Pielęgnacja skóry w gabinetach medycyny estetycznej - jakie zabiegi warto wykonać jesienią

Po letnim szaleństwie, obejmującym nierzadko intensywne opalanie oraz kontakt z drażniącym wiatrem i piaskiem, skóra na ogół potrzebuje regeneracji, wybiegającej poza standardowe zabiegi z zakresu domowej pielęgnacji. Na szczęście jesień – czas, kiedy promieniowanie ultrafioletowe, oddziałujące na cerę, jest już znacznie słabsze – to idealny okres, by odbudować uszkodzone warstwy naskórka i zabezpieczyć skórę przed zimą, nadając jej jednocześnie świeży i promienny wygląd.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Lato zazwyczaj nie ma pozytywnego wpływu na skórę: brak odpowiedniej pielęgnacji (o której nierzadko zapominamy na wakacjach) w połączeniu z ostrym słońcem oraz działaniem wiatru powodują przesuszenie skóry, powstawanie przebarwień i plam posłonecznych, a także wpływają na szybsze pojawianie się niechcianych zmarszczek. Wraz z nastaniem jesieni warto więc poświęcić skórze nieco więcej uwagi, by zniwelować negatywne skutki ostrego letniego słońca i przywrócić jej pożądaną gładkość i jędrność. 

Dlaczego jesień jest szczególnie dobrym czasem na zabiegi pielęgnacyjne w gabinetach medycyny estetycznej? Przede wszystkim dlatego, że w trakcie jesiennych dni na zewnątrz panują optymalne dla skóry warunki atmosferyczne: odpowiednia wilgotność, niezbyt wysokie promieniowanie UV i neutralna temperatura sprawiają, że skóra szybciej się regeneruje, ułatwiając działanie substancjom czynnym, zawartym w specjalistycznych preparatach.

Jakie zabiegi, dostępne w gabinetach specjalistycznych, warto wykonać właśnie jesienią, by zapewnić cerze odpowiednią ochronę oraz właściwie przygotować ją do zimy?

Peelingi, mezoterapia i fotoodmładzanie, czyli najpopularniejsze jesienne zabiegi pielęgnacyjne dla skóry

Latem nierzadko zapominamy o właściwej pielęgnacji skóry i zabezpieczaniu jej przed działaniem słońca

Zdaniem specjalistów, jesień to szczególnie dobry czas na pielęgnację cery przy pomocy peelingów chemicznych. Korzystne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza mniejsze natężenie promieni słonecznych, sprawiają, że w jesienne dni skóra po takich zabiegach szybciej się goi. Peelingi chemiczne intensywnie pobudzają procesy regeneracyjne, a dzięki zastosowaniu optymalnego, indywidualnie dobranego stężenia substancji aktywnych (m.in. kwas migdałowy, pirogronowy lub TCA) umożliwiają pozbycie się wyschniętego, martwego naskórka, przywracając skórze świeżość i właściwe nawilżenie, co po letnich miesiącach jest szczególnie ważne. Co równie istotne, peelingi chemiczne – oprócz regeneracji zniszczonej po lecie skóry – wspomagają walkę z jej niedoskonałościami, takimi jak trądzik, zmarszczki, blizny czy przebarwienia, co także wpływa na ogólną kondycję cery po lecie.

Jesienne miesiące to również odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegów laserowych, przede wszystkim laserowego zamykania poszerzonych naczynek oraz depilacji z zastosowaniem światła lasera. W tym wypadku również kluczowe znaczenie ma natężenie promieni słonecznych; dodatkowo skóra, którą chcemy poddać zabiegom depilacji laserowej, nie powinna być zbyt mocno opalona, dlatego właśnie okres letni stanowić może przeciwwskazanie do jego wykonania (świeża opalenizna może zwiększyć ryzyko poparzeń w trakcie zabiegu). Laserowe zamykanie poszerzonych naczynek pozwala skutecznie pozbyć się nieestetycznych zmian, będących objawem trądziku różowatego czy rumienia, a samo leczenie (obejmujące zazwyczaj serię 3-5 zabiegów, w zależności od wskazań) jest praktycznie bezbolesne.

Laserowe zabiegi pielęgnacyjne szczególnie warto wykonywać jesienią

Gabinety medycyny estetycznej w zakresie jesiennej pielęgnacji oferują także fotoodmładzanie skóry, czyli laserowy zabieg, który – dzięki zastosowaniu procesu kontrolowanego podgrzania – intensywnie pobudza komórki skóry do produkcji nowego kolagenu oraz elastyny. Dzięki procedurze fotoodmładzania można skutecznie pozbyć się przebarwień posłonecznych, drobnych zmarszczek i innych fotouszkodzeń, związanych ze zbyt intensywnym oddziaływaniem promieni słonecznych na skórę w trakcie letnich miesięcy. Fotoodmładzanie poprawia ponadto ogólną kondycję cery, wpływając na jej koloryt, napięcie oraz przywracając optymalne nawilżenie, szczególnie istotne po lecie, kiedy nierzadko narażona jest ona na nadmierne przesuszenie.

Mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka, to kolejny zabieg, szczególnie polecany w trakcie jesiennych miesięcy. Po pierwsze, umożliwia odpowiednią regenerację skóry po lecie, po drugie natomiast – jesienne słońce to znacznie mniejsze ryzyko szkodliwego działania promieniowania ultrafioletowego, co w przypadku tego zabiegu również ma duże znaczenie. Działanie korundowych lub diamentowych głowic, których siła działania jest każdorazowo indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta, umożliwia zarówno delikatne odświeżenie skóry, jak i głębszą walkę z jej problemami, takimi jak zmarszczki i przebarwienia posłoneczne.

Intensywna regeneracja skóry jest szczególnie wskazana wtedy, gdy promienie słoneczne nie są już tak ostre

Gabinety medycyny estetycznej mają w swojej ofercie bardzo szeroki wybór procedur, które umożliwią odpowiednią regenerację skóry i zabezpieczenie jej przed zimowym chłodem. Oprócz wyżej wymienionych zabiegów, jesienią warto rozważyć także zabiegi takie jak Pelleve (małoinwazyjna alternatywa dla klasycznego liftingu, która wykorzystuje działanie fal radiowych do ujędrniania i odmładzania skóry), Dermapen (nowoczesna technika mezoterapii przy pomocy mikronakłuć, indukująca proces samoregeneracji skóry) czy terapie depigmentacyjne Cosmelan / Dermamelan, które również wpływają na poprawę kondycji skóry i przyspieszają jej odbudowę. Ponieważ oferta jest bardzo szeroka, warto, by wyboru odpowiedniej metody dokonał certyfikowany specjalista medycyny estetycznej lub dermatolog, który będzie w stanie najlepiej ocenić potrzeby naszej skóry.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Mikrodermabrazja

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…