Metody leczenia bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to choroba, której istotą jest występowanie epizodów zwężenia lub zamknięcia dróg oddechowych podczas snu. W leczeniu bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała chorego, unikanie spania na plecach oraz stosowanie dodatniego ciśnienia (maski do bezdechu sennego) w drogach oddechowych (CPAP lub BiPAP), aparatu dentystycznego wysuwającego żuchwę podczas snu lub zabiegu operacyjnego.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Bezdech senny objawy

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest to choroba, która charakteryzuje się występowaniem epizodów zwężenia lub zamknięcia dróg oddechowych na poziomie gardła, z zachowaną pracą mięśni oddechowych. Powtarzające się w ciągu nocy epizody spłycenia oddechu lub bezdechu są przyczyną zmęczenia, osłabienia koncentracji, spadku libido oraz bólu głowy pojawiających się w dzień. 

Najczęstsze objawy bezdechu sennego to:

  • głośne chrapanie przerywane nagłą ciszą
  • niespokojny sen (przewracanie się z boku na bok)
  • wybudzanie się w nocy spowodowane przerwą w dopływie powietrza
  • pocenie się podczas snu

Bezdech senny przyczyny

Większość chorych na obturacyjny bezdech senny (aż 70%) ma zbyt dużą masę ciała. Ocenia się, że nadwaga lub otyłość mogą być jedną z przyczyn rozwinięcia się u pacjenta obturacyjnego bezdechu sennego. U podłoża choroby leży również długi języczek, przerost migdałków podniebiennych, niedoczynność tarczycy oraz akromegalia, nie bez znaczenia pozostaje palenie tytoniu, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu lub leków uspokajających i nasennych.

Bezdech senny domowe sposoby

Podstawową i stosowaną już na początku leczenia bezdechu sennego metodą jest edukacja chorego. Obturacyjny bezdech senny współistnieje z otyłością i uważa się, że obniżenie masy ciała może zmniejszyć nasilenie objawów choroby lub doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Ponad to, bezdechy pojawiają się zazwyczaj gdy chory pozostaje w pozycji leżącej na wznak. Zaleca się spanie na boku, a ponieważ podczas snu nie da się świadomie kontrolować położenia ciała, na tylną część piżamy warto wszyć niewielkich rozmiarów piłkę, która uniemożliwi spanie na plecach. Osoby chore na OBS powinny rzucić palenie oraz nie pić alkoholu, szczególnie przed snem.

Jak leczyć bezdech senny - metody

Ponieważ epizody bezdechu są zwykle związane z zapadaniem się języka do gardła w czasie snu, w leczeniu bezdechu sennego stosuje się specjalne protezy dentystyczne, których zadaniem jest wysunięcie żuchwy i odsunięcie języka ku przodowi. Aparat nazębny jest wykonywany indywidualnie i dopasowywany do ułożenia zębów, żuchwy i szczęki każdego pacjenta. Proteza jest zakładana wyłącznie na czas snu. Ta metoda jest stosowana u chorych z niewielkim nasileniem objawów w ciągu dnia oraz u osób, u których istnieją przeciwwskazania do stosowania leczenia dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych oraz do zabiegu operacyjnego.

Ważne: Specjalne protezy dentystyczne stosuje się w przypadku niewielkiego nasilenia objawów bezdechu sennego.

Metodą, zalecaną w umiarkowanym i ciężkim obturacyjnym bezdechu sennym oraz u pacjentów z łagodnym OBS, ale z nasilonymi objawami dziennymi, jest stosowanie stale dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Wtłoczone przez maskę do płuc powietrze pod wysokim ciśnieniem, powoduje jednoczesny wzrost ciśnienia w jamie gardłowej. W tej sytuacji język nie jest w stanie zapaść się do gardła i spowodować bezdechu.

Wyróżnia się dwie metody utrzymywania wysokiego ciśnienia w drogach oddechowych:

  • CPAP (Continous Positive Airway Pressure) zapewnia utrzymywanie stale wysokiego ciśnienia, niezależnie od fazy cyklu oddechowego, przez cały okres założenia maski
  • Proteza BiPAP (Bilevel Positive Airway Pressure) rozróżnia fazy oddechu i obniża ciśnienia podczas wydechu, co jest wygodniejsze dla pacjenta.

U pacjentów, którzy nie tolerują powyższych metod lub jako ich uzupełnienie można zastosować leczenie operacyjne bezdechu sennego. W zależności od warunków anatomicznych konkretnego chorego, pomocne może być usunięcie migdałków podniebiennych lub zabieg korygujący położenie skrzywionej przegrody nosowej. Inne rodzaje operacji są dostosowywane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Źródła:

  • www.mp.pl
  • autocpap.pl
  • "Interna Szczeklika 2015" pod red. dr n. med. P. Gajewskiego

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania i bezdechu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…