Plastrowanie dynamiczne, inaczej kinesiotaping - co to jest?

Plastrowanie dynamiczne, inaczej kinesiotaping - co to jest?

Oklejanie ciała specjalnymi elastycznymi plastrami, znane jako plastrowanie dynamiczne to stosunkowo nowa metoda terapeutyczna znajdująca zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej i neurologicznej. Pomaga zwalczać bóle mięśniowe, leczyć i łagodzić kontuzje, poprawia krażenie, może być także zabiegiem odmładzajacym, pomocnym w walce ze zmarszczkami.

Metoda plastrowania dynamicznego, zwana inaczej kinesiotapingiem opracowana i spopularyzowana została w latach 80-tych XX wieku jako metoda wspomagająca w fizjoterapii przez japońskiego lekarza dr Kenzo Kase. Polega ona na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi elastycznymi taśmami (plastrami) Kinesio Tex Gold z bawełny i kleju akrylowego. Mają one grubość i ciężar zbliżony do ludzkiej skóry oraz podobną do niej rozciągliwość (130-140%).

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Plastry są wodoodporne a dzięki specjalnemu falowemu utkaniu przepuszczają powietrze i mogą być noszone na skórze przez kilka dni, nie odklejając się pod wpływem potu lub kąpieli. Nie zawierają natomiast żadnych substancji aktywnych ani leczniczych – ich działanie jest czysto mechaniczne.

Naklejona w odpowiedni sposób w rejonie dolegliwości taśma wykazuje działanie na kilku płaszczyznach:

  • delikatne unosi skórę, wytworzając przestrzeń pomiędzy nią a mięśniami. Powoduje to redukcję napięcia na receptory skórne, zmniejszając m.in. odczuwanie bólu będącego jednym ze wskazań do kinesiotapingu.
  • nałożenie taśmy na mięśnie i wokół nich wspomaga ich pracę i zapobiega nadmiernemu napinaniu.
  • tworzy przestrzeń podskórną poprawiając krążenie i drenaż limfatyczny.

Wskazania do plastrowania dynamicznego

Aplikacja taśm Kinesio Tex Gold dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, w zależności od jego dolegliwości, dysfunkcji oraz nawyków postawy. Głównym zastosowaniem jest terapia pourazowa, przeciwobrzękowa oraz korekcyjna. Wśród najczęstszych wskazań do plastrowania wymieniane są m.in.

  • Dolegliwości bólowe - bóle pourazowe w wyniku kontuzji lub wypadku, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle reumatyczne i pooperacyjne
  • Nadwyrężenie i napięcie mięśni – plastry przejmują część ich funkcji oraz wspomagają pracę poprzez odciążenie i normalizację napięcia. Pomocne dla sportowców oraz osób brykających się z nocnymi skurczami łydek.
  • Problemy z krążeniem – odpowiednio naklejone plastry działają podobnie jak drenaż limfatyczny, wspomagając odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. Polecane m.in. kobietom po mastektomii lub w przypadku opuchniętych nóg (np. kobiety w ciąży).
  • Walka ze zmarszczkami – zdaniem dr Kenzo Kase regularne naklejanie taśmy na noc przed snem pomaga zapobiegać powstawaniu zmarszczek, występowaniu zmian skórnych oraz cieni pod oczami.

W jaki sposób stosować plastrowanie?

Taśmę nakleja się w rejonie dolegliwości przy napiętych mięśniach, minimalnie ją naciągając lub zupełnie luźno. W celu wsparcia mięśni jest ona aplikowana od przyczepu początkowego do przyczepu końcowego, natomiast w celach rehabilitacyjnych od końcowego do początkowego. Skóra przed zabiegiem powina być czysta, bez potu i kosmetyków. Po nałożeniu taśmy trzeba ją rozetrzeć aby uaktywnić reagujący na temperaturę klej. Wskazane jest stosowanie plastrowania przynajmniej godzinę przed aktywnością ruchową lub kąpielą, aby klej uzyskał wymaganą przyczepność.

Oryginalne, atestowane taśmy Kinesio Tex Gold w różnych kolorach dostępne są w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym w cenie ok. 40-50 zł za rolkę o długości 5m i szerokości taśmy 5 cm. Zabiegi plastrowania oferuje także wiele gabinetów rehabilitacyjno-zabiegowych.

Kinesiotaping - plastrowanie dynamiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Dodaj komentarz

Leczenie bólu kręgosłupa plastrami

Leczenie bólu kręgosłupa plastrami

Bóle kręgosłupa są plagą naszych czasów. Narzekają na nie zarówno osoby starsze, w średnim wieku, młodzież, osoby prowadzące siedzący tryb życia, sportowcy, a ostatnio nawet dzieci. Jedną z metod wspomagających uśmierzenie bólu jest... więcej »

Jak działa kinesiotaping?

Jak działa kinesiotaping?

Kinesiologytaping, to metoda terapeutyczna popularna ostatnio nie tylko wśród sportowców, lecz coraz częściej stosowana u zwykłych pacjentów. Wyróżnia ją fakt, że działa 24 godziny na dobę, jest bezpieczna i całkowicie bezbolesna. więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska