Leczenie nadpotliwości skóry głowy

Pocenie się jest normalną fizjologiczną funkcją. Jednak, gdy organizm wydziela więcej potu niż jest to niezbędne do kontrolowania temperatury ciała, może stać się on nieprzyjemnym i wstydliwym problemem.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

O nadpotliwości, zwanej też hiperhydrozą można mówić, gdy organizm poci się niezależnie od temperatury czy wykonywanych czynności, czyli gdy wydzielanie potu jest sporo większe, niż wynika to z potrzeb fizjologicznych. Szacuje się iz cierpi na nią prawie 3 % populacji. Obfite pocenie jest wynikiem zbyt niskiego progu stymulacji gruczołów, reagującego nawet na minimalne bodźce.

Wzmożone pocenie się spowodowane zaburzeniem ośrodka termoregulacji, tzw. pocenie termoregulacyjne towarzyszy chorobom gorączkowym (np.: gruźlica, malaria czy zapalenie wsierdzia). Zbliżony mechanizm hiperhydrozy pojawia się w zatruciu alkoholem lub dnie moczanowej. Uogólnione pocenie pojawia się również przy menopauzie, otyłości i chorobach nowotworowych. Większość pacjentów zgłaszających się do dermatologa, jak twierdzi, dermatolog J.Zaczyńska-Janeczko, cierpi na potliwość emocjonalna. Dotyczy ona przede wszystkim dłoni, stóp, dołów pachowych i twarzy. Czynnikiem stymulującym do nadmiernego wydzielania potu są tutaj różne stany emocjonalnego napięcia tj: strach, radość, wzruszenie i inne. Może być spowodowane również wysoką temperaturą otoczenia, spożyciem używek lub gorących i pikantnych potraw. Tego rodzaju pocenie występuje u obu płci, czasami rodzinnie. Przeważnie rozpoczyna się w dzieciństwie lub w okresie pokwitania. Może ona trwać kilka lat, jednak zauważalna jest tendencja do jej spontanicznej poprawy po 25 roku życia.            

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Większość przypadków nadpotliwości dotyczy okolic dłoni, stóp czy pach, jednak najbardziej widocznym rodzajem nadmiernego wydzielania potu jest nadpotliwość skóry głowy. Dotyczy ona głównie przedniej części twarzy, a przede wszystkim okolicy czoła i tzw. strefy "T". Pomimo, iż ta forma hiperhydrozy jest stosunkowo rzadka, ze wszystkich miejsc na których może się pojawić, jest najbardziej widoczna.

Jak leczyć nadpotliwość skóry głowy?

Bardzo ważne jest wdrożenie leczenia hiperhydyrozy, gdyż nie jest to tylko problem kosmetyczny czy psychospołeczny. Ma ona negatywny wpływ na skórę, której fizjologiczną funkcją jest ochrona przed niekorzystnymi czynnikami środowiska. Nadpotliwość i związana z nią maceracja powoduje zwiększoną przezskórną absorbcję czynników drażniących, uczulających lub infekcyjnych.

W przeciwieństwie do nadmiernej potliwości dłoni, stóp czy pach, które można leczyć różnymi metodami zarówno operacyjnymi, jak i nieoperacyjnymi, terapia nadpotliwości skóry głowy jest trudniejsza. Nie wdraża się tu zabiegów operacyjnych. Do leczenia tej okolicy stosuje się przede wszystkim iniekcje toksyny botulinowej typu A (Botox). Czasami stosuje się również jonoforezę.

Firma Hightech Development wyprodukowała specjalną maskę Elektro Antiperspirant służącą do jonoforezy domowej. Na stronie producenta można przeczytać, że potliwość w początkowej fazie leczenia ustępuje po 10 dniach a efekt może utrzymać się nawet kilka miesięcy. Po tym czasie następuje faza podtrzymująca, czyli stosowanie leczenia w momencie gdy pocenie się stopniowo wraca. Pozytywny wpływ tego urządzenia potwierdziła czeska dermatolog, Eva Fialova: "Fizycznymi metodami leczenia chorób skóry zajmuję się 10 lat. Urządzenie do jonoforezy Electro Antiperspirant ze względu na osobiste doświadczenia i sprawdzone efekty, mogę polecić każdemu, kto cierpi na nadpotliwość i szuka efektywnego sposobu na rozwiązanie tego problemu".

Bardziej popularnym zabiegiem jest ostrzykiwanie Botoksem. W Polsce, pilotażowe badania nad stosowaniem toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości okolicy czoła i skóry owłosionej głowy przeprowadziła dermatolog, dr E.Kaniowska. A wyniki tych badań przedstawione były w 2004 roku w Nowym Orleanie (USA) na kongresie AAD. Metoda ta została uznana przez lekarzy za bezpieczną i skuteczną. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut a efekt utrzymuje się przez ok 5-6 miesięcy. Po tym czasie należy powtórzyć leczenie. Cena zabiegu np w klinice Derma News (Wrocław) to wydatek ok. 900 zł.

Skóra głowy - leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: J.Zaczyńska-Janeczko, Nadpotliwość- leczenie toksyną botulinową; www.electroantiperspirant.pl

Komentarze (1)

iwka 5 lata temu

Czyli jak kogos nie stac to skazany jest na pocenie i dyskomfort psychiczny Odpowiedz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...