Labioplastyka - popularny zabieg ginekologii plastycznej

Labioplastyka - popularny zabieg ginekologii plastycznej

Zabiegi strefy intymnej u kobiet stają coraz bardziej popularne, gdyż wiele problemów związanych z dyskomfortem tych okolic przestało być tematem tabu. Jednym z takich zabiegów jest labioplastyka mająca na celu przywrócenie prawidłowego kształtu i funkcjonalności warg sromowych.

Wargi sromowe pełnią istotną rolę fizjologiczną, gdyż chronią przedsionek pochwy i ujście cewki moczowej. Wargi sromowe mniejsze zazwyczaj schowane są pod większymi, jednak u wielu kobiet ich wielkość waha się w dość dużych granicach. Przerośnięte lub asymetryczne fałdy śluzówki mogą wystawać poza szparę sromu i wywołują nie tylko dyskomfort psychiczny, ale przyczyniają się do problemów podczas uprawiania sportu (np. jazdy na rowerze lub jazdy konnej) lub współżycia seksualnego. Mogą również utrudniać utrzymanie higieny intymnej. Objawiają się bólem tej okolicy i powstawaniem mikrourazów śluzówki oraz rozwojem procesów zapalnych. Zaburzenia kształtu warg sromowych mają wiele przyczyn. Mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych, urazów w czasie porodów naturalnych lub pojawiać się z procesie starzenia organizmu.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Korekcja warg sromowych u kobiet nosi nazwę labioplastyki i należy do zabiegów ginekologii plastycznej. Nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy warg sromowych – labia. Operacja ta wykonywana jest za pomocą lasera lub zwykłym skalpelem chirurgicznym. Użycie lasera ma dodatkowe zalety, bo zmniejsza krwawienie podczas zabiegu i zmniejsza ryzyko powstania blizn. Labioplastykę zwykle przeprowadza się z znieczuleniu miejscowym, choć niekiedy wybiera się też znieczulenie ogólne. Metoda TRIM polega na usunięciu fragmentów przerośniętej tkanki warg sromowych mniejszych poprzez obcięcie ich brzegów. Jest to metoda prosta i szybka. Pozwala też na usunięcie ciemniejszych końców śluzówki, co zapewnia im młodszy wygląd. Wadą powstanie niewielkiej blizny na brzegach, która może być tkliwa podczas procesu gojenia. Technika V (Wedge) zachowuje naturalny brzeg warg sromowych. Polega na wycięciu klina tkanki w kształcie litery V. Różne zabiegi ginekologii plastycznej można łączyć, szczególnie jeśli konieczna jest jednoczesna plastyka kroczka z powodu urazów okołoporodowych.

Jak donosi prestiżowe czasopismo medyczne An International Journal of Obstetrics & Gynaecology wyniki labioplastyki są bardzo dobre. W artykule przeglądowym autorstwa doktor Liao i jej współpracowników wysoki stopień satysfakcji z efektów kosmetycznych deklarowało 91-100% pacjentek, a poprawę funkcjonalności tej strefy 93–98%. Aż 71% pacjentek deklarowało również poprawę jakości życia seksualnego. Powikłania natomiast są rzadkie i obejmują przedłużone gojenie lub zakażenia. Po plastyce warg sromowych występuje opuchnięcie okolicy poddawanej zabiegowi. Mogą pojawić się zasinienia i ból. Dolegliwości te ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, jednak całkowite zagojenie następuje w ciągu miesiąca. W tym czasie zaleca się unikanie wysiłku fizycznego i współżycia.

Termin zabiegu labioplastyki ustalany jest w zależności od cyklu miesięcznego. Najlepszy moment na przeprowadzenie tej operacji przypada na czas od drugiego do dziesiątego dnia po ustąpieniu krwawienia. Zabiegu nie powinno się wykonywać w okresie okołomiesiączkowym. Przeciwwskazaniem są zaburzenia krzepnięcia oraz ciąża.

Cena zabiegu plastyki warg sromowych

W gabinecie ginekologiczno-położniczym doktora Wojciecha Mleczko w Zawierciu cena podstawowego zabiegu wynosi od 2 tysięcy złotych. Plusem jest bezpłatna wizyta kwalifikacyjna. Doktor Artur Śliwiński pracujący w Art Medical Center w Szczecinie wycenia labioplastyka na 5-6 tysięcy złotych. W ośrodku Beauty Klinik an der Alster w Hamburgu korekcja warg sromowych wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Cena od 5 tysięcy euro obejmuje czterodniowy pobyt w klinice i znieczulenie.

Plastyka warg sromowych mniejszych / większych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Nie ma dokładnych statystyk liczby wykonywanych zabiegów korygujących wygląd warg sromowych. Wiadomo jednak, że rośnie zarówno liczba pacjentek, które świadomie podchodzą do rozwiązywania swoich problemów zdrowotnych, jak i gabinetów posiadających w swojej ofercie labioplastykę. Jest to dobra sytuacja, która pozwala na rozwój rynku, co przekłada się na nowoczesne wyposażenie gabinetów ginekologii estetycznej oraz wzrost jakości zabiegów strefy intymnej.

Dodaj komentarz

Labioplastyka: o co w tym chodzi?

Labioplastyka: o co w tym chodzi?

Choć minęły już czasy, kiedy ginekologia estetyczna była nieco wstydliwą nowością, to zabiegi tego rodzaju wciąż nie są bardzo rozpowszechnione. Część kobiet nie ma pojęcia, że ich problemy, dotyczące budowy czy funkcjonowania okolic... więcej »

Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Medycyna klasyczna estetyczna oferują szereg zabiegów odmładzających i upiększających. Zwykle stosowane są na twarz i szyję, ale jak się okazuje wygląd miejsc intymnych również jest ważny dla wielu kobiet. Operacje plastyczne narządów... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska