Leczenie paradontozy systemem Vector

Stany zapalne tkanek przyzębia, zwane inaczej paradontozą, są powszechną dolegliwością, występującą z mniejszym lub większym nasileniem u 99% dorosłych osób. Zaniedbana choroba prowadzi do rozchwiania i przedwczesnej utraty zębów. W walce z paradontozą nowoczesna stomatologia coraz częściej wykorzystuje technologie ultradźwiękowe, pozwalające na szybkie i precyzyjne usuwanie jej przyczyn, czyli złogów nazębnych, kamienia i bakterii.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Paradontoza jest przewlekłym stanem zapalnym przyzębia, czyli zespołu tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole. W jego skład wchodzą tkanki mające bezpośredni kontakt z szyjką zęba, czyli: dziąsło, ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy.

Niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do konsultacji ze stomatologiem to m.in.:

  • krwawienie z dziąseł w trakcie mycia zębów
  • opuchnięte i zaczerwienione dziąsła
  • nieświeży oddech i niesmak w ustach
  • cofanie się dziąseł ("wydłużanie" zębów)
  • powstające głębokie kieszonki między zębem a dziąsłem

Przyczyną rozwoju choroby jest przede wszystkim niedostateczna higiena jamy ustnej, czyli płytka oraz kamień nazębny, które gromadząc się na zębach i pomiędzy nimi prowadzą do stanu zapalnego dziąseł, jego cofania się, ubytku kości wyrostka zębodołowego i powstania tzw. kieszeni patologicznych, w których gromadzą się resztki pokarmowe. Wydzielane w procesie zapalnym substancje niszczą i rozpuszczają kość, odsłaniając coraz większą część korzeni zębów.

Do cofania się dziąsła i rozchwiania zębów może dochodzić również w wyniku nadmiernego obciążenia zębów, w przypadku, gdy część została już usunięta. Pozostałe zęby przejmują wtedy funkcję zębów usuniętych, co powoduje działanie nadmiernych sił, do których nie są przystosowane. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy pacjent utracił zęby boczne, a przednie przejęły ich zadania.

Chociaż paradontoza może rozwijać się latami bez poważnych objawów i dolegliwości, to jej zaniedbanie prowadzi do poważnych uszkodzeń kości zębodołowej szczęki i żuchwy a w efekcie rozchwiania i utraty nawet zdrowych zębów. Przewlekły stan zaplany zwiększa też ryzyko innych poważnych chorób, takich jak miażdżyca naczyń krwionośnych, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, choroby reumatyczne, uszkodzenie nerek bądź astma.

Ultradźwiękowe leczenie paradontozy systemem Vector

System Vector niemickiej formy Dürr Dental służy do zapobiegania i leczenia zapaleń dziąseł, zapalenia ozębnej, zapalenia błony śluzowej i przyzębia wokół implantu, a także do oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego i różnego rodzaju osadów, do mikroinwazyjnego opracowywania twardych tkanek zęba, znoszenia nawisów i wygładzania wypełnień w okolicy poddziąsłowej.

Urządzenie wyposażone jest w dwie końcówki robocze, umożliwiajace przeprowadzenie ultradźwiękowego skalingu (usunięcia złogów naddziąsłowych i poddziąsłowych) oraz czyszczenia głębokich kieszonek przyzębnych w sposób znacznie mniej inwazyjny niż metody tradycyjne. Płyn podawany pulsacyjnie z końcówki zabiegowej Vectora przekazuje dynamiczną energię ultradźwiękową na powierzchnię poddaną zabiegowi. Efekt działania jest podobny do tego, jaki spotkać można w ultradźwiękowej kąpieli czyszczącej lub w ultradźwiękowych systemach kruszenia kamieni nerkowych. Dodatkowo, zawartość fluidu polerującego powoduje całkowite usunięcie przylegającej szkodliwej płytki bakteryjnej. Powierzchnia korzenia zostaje wypolerowana, co czyni ją mniej podatną na ponowne przyleganie płytki i pozwala na tworzenie się nowego, zdrowego przyczepu dziąsła wokół zębów.

Warszawskie gabinety stomatologiczne oferują zabiegi leczenia paradontozy urządzeniem Vector w przedziale cenowym ok. 400-1600 zł, zależnie od zaawansowania choroby.






Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie / profilaktyka chorób przyzębia systemem Vector

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…