Plastyka powiek: jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej

Plastyka powiek: jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej

Plastyka powiek to obecnie jedna z najpopularniejszych operacji plastycznych w obrębie twarzy. Pozwala nie tylko zlikwidować problem obwisłych, nieestetycznych powiek górnych oraz cieni i worków pod powiekami dolnymi, ale także odmłodzić całą twarz i nadać spojrzeniu świeży, wypoczęty wygląd. O rosnącym zainteresowaniu tą procedurą świadczą światowe statystyki, monitorujące ilość wykonywanych danego roku zabiegów chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

Lista zalet chirurgicznej plastyki powiek jest długa i imponująca: zabieg nie tylko bardzo wyraźnie poprawia wygląd okolicy oczu, ale ma też wpływ na postrzeganie całej twarzy. Opadające powieki sprawiają, że twarz wygląda na szarą, zmęczoną i starszą, oczy są mniej widoczne, a spojrzenie traci blask. Blepharoplastyka, czyli chirurgiczna korekta powiek, nadaje spojrzeniu młodszy, świeży wygląd, przez co wyglądamy na bardziej radosnych i wypoczętych. Procedura ma wymiar zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny: dla części pacjentów opadające powieki górne stanowią problem, utrudniający im codzienne funkcjonowanie, na przykład prowadzenie samochodu, czytanie czy nakładanie makijażu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ten stosunkowo prosty zabieg daje nierzadko naprawdę spektakularne efekty, odmładzając twarz bardziej niż lifting czy inne procedury, poprawiające wygląd skóry. Z tego względu coraz większa liczba osób decyduje się na plastykę powiek, co potwierdzają dane statystyczne, zebrane przez organizacje, zrzeszające specjalistów chirurgii plastycznej.

Popularność operacyjnej korekty powiek

Opadające powieki sprawiają, że twarz wydaje się starsza

Coroczne raporty, publikowane przez ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery), ASAPS (American Society for Aesthetic Plastic Surgery) oraz ASPS (American Society of Plastic Surgeons), pozwalają zorientować się, które procedury chirurgii plastycznej były w danym roku najpopularniejsze. Wszystkie one potwierdzają, że plastyka powiek to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii estetycznej, a liczba osób, które decydują się na taką operację, systematycznie rośnie. Według ISAPS, w skali świata wykonano w 2016 roku niemal 1 350 000 zabiegów blepharoplastyki, stawiając operacyjną korektę powiek na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych procedur chirurgii plastycznej. W 2015 roku takich zabiegów przeprowadzono 1 265 000, a więc w ubiegłym roku liczba operacji powiek wzrosła aż o 7%.

O popularności zabiegu świadczy również fakt, że niemal wszyscy chirurdzy plastyczni mają plastykę powiek w swojej ofercie: w skali świata procedurę taką oferuje 94% specjalistów chirurgii plastycznej, a w 2016 roku aż 12,9% wszystkich przeprowadzonych przez nich operacji estetycznych dotyczyło właśnie chirurgicznej korekty powiek. Praktycznie we wszystkich dwudziestu czterech badanych krajach operacyjna plastyka powiek znajdowała się w pierwszej piątce najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej.

Podobnie sytuacja ma się w Stanach Zjednoczonych, gdzie – według danych ASAPS – operacyjna korekta powiek również znalazła się w piątce najczęściej przeprowadzanych procedur chirurgii estetycznej, zajmując czwarte miejsce. W 2016 roku w USA wykonano prawie 174 000 zabiegów blepharoplastyki, podczas gdy w 2015 roku było ich 169 708, a więc wzrost wynosi 2,5%.

Kto najczęściej decyduje się na zabieg blepharoplastyki?

Na blepharoplastykę decydują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety

Międzynarodowe i amerykańskie statystyki chirurgii plastycznej pozwalają nam uzyskać znacznie więcej informacji niż tylko to, jak często w danym roku wykonywano dną procedurę. Z danych ISAPS, ASPS i ASAPS możemy się też dowiedzieć, kto najczęściej decyduje się na jaki zabieg, oraz w jakich grupach wiekowych konkretna procedura była najpopularniejsza. Jak wynika ze wszystkich statystyk, chirurgiczna plastyka powiek jest chętnie wybierana zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Według danych, zgromadzonych przez ISPAS, w skali świata w ubiegłym roku aż 21,3% wszystkich pacjentów, korzystających z chirurgicznej korekty powiek, stanowili mężczyźni – niewiele jest zabiegów, w przypadku których odsetek mężczyzn jest tak wysoki. Co więcej, u mężczyzn blepharoplastykę wykonano aż 286 418 razy, dzięki czemu ten zabieg znajduje się na pierwszym miejscu procedur estetycznych, najczęściej przez nich wybieranych. 78,7% osób, poddających się w ubiegłym roku chirurgicznej plastyce powiek, było płci żeńskiej, a blepharoplastyka była trzecim najchętniej wybieranym przez nie zabiegiem.

Podobnie dane te prezentują się w USA, gdzie – według raportu ASAPS – mężczyźni stanowili 16,1% wszystkich pacjentów, decydujących się na operacyjną plastykę powiek. Według tego samego źródła, operacyjna plastyka powiek była piątą najchętniej wybieraną operacją plastyczną wśród kobiet (panie zdecydowały się na zabieg 145 858 razy), podczas gdy wśród mężczyzn zajmowała trzecie miejsce (28 025 operacji).

Plastyka powiek jest najpopularniejsza wśród pacjentów w wieku 51-64 lata

Dane ASAPS zawierają również informacje na temat wieku pacjentów, korzystających z operacyjnej korekty powiek. I tak, według statystyk za rok 2016, w Stanach Zjednoczonych na plastykę powiek najczęściej decydowali się pacjenci w wieku 51-64 lata. Osoby w tym przedziale wiekowym zdecydowali się na blepharoplastykę aż 80 851 razy, z czego wynika, że niemal połowa (46,5%) wszystkich pacjentów, poddających się tej procedurze, miało 51-64 lata. Drugą grupą, chętnie korzystającą z dobrodziejstw operacyjnej plastyki powiek, są pacjenci w przedziale wiekowym 35-50 lat, stanowiący 27,5% ogółu osób, u których w ubiegłym roku przeprowadzono tę procedurę (47 820 zabiegów).

Stosunkowo często na chirurgiczną korektę powiek decydują się też pacjenci powyżej 65. roku życia – u osób w tej grupie wiekowej blepharoplastykę wykonano aż 39 611 razy (22,8% wszystkich zabiegów), a dodatkowo procedura ta była wśród nich najchętniej wybieranym zabiegiem estetycznym. Ze względu na fakt, że operacyjna korekta powiek odmładza spojrzenie i całą twarz, naturalnym jest, że zabieg ten jest stosunkowo rzadko wykonywany wśród osób z dwóch najmłodszych grup wiekowych: u pacjentów poniżej osiemnastego roku życia procedurę przeprowadzono w ubiegłym roku tylko 216 razy (0,1% wszystkich zabiegów), a osoby w wieku 19-34 lata skorzystały z takiej operacji 5 386 razy (3,1% ogółu pacjentów). U najmłodszych osób operacyjna korekta powiek najczęściej wykonywana jest ze względów nie estetycznych, a funkcjonalnych, na przykład wówczas, gdy problem opadających powiek pojawia się u nich na skutek porażenia mięśnia czy innych schorzeń.

Plastyka chirurgiczna powiek górnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.surgery.org; www.plasticsurgery.org; www.isaps.org;

Dodaj komentarz

Plastyka powiek sposobem na odmłodzenie twarzy

Plastyka powiek sposobem na odmłodzenie twarzy

Nie od dziś wiadomo, że wygląd oczu w dużej mierze wpływa na wygląd całej twarzy, a zmęczone spojrzenie, worki pod oczami czy ciężkie, opadające powieki potrafią skutecznie dodać nam nawet dziesięć lat. Na szczęście działa to także w... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska