Leczenie chrząstki stawowej za pomocą komórek macierzystych Vivostat Prf

Leczenie chrząstki stawowej za pomocą komórek macierzystych Vivostat Prf

Vivostat Prf to nowatorska technologia leczenia chrząstki stawowej przy użyciu preparatu zawierającego m.in. fibryny, czynnik wzrostu i komórki macierzyste wyizolowane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Zaaplikowane w rejonie uszkodzenia i stymulowane czynnikami wzrostu komórki przekształcają się z czasem w nową, zdrową chrząstkę.

Komórki macierzyste (komórki pnia) to niewyspecjalizowane komórki, zdolne do przekształcania się we wszystkie inne typy "specjalistycznych" komórek występujących w organizmie i pełniących różne funkcje (jest ich ponad 1000 rodzajów). Drugą ich ważną cechą charakterystyczną jest potencjalnie nieograniczona zdolność do podziału i odnawiania swojej puli (proliferacja). Komórki macierzyste podzielić można na komórki embrionalne (zarodkowe) – pochodzące z wczesnych faz rozwoju zarodka oraz somatyczne (dorosłe) – występujące w wykształconych już tkankach organizmów. Te drugie występują m.in. w szpiku kostnym, rogówce i siatkówce oka, miazdze zębowej, wątrobie, skórze, trzustce i jelitach. Potrafią przekształcić się w dowolny typ komórki tkanki w której występują lub też w komórki innych tkanek.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Dzięki swoim nietypowym właściwościom komórki macierzyste znalazły (i wciąż znajdują nowe) zastosowanie w większości dziedzin medycyny. Wykorzystuje się je m.in. w leczeniu zawałów serca, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, chorobach neurologicznych, przeszczepach szpiku kostnego, leczeniu oparzeń, a także w ortopedii – do leczenia uszkodzeń i ubytków chrząstki stawowej.

Chondromalacja – co to takiego?

Chrząstka stawowa jest odmianą chrząstki szklistej, zbudowaną m.in. z włókien kolagenowych oraz substancji podstawowej zawierającej komórki chrzęstne (chondrocyty). Wyściela ona powierzchnię każdego stawu i pełni bardzo istotną rolę w jego funkcjonowaniu amortyzując, pomagając przenosić obciążenia oraz zmniejszając tarcie w trakcie poruszania.

Uszkodzenia chrząstki stawowej określane są fachowo jako chondromalacja, czyli w dosłownym tłumaczeniu "rozmiękanie chrząstki". Jest to choroba zwyrodnieniowa, występująca najczęściej w obrębie stawu kolanowego. Obejmuje rzepkę lub kłykcie udowe i prowadzi do powolnej destrukcji tkanki chęstnej poprzez jej włóknienie, powstawanie szczelin i erozję. Chondromalacja rozwija się przeważnie wskutek urazu lub przewlekłego problemu w stawie (np. niestabilności kolana, uszkodzenia łękotki lub zaburzenia osi mechanicznej). Czynnikami ryzyka są także choroby ogólnoustrojowe oraz ponadprzeciętnie wysoki wzrost pacjenta.

W leczeniu zaawansowanych uszkodzeń chrząstki stawowej stosuje się najczęściej zabiegi operacyjne - artroskopowe lub z otwarciem stawu (artrotomia). Ich głównym celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie bólu i poprawa lub normalizacja funkcji stawu. Zależnie od rozległości i zaawansowania zmian zabieg może objąć m.in. na wygładzenie i wyrównanie powierzchni chrząstki (shaving, koblacja), przeszczep chrzęstno-kostny, plastyka płatami okostnowymi i komórkami szpiku albo wypełnienie ubytków "łatami" ze specjalnie wyhodowanej chrząstki lub scaffoldami kolagenowymi (rodzajem "rusztowania" umożliwiającego wzrost chondrocytów).

Pamiętać trzeba jednak, że pełne odtworzenie chrząstki szklistej w pierwotnej postaci udaje się tymi metodami bardzo rzadko. Zastosowane "wypełniacze" i "łaty" zwykle mają nieco gorsze właściwości mechaniczne.

Komórki macierzyste Vivostat Prf – chrząstka w sprayu

Jedną z najnowszych, bardzo obiecujących i w dodatku małoinwazyjnych metod leczenia uszkodzeń i zwyrodnień chrząstki stawowej jest technologia Vivostat Prf (Platelet rich fibrin) nazywana też "chrząstką w sprayu". Metodę po raz pierwszy w Polsce zastosował w listopadzie 2015 r. dr Grzegorz Sobieraj ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Istotą terapii jest precyzyjna aplikacja na uszkodzoną chrząstkę preparatu złożonego m.in. z wyizolowanych z krwi pacjenta fibryny bogatopłytkowej, czynników wzrostu, a także z komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej. Fibryna bogatopłytkowa ( będąca rodzajem białka biorącego udział w procesach krzepnięcia) dzięki swoim właściwościom tworzy membranę ściśle przylegającą do uszkodzonej powierzchni, będącą "rusztowaniem" (scaffoldem) dla rozwijającej się z komórek macierzystych nowej chrząstki, której tworzenie pobudzane jest przez czynniki wzrostu.

Już na drugi dzień po trwającym 90 minut zabiegu większość pacjentów jest w stanie samodzielnie poruszać się przy pomocy kul - okres pełnej rehabilitacji trwa około 2-3 miesięcy.

Leczenie chrząstki stawowej metodą komórek macierzystych Vivostat Prf
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Cena terapii Vivostat Prf w prywatnej klinice wynosi ok. 15 tysięcy złotych. Istnieje jednak możliwość refundacji procedury przez Narodowy Fundusz Zdrowia – pod warunkiem, że jednocześnie z użyciem "sprayu" przeprowadzona zostanie jakaś inna procedura z zakresu świadczeń gwarantowanych (np. naprawa uszkodzonego więzadła).

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.