Leczenie łysienia u mężczyzn z zastosowaniem komórek macierzystych

Leczenie łysienia u mężczyzn z zastosowaniem komórek macierzystych

Łysienie u mężczyzn jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem z jednej strony dość powszechnie występującym, a z drugiej wciąż niezwykle trudnym do zaakceptowania przez mężczyzn nim dotkniętych. I choć zwykle jest ono kojarzone z podeszłym wiekiem, to może pojawić się nawet u 20-latków, którym szczególnie ciężko pogodzić się z tym problemem. Komórki macierzyste, które przebojem zrewolucjonizowały wiele działów medycyny mogą być obecnie wykorzystywane także w leczeniu łysienia, co daje szanse na skuteczną walkę z nadmiernym wypadaniem włosów.

Częstość występowania łysienia szacuje się – według różnych źródeł – na około 60% mężczyzn po 50 r.ż. Jest ono tak częste w naszej szerokości geograficznej, że wręcz trudno traktować łysienie jako schorzenie. Natomiast za przyczyny występowania łysienia u coraz młodszych mężczyzn podaje się narażenie na przewlekły stres, zaburzenia hormonalne czy niewłaściwą dietę.
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »


Najczęściej występującym typem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe i stanowi ono 95% wszystkich przypadków łysienia. Jest ono związane z oddziaływaniem pochodnej testosteronu-dihydrotestosteronu (DHT) na mieszki włosowe. Pod wpływem DHT mieszki włosowe ulegają inwolucji, a powstające w nich włosy są osłabione i cienkie. Łysienie początkowo obejmuje kąty czołowe oraz szczyt głowy, postępuje powoli ale dość systematycznie. Często bywa poprzedzone występowaniem łojotoku lub łupieżu tłustego w młodszym wieku.

Komórki macierzyste to wyjątkowe komórki znajdujące się w organizmie każdego z nas, które posiadają dwie unikalne cechy odróżniające je od pozostałych komórek:

  • zdolność do nieograniczonej liczby podziałów
  • zdolność do różnicowania się w kierunku wyspecjalizowanych populacji komórek
W praktyce oznacza to, że komórka macierzysta potrafi przeobrazić się w każdy rodzaj komórek występujących w ludzkim organizmie. Komórki takie często nazywane są komórkami-matkami innych tkanek. Portal eurostemcell.org podaje, że komórki macierzyste krwi są z powodzeniem stosowane w leczeniu od lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to wykorzystano je u pacjentów wymagających przeszczepu szpiku kostnego. Według danych zamieszczonych na wspomnianej stronie, każdego roku leczeniu z wykorzystaniem komórek macierzystych krwi poddawanych jest 26 000 pacjentów w całej Europie.

Komórki macierzyste w leczeniu łysienia

Specjaliści medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej zgodnie uważają komórki macierzyste za jedną z najbardziej obiecujących metod leczenia o rewelacyjnych efektach. Według specjalistów z zakresu zabiegów z wykorzystaniem komórek macierzystych - tego typu terapia stanowi obecnie jedną z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem. Co ciekawe, efekty mogą być zauważalne natychmiastowo, nawet po jednym zabiegu z użyciem komórek macierzystych. Należy zauważyć, że komórki izolowane są z organizmu pacjenta, co sprawia, że metoda nie stanowi zagrożenia również dla alergików. Metodę poleca się głównie pacjentom z łysieniem w dość zaawansowanym stadium.

Komórki macierzyste można izolować z krwi obwodowej, tkanki tłuszczowej, szpiku kostnego i krwi pępowinowej. W leczeniu łysienia są one pobierane z krwi pacjenta w specjalistycznym procesie separacji komórek macierzystych. Proces ten przeprowadza się w sterylnych warunkach i jest on całkowicie bezpieczny. Następnie, uzyskanym preparatem ostrzykuje się skórę głowy pacjenta, co ma na celu pobudzenie jego cebulek włosowych. Warto tutaj wyjaśnić, że u wielu łysych osób skóra głowy nie jest wcale pozbawiona cebulek włosowych- są one jakby „uśpione”a stymulacja komórkami macierzystymi sprawia, że zaczynają wyrastać z nich silne, zdrowe włosy.

Koszt zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych waha się w Polsce od 8 do 12 tys. złotych. W Polsce są one dostępne od kilku lat.

Do innych metod leczenia łysienia u mężczyzn zaliczamy leczenie farmakologiczne z zastosowaniem minoxidilu bądź finasterydu, mezoterapię z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego lub innych substancji, laseroterapię a także przeszczep włosów.
Dodaj komentarz

Leczenie łysienia komórkami macierzystymi

Leczenie łysienia komórkami macierzystymi

Nadmierna utrata włosów może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Prócz efektu estetycznego wpływa na znaczne pogorszenie jakości życia. Na tle wielu metod leczenia tej przypadłości, o zróżnicowanej skuteczności, coraz więcej mówi... więcej »

Dyskopatia, czyli gdy zaboli krążek

Dyskopatia, czyli gdy zaboli krążek

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.