Rekonstrukcja piersi przy pomocy komórek macierzystych

Rekonstrukcja piersi przy pomocy komórek macierzystych

Na rekonstrukcję piersi po przebytej mastektomii decyduje się nadal niewiele kobiet w Polsce. Nie bez znaczenia pozostaje tu wiek, stopień wykształcenia i status cywilny pacjentek jednak główną rolę wydaje się odgrywać ich postrzeganie własnej atrakcyjności. W dobie możliwości dzisiejszej medycyny kobieta po mastektomii nie jest skazana na utratę atrybutu swojej kobiecości.

Pośród szeregu możliwości rekonstrukcji piersi różnymi metodami począwszy od nieinwazyjnych takich jak ruchome protezy a na wszczepianiu ekspanderoprotezy i innych zabiegach chirurgii plastycznej skończywszy, rekonstrukcja z wykorzystaniem własnego tłuszczu wzbogaconego w komórki o potencjale regeneracyjnym stanowi alternatywę, z której korzystać mogą również polskie pacjentki.

Komórki macierzyste to termin, który kojarzy się najczęściej z pobraniem krwi pępowinowej podczas porodu. Krew pępowinowa nie jest jednak jedynym rezerwuarem tego typu komórek. Komórki macierzyste znajdują się w szpiku jak również w innych tkankach ludzkiego organizmu. Okazuje się, że w komórki o charakterze regeneracyjnym bogata jest również tkanka tłuszczowa. Komórki macierzyste są na tyle niewyspecjalizowane, że mogą przekształcić się w odpowiednim środowisku w niemal każdą charakterystyczną dla danej tkanki komórkę. Dzięki swoim właściwościom komórki macierzyste i progenitorowe stanowią od lat przedmiot badań i prób klinicznych w zakresie zastosowań w naprawie naczyń, regeneracji mięśnia sercowego czy regeneracji innych tkanek.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Dr Kotaro Yoshimura z Japonii jako pierwszy opisał i rozwinął metodę, w której pobrane z tłuszczu komórki macierzyste i regeneracyjne zostały wykorzystane do modelowania piersi. Metoda spotkała się z ogromnym zainteresowaniem innych chirurgów plastycznych. Dziś zabiegi tego typu proponuje swoim pacjentkom wiele renomowanych zagranicznych klinik.

Komórki macierzyste wykorzystywane są do rekonstrukcji piersi również w Polsce. Pierwszy raz metoda ta została ona zastosowana w szpitalu Swissmed w Gdańsku przez onkologa i chirurga profesora prof. dr hab. Janusz Jaśkiewicza. Zabieg trwał około 5 godzin i miał na celu odtworzenie u pacjentki po mastektomii tkanki podskórnej niezbędnej do dalszych etapów rekonstrukcyjnych.

Zabieg rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na pobraniu od pacjentki tkanki tłuszczowej z brzucha, pośladków lub ud tak jak ma to miejsce przy liposukcji. Pozyskany tłuszcz w części przekazywany jest do specjalistycznej aparatury takiej jak Celution 800/CRS (Cytori Therapeutics, San Diego), gdzie podlega obróbce enzymatycznej i uzyskuje się z niego pulę komórek o zdolnościach regeneracyjnych. Komórki te miesza się z pozyskaną resztą tłuszczu i wszczepia się otrzymaną mieszaninę w miejsce ubytku w tkance piersi. Według lekarzy metoda ta jest szczególnie przydatna przy odbudowie ubytków fragmentu piersi. Ponieważ zarówno biorcą jak i dawcą tkanki tłuszczowej jest ta sama osoba, przeszczep jest autologiczny, zatem ryzyko jego odrzucenia jest niskie.

Zabieg ten wykonuje się również w innych placówkach medycznych na terenie Polski np. w Klinice Medycyny Urody w Warszawie. W polskich klinikach zabieg wykonywany jest w cenie około 20 tysięcy złotych i niestety jak do tej pory nie został objęty refundacją NFZ.

Wykorzystanie tłuszczu pobranego od pacjentki i wzbogaconego we własne komórki o potencjale regeneracyjnym do rekonstrukcji piersi to sposób nie tylko na poprawę wyglądu pacjentki lecz co najważniejsze także na powrót do równowagi psychicznej po zmaganiu z chorobą. Jak wskazują dane NFZ w Polsce w roku 2013 wykonano dwukrotnie więcej zabiegów rekonstrukcji piersi niż miało to miejsce w roku 2009.

Operacje plastyczne piersi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Według lekarzy każda kobieta po przebytej mastektomii z przyczyn nowotworowych, jeżeli tylko nie ma istotnych przeciwwskazań do przeprowadzenia rekonstrukcji piersi, powinna taki zabieg potraktować jako priorytetowy na drodze powrotu do zdrowia.

Dodaj komentarz

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Wielkość kobiecych piersi ma wpływ na całą sylwetkę – w dużej mierze to właśnie na ich podstawie określa się, czy kobieta jest atrakcyjna. Zabiegi powiększania piersi umożliwiają trwałe zwiększenie rozmiaru biustu, a efekt operacji jest... więcej »

Powiększanie piersi: nie tylko implanty

Powiększanie piersi: nie tylko implanty

Piękne piersi uznawane są za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, dlatego kobiety od lat chętnie korzystają z możliwości ich operacyjnego powiększenia. O ile jednak kiedyś jedyną opcję stanowiła augmentacja biustu implantami,... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.