r
Leczenie nadpotliwości skóry głowy toksyną botulinową

Nadpotliwość bywa kłopotliwą i nieprzyjemną dolegliwością, mogącą utrudniać codzienne funkcjonowanie i relacje międzyludzkie. Jeśli nie udaje się jej ograniczyć przez używanie odpowiednich kosmetyków, warto rozważyć zabieg ostrzyknięcia newralgicznych miejsc toksyną botulinową, która sparaliżuje gruczoły potowe rozwiązując problem nawet na rok.

Pocenie się jest naturalną reakcją fizjologiczną organizmu mającą na celu odprowadzenie nadmiaru ciepła z ustroju. O nadpotliwości (hiperhydrozie) mówimy w sytuacji, gdy wydzielanie potu występuje w nadmiernych ilościach, przewyższających ilość niezbędną do utrzymania właściwej termoregulacji ciała, niezależnie od wykonywanych czynności i temperatury otoczenia.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »
Nadpotliwość można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • uogólniona, obejmująca całe ciało - występuje znacznie rzadziej i zwykle jest następstwem współistniejącej choroby, takiej jak infekcja, cukrzyca lub nadczynność tarczycy. Nadmierna potliwość zazwyczaj zanika pod wpływem leczenia podstawowej choroby.
  • miejscowa nadmierna potliwość - to odmiana którą spotyka się częściej. Jest chorobą uwarunkowaną genetycznie polegającą na nadmiernej stymulacji przez układ współczulny gruczołów potowych. Dotyczy stóp, dłoni, pach, twarzy a także skóry głowy.

Nadpotliwość skóry głowy, mimo że stosunkowo rzadka, jest najbardziej widoczna. Dotyczy ona głównie przedniej części twarzy, przede wszystkim okolicy czoła i tzw. strefy "T".

W przeciwieństwie do nadmiernej potliwości dłoni, stóp czy pach, które można leczyć różnymi metodami, zarówno operacyjnymi - usunięcie gruczołów potowych, jak i nieoperacyjnymi – np. dezodoranty ze zwiększoną zawartością chlorku glinu, terapia nadpotliwości skóry głowy jest trudniejsza. Do leczenia tej okolicy stosuje się przede wszystkim iniekcje toksyny botulinowej typu A (Botox).

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Toksyna botulinowa (botox) z grupy neurotoksyn jest substancją białkową wytwarzaną przez bakterie beztlenowe z gatunku Clostridium Botulinum oraz nielicznych innych przedstawicieli rodzaju Clostridium. Rozróżnia się kilka typów toksyny, ale na zdrowie ludzi największy wpływ mają typy A, B oraz E. Jej zdziałanie polega na trwałym połączeniu z płytką nerwowo-mięśniową i porażeniu skurczu mięśnia (blokada przewodnictwa nerwowo-mięśniowego). Przekazywanie impulsów nerwowych wraca stopniowo, wraz z tworzeniem sie nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Leczenie nadpotliwości botoxem zostało zaakceptowane w 2004 roku przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i od tej pory cieszy się rosnącą popularnością dzięki swej skuteczności. Ostrzykiwanie toksyną botulinową miejsc dotkniętych hiperhydrozą blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu przez okres od 6 miesięcy do roku. Najczęściej stosowanymi preparatami toksyny botulinowej typu A do leczenia nadpotliwości są: Botox firmy Allergan, Azzalure firmy Qmed oraz Bocouture firmy Merz. W Polsce pionierem tej metody leczenia w przypadku owłosionej skóry głowy oraz czoła jest dr Ewa Kaniowska z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Puls we Wrocławiu.

Przebieg i cena zabiegu zniesienia nadpotliwości botoksem

Zabieg poprzedzony jest tzw. testem Minora (testem jodowo-skrobiowym), polega na posmarowaniu danego miejsca jodyną a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Powierzchnia skóry dotknięta nadpotliwością ciemnieje w ciągu kilkunastu sekund, wskazując lekarzowi miejsca wprowadzenia toksyny.

Po ustaleniu miejsc aplikacji znieczulany jest on miejscowo kremem Emla. Następnie dzieli pole zabiegu na kwadraty 1,5x1,5 cm które kolejno, przy użyciu bardzo cienkich, sterylnych igieł ostrzykiwane są preparatem toksyny botulinowej typu A - cały zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny.

Efekt terapii można zauważyć już po kilku dniach. Zakończenia nerwowe są zablokowane przez toksynę na okres 6-12 miesięcy. Później powstają nowe, przez co rezultaty leczenia stopniowo zanikają. Kolejną sesję można przeprowadzić średnio po 7-12 miesiącach. Po zabiegu może się pojawić lekkie zaczerwienienie i obrzęk, który powinien ustąpić w ciągu paru dni a także miejscowa bolesność, która utrzymuje się przez kilka godzin.

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest zabiegiem bezpiecznym. Metoda ta jest stosowana w leczeniu wielu innych chorób i medycynie estetycznej od ponad 20 lat. Objawy uboczne występują bardzo rzadko i, co najważniejsze, szybko mijają.

Centrum Dermatologii Estetyczneji Laserowej "Derma-Plus" we Wrocławiu wycenia zabieg leczenia nadpotliwości obejmujący czoło na 600 zł, zaś obszar owłosionej skóry głowy na 900 zł. W bydgoskiej klinice Fenomed za podobne usługi zapłacimy 1000-1500 zł.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Autor:

Dodaj komentarz

Leczenie nadpotliwości skóry głowy

Leczenie nadpotliwości skóry głowy

Pocenie się jest normalną fizjologiczną funkcją. Jednak, gdy organizm wydziela więcej potu niż jest to niezbędne do kontrolowania temperatury ciała, może stać się on nieprzyjemnym i wstydliwym problemem.

Leczenie nadpotliwości botoxem

Leczenie nadpotliwości botoxem

Problem nadmiernej potliwości to przypadłość uprzykrzająca życie ok. 3% populacji. Wzmożona wilgotność określonych obszarów ciała (najczęściej rąk, pach lub stóp) w znacznym stopniu ogranicza i komplikuje codzienne funkcjonowanie ludzi...

Leczenie nadpotliwości Botoxem

Leczenie nadpotliwości Botoxem

Pocenie się jest naturalnym procesem chłodzenia ludzkiego organizmu. Niekiedy jednak przybiera patologiczną formę hiperhydrozy, utrudniając codzienne funkcjonowanie i stając się źródłem frustracji oraz społecznego wycofania. Istnieje kilka...