VECTOR - niechirurgiczne leczenie chorób przyzębia

Choroby przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby występują z mniejszym lub większym nasileniem u 99% procent dorosłych osób. Mimo, że często przebiegają bez dolegliwości bólowych to nieleczone prowadzą do rozchwiania i przedwczesnej utraty zębów. Jednym z najnowszych urządzeń służących do profilaktyki i leczenia chorób przyzębia, pozwalającym uniknąć bolesnych zabiegów chirurgicznych, jest ultradźwiękowy aparat Vector.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Przyzębie jest zespołem tkanek otaczających i utrzymujących zęby w zębodołach oraz chroniącym je przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych z zainfekowanych kanałów zębowych lub kieszonki dziąsłowej. W jego skład wchodzą tkanki mające bezpośredni kontakt z szyjką zeba, czyli: dziąsło, ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy.

Choroby tkanek przyzębia, zwane także paradontozą, to głównie stany zapalane (peridontitis) o podłożu bakteryjnym. Rozwijają się one przede wszystkim na skutek braku odpowiedniej higieny jamy ustnej i nagromadzenia się na zębach płytki bakteryjnej. Wchodzące w jej skład bakterie dostają się pod dziąsła a następnie przenikają i atakują kolejne tkanki przyzębia. Czynikami sprzyjającymi wystąpieniu peridontitis są także: awitaminoza, stres, palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu, bruksizm, zaburzenia hormonalne, cukrzyca oraz nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne.

Chociaż choroby przyzębia mogą rozwijać się latami bez poważnych objawów i dolegliwości, to ich zaniedbanie prowadzi do poważnych uszkodzeń kości zębodołowej szczęki i żuchwy, czego efektem może być rozchwianie i utrata nawet zdrowych zębów. Przewlekły stan zaplany zwiększa też ryzyko innych poważnych chorób, takich jak miażdżyca naczyń krwionośnych, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, choroby reumatyczne, uszkodzenie nerek bądź astma.

Badania epidemiologiczne przeprowadzone w Polsce wykazały, że 50% 7-tatków, 75% 12-tatków i 99% ludzi dorosłych cierpi na mniej lub bardziej zaawansowane choroby przyzębia. Niepokojącymi symptomami, które koniecznie należy skonsultować ze stomatologiem są m.in.

  • krwawienie z dziąseł w trakcie mycia zębów
  • opuchnięte i zaczerwienione dziąsła
  • nieświeży oddech i niesmak w ustach
  • cofanie się dziąseł ("wydłużanie" zębów)
  • powstające głębokie kieszonki między zębem a dziąsłem

Najczęstszymi metodami stosowanymi w leczeniu chorób przyzębia są m.in. skaling (usuwanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i zewnętrznej warstwy cementu korzeniowego), kiretaż (ręczne wyskrobanie ścian patologicznej kieszonki przyzębnej i zewnętrznej powierzchni korzenia zęba) a w zaawansowanych przypadkach także zabiegi przeszczepu dziąseł i augmentacji kości (ich regeneracji i odbudowy).

Vector – profilaktyka i leczenia chorób przyzębia

Działanie systemu Vector - rysunek poglądowy

Nowym rozwiązaniem z zakresu profilaktyki i leczenia paradontozy jest urządzenie Vector Paro niemieckiej firmy Dürr Dental, wyposażone w dwie końcówki robocze, umożliwiajace przprowadzenie ultradźwiękowego skalingu oraz czyszczenia głębokich kieszonek przyzębnych w sposób znacznie mniej inwazyjny niż metody tradycyjne. Wskazaniami do zabiegu systemem Vector są:

  • wszystkie stadia zapalenia przyzębia (paradontozy)
  • zabieg podtrzymujące po zakończonym leczeniu przyzębia
  • profilaktyka i leczenie stanów zapalnych wokół implantów oraz koron i mostów porcelanowych

Trwający ok. 1-1,5 godziny zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie powoduje żadnych uszkodzeń dziąsła, kieszonek zębowych, szkliwa ani cementu korzeniowego. W trakcie trwania procedury do końcówek roboczych urządzenia podawana jest zawiesina fluidu polerującego, wzmacnianego przez bardzo drobne cząsteczki hydroksyapatytu, co powoduje całkowite usunięcie przylegającej szkodliwej płytki bakteryjnej. Powierzchnia korzenia zostaje wypolerowana, co czyni ją mniej podatną na ponowne przyleganie płytki i pozwala na tworzenie się nowego, zdrowego przyczepu dziąsła wokół zębów.

W gabiecie High Dental Care w Warszawie ceny zabiegów urządzeniem Vector zaczynają się od 400 zł. Inna stołeczna placówka - Periodent oferuje swoje usługi w cenie ok. 600-1600 zł, zależnie od zaawansowania choroby.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie / profilaktyka chorób przyzębia systemem Vector

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…