Turystyka medyczna - NFZ ogranicza Polakom dostęp do klinik zagranicznych

Turystyka medyczna - NFZ ogranicza Polakom dostęp do klinik zagranicznych

Kolejki w polskiej służbie zdrowia należą do najdłuższych w całej Europie. Od października 2013 roku zacznie obowiązywać unijna dyrektywa, według której Polacy będą mogli leczyć się w państwach UE w ramach ubezpieczenia w NFZ. Dla wielu osób to duża szansa na poddanie się zabiegom, na które w kraju musiałyby czekać od kilku do kilkunastu miesięcy, a nawet parę lat. Niestety, Ministerstwo Zdrowia obawia się, że unijne przepisy zrujnują budżet funduszu. Z tego powodu w założeniach do ustaw przystosowujących nasze prawo do unijnego znajdują się liczne ograniczenia mające utrudnić chętnym leczenie za granicą.

Według założeń dyrektywy unijnej “Pacjenci bez granic” od 25 października 2013 roku każdy ubezpieczony mieszkaniec Polski miał mieć możliwość leczenia się na terenie całej Unii w ramach NFZ. Tymczasem resort postanowił ograniczyć Polakom możliwość zagranicznych wyjazdów w celach leczniczych. Intensywnie pracuje nad listą usług medycznych, za które polscy pacjenci nie otrzymają zwrotu od NFZ. Jak wynika z informacji DGP, jest już na niej ok. 100 procedur.

Kto będzie chciał skorzystać z zagranicznego leczenia?

Według szacunków resortu zdrowia co piąty Polak będzie zainteresowany leczeniem za granicą. W tej grupie znajdują się przede wszystkim mieszkańcy terenów przygranicznych. Ok. 35% polskich turystów medycznych może pochodzić z Zachodniego Pomorza, Śląska i Opolszczyzny. Na zagraniczne zabiegi może zdecydować się co piąty mieszkaniec Podkarpacia, Małopolski i Podlasia oraz co dziesiąty mieszkaniec pozostałych województw. Najbardziej atrakcyjną destynacją są Czechy i Niemcy. Rocznie takie wyjazdy mają kosztować NFZ ok. 200 mln zł.

Obecnie najdłużej czeka się na operację usunięcia zaćmy oraz na zabieg wszczepienia endoprotez stawu biodrowego i kolanowego – od 2 do 3 lat. Operacja kręgosłupa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może być wyznaczona za rok lub półtora. Polska turystyka medyczna będzie w dużej mierze dotyczyć właśnie tego typu zabiegów.

Ograniczenia Ministerstwa Zdrowia

Kluczową kwestią jest konieczność uzyskania zgody z NFZ na leczenie za granicą. Na liście reglamentowanych usług znajduje się m.in. diagnostyka z zakresu medycyny nuklearnej, operacja mózgu nożem gamma, badania genetyczne, a także badanie rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym. Lista obejmuje też leczenie drogimi lekami np. w przypadku nowotworów. Natomiast nie trzeba będzie uzyskiwać zgody w przypadku wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu oraz w razie chęci wykonania prostego badania, np. USG czy morfologii krwi.

NFZ nie wyda zgody na operację w zagranicznej klinice, jeśli będzie mogła być wykonana w kraju w terminie „nieprzekraczającym maksymalnego dopuszczalnego czasu oczekiwania”. Resort ma kierować się względami medycznymi, ale i gospodarnością wydatkowania środków publicznych, co oznacza poruszanie w każdej sytuacji argumentu finansowego. W 2012 roku fundusz przeznaczył na zagraniczne leczenie obywateli 468 mln zł, z czego wydał 265 mln zł.

Źródło: Gazeta.pl, Nto.pl, Gazeta Prawna

Komentarze (1)

emili 5 lata temu

te przepisy trzeba zaskarżyć do trybunału bo są niezgodne z prawem nikt nie ma prawa odmowy leczenia i jego dostępności Odpowiedz

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska