Laserowy lifting krocza po porodzie

Laserowy lifting krocza po porodzie

W trakcie porodu siłami natury dochodzi do wielu zmian anatomicznych w obrębie krocza. Urazy te, wynikające z konieczności zastosowania zabiegu nacięcia krocza lub powstałe spontanicznie podczas porodu, mogą skutkować m.in. utratą napięcia pochwy lub urazem mięśni odbytu. Są to zmiany, które w znaczący sposób mogą obniżyć jakość życia kobiety po porodzie.

Do najczęstszych zmian w obrębie krocza po porodzie należą luźność pochwy, utrata elastyczności oraz spadek jej napięcia. Fizjologicznie pochwa powraca do stanu sprzed porodu w trzecim tygodniu połogu, jednak wejście do pochwy staje się zdecydowanie szersze niż przed ciążą. Z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej wynika, że aż 43-88% kobiet, mających w wywiadzie co najmniej jeden poród naturalny, odczuwa spadek jakości życia seksualnego, związanego ze zbytnim rozluźnieniem pochwy. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zespół rozluźnienia pochwy to przykra dolegliwość, polegająca na osłabieniu mięśni ściany pochwy i krocza oraz spadku ich elastyczności, czego skutkiem jest powiększenie rozmiarów pochwy. Następstwem jest doświadczane przez pacjentki pogorszenie wrażliwości pochwy na bodźce seksualne. Zgodnie ze statystykami Międzynarodowego Towarzystwa Uroginekologów - pomimo tak częstego występowania, problemy związane z tą dolegliwością zgłasza jedynie 14-20% kobiet nią dotkniętych. Tymczasem wszystkie te dolegliwości można skutecznie leczyć przy pomocy laserowego liftingu krocza.

Perineoplastyka – co to takiego?

Perineoplastyka to zabieg, którego celem jest rewitalizacja struktur krocza. Zalecany jest między innymi pacjentkom, które w wyniku naturalnego porodu utraciły właściwe napięcie oraz strukturę ścian pochwy. Można ją wykonać zarówno za pomocą standardowej techniki chirurgicznej, jak i mało inwazyjnej – techniki laserowej. Działanie lasera na ściany pochwy jest dwojakie – z jednej strony następuje remodeling obecnej struktury włókien kolagenowych, z drugiej - dochodzi do aktywacji syntezy nowych włókien.

Laserowy lifting krocza przeprowadzany jest z użyciem specjalnej głowicy, która wprowadzana jest do przedsionka pochwy. Urządzenie wysyła wiązki światła, emitujące energię, która ogrzewa budującą ściany pochwy tkankę łączną. Dochodzi do podgrzania włókien kolagenowych, które pod wpływem temperatury kurczą się, dzięki czemu ściana pochwy staje się bardziej napięta. Termiczne działanie lasera aktywuje również fibroblasty, czyli komórki zdolne do produkcji kolagenu i elastyny. Efektem ich aktywacji jest odnowienie tkanki budującej ścianę pochwy, zwiększenie jej elastyczności oraz napięcia, a także poprawa nawilżenia pochwy.

Pacjentka jest kwalifikowana do zabiegu liftingu krocza na podstawie prawidłowego wyniku cytologicznego, badania moczu oraz badania ginekologicznego, nie stwierdzającego patologii w obrębie narządów rodnych. Zabieg jest dla pacjentki bezbolesny, w przypadku odczuwania dyskomfortu istnieje możliwość znieczulenia miejscowego. Bezpośrednio po zabiegu, trwającym około 40 minut, można wrócić do codziennych czynności. Po zabiegu należy powstrzymywać się od aktywności seksualnej do czasu całkowitego wygojenia błony śluzowej.

Laserowy lifting krocza – efekty

Efekty zabiegu widoczne są już po miesiącu i u młodych mam utrzymują się przez kilka lat lub do następnego porodu. Ilość zabiegów dobiera się indywidualnie, w zależności od stopnia rozciągnięcia ścian pochwy. Zazwyczaj wystarczające efekty osiąga się już po pierwszym zabiegu, jeśli jednak istnieje potrzeba wykonania kolejnego, przeprowadza się go po 2-4 tygodniach.

Lifting krocza laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Skuteczność liftingu krocza laserem wykazana w badaniach klinicznych wynosi nawet 100% - w każdym przypadku uzyskano znaczącą poprawę, która była odczuwalna zarówno przez pacjentki, jak i ich partnerów seksualnych. Ceny zabiegów w Warszawie wahają się między 1 800 a 3 500 tysiąca złotych.

Bibliografia:
1. W.Z. Traczyk, A. Trzebski: Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej. Wydawnictwo PZWL, 2003.
2. T. Paszkowski, V. Skrzypulec-Plinta, A. Barwijuk: Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej w sprawie nowoczesnych metod terapii w przypadkach zespołu rozluźnienia pochwy.
3. R.N. Pauls, A.N. Fellner, G.W. Davila: Vaginal laxity: a poorly understood quality of life problem. Survey of physician members of the International Urogynecological Association (IUGA). Int Urogynecol J 2012; 23: 1435–1448.
4. J.E. Gaviria, J.A. Lenz: Laser Vaginal Tightening (LVT) – evaluation of a novel noninvasive laser treatment for vaginal relaxation syndrome. Journal of the Laser and Health Academy, vol. 2012, no.1.

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska