpoznać na podstawie występowania charakterystycznych objawów oraz przeprowadzonego badania klinicznego. W przypadkach wątpliwych, pomocne może się okazać badanie ultrasonograficzne lub badanie rezonansem magnetycznym. Coraz rzadziej wykonuje się także herniografię, która jest badaniem małoinwazyjnym, odznaczającym się wysoką czułością.

Przepuklina pachwinowa (hernia inguinalis), powtarzając za podręcznikiem "Chirurgia Repetytorium", jest to "uwypuklenie otrzewnej przez kanał pachwinowy biegnący skośnie przez ścianę brzucha nad więzadłem pachwinowym". Mówiąc prościej, przepukliną pachwinową nazywamy przemieszczenie zawartości jamy brzusznej (najczęściej jelit) przez wytworzony w pachwinie otwór. Wyróżnia się przepuklinę pachwinową prostą i skośną, w zależności od jej przebiegu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Rocznie w Polsce wykonuje się około 60 000 operacji przepuklin pachwinowych. Jest to najczęstsza z wszystkich przepuklin brzusznych. Występuje 5 razy częściej u mężczyzn, niż u kobiet. Skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny z wszyciem siatki (metoda beznapięciowa) lub bez wykorzystania materiału syntetycznego (metoda napięciowa). Ponad to, operacja może być wykonywana w sposób klasyczny lub laparoskopowo.

Rozpoznawanie przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa może przebiegać bezobjawowo, jednak zazwyczaj wywołuje charakterystyczne dolegliwości. W sytuacjach zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej (kaszel, parcie na stolec, dźwiganie ciężarów), w pachwinie lub w mosznie może pojawiać się miękkie uwypuklenie, które da się odprowadzić do jamy brzusznej. Zmiana ta zmniejsza się lub zanika w pozycji leżącej. Ukazaniu się zmiany mogą nie towarzyszyć żadne dodatkowe dolegliwości, zdarza się jednak, iż jednocześnie pojawia się ból lub pieczenie w jej okolicy. Ból może promieniować u mężczyzn do jądra.

Jak mówią Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego, jeśli badaniem klinicznym stwierdza się ewidentne występowanie przepukliny pachwinowej, dalsza diagnostyka nie jest konieczna. W tej sytuacji bez wykonywania badań obrazowych można podjąć decyzję o wykonaniu operacji naprawczej. Jeśli objawy kliniczne nie są jednoznaczne lub gdy u pacjenta występują uporczywe dolegliwości bólowe, należy wykonać badanie ultrasonograficzne. Niestety, badanie to charakteryzuje się małą czułością i specyficznością w badaniu przepukliny pachwinowej. Dlatego też, jeśli USG daje wynik negatywny, Europejskie Towarzystwo Przepuklinowe zaleca wykonanie badania rezonansem magnetycznym (MRI). Aby zwiększyć skuteczność badania MRI, należy wykonać próbę Valsalvy (zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, które powoduje ujawnienie się przepukliny). Badanie rezonansem skutecznie uwidacznia występowanie patologii mięśniowo- ścięgnowej.

Rzadko wykonywanym badaniem, mającym zastosowanie u pacjentów z dolegliwościami bólowymi w okolicy pachwinowej, u których badanie ultrasonograficzne i MRI dają wynik ujemny, jest herniografia. Choremu w znieczuleniu miejscowym podaje się dootrzewnowo środek cieniujący. Następnie pacjent kładzie się na brzuchu, na pochylonym łóżku tak, by głowa i tułów znajdowały się wyżej niż kończyny dolne. Przedostanie się środka kontrastowego w okolicę pachwiny świadczy o występowaniu przepukliny. Herniografia bardzo rzadko daje powikłania, a jednocześnie charakteryzuje się dużą czułością.

Operacje przepukliny pachwinowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: "Leczenie przepuklin pachwiny. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego z komentarzem Polskiej Grupy Roboczej ds. Rekomendacji"; "Przydatność badań ultrasonograficznych w diagnostyce przepuklin pachwinowych" Wideochirurgia i inne techniki małoinwazyjne 2007; 2 (6): 58–65; "Chirurgia. Repetytorium" pod red. prof. dr hab. med. W. Noszczyk

Dodaj komentarz

Czy przepuklinę pachwinową zawsze trzeba leczyć?

Czy przepuklinę pachwinową zawsze trzeba leczyć?

Leczeniem z wyboru przepukliny pachwinowej jest zabieg operacyjny. W wytycznych Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego pojawia się jednak zapis, że u mężczyzn z przepukliną pachwinową, która nie daje objawów lub powoduje wyłącznie niewielkie... więcej »

Przepuklina pachwinowa - czynniki ryzyka

Przepuklina pachwinowa - czynniki ryzyka

Według danych portalu medscape.com, operacja przepukliny pachwinowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych - w samej Wielkiej Brytanii rocznie przeprowadza się ich około 80 tysięcy. Jakie są czynniki zwiększające ryzyko... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska