Wiemy i umiemy coraz więcej, czyli odkrycia medyczne w 2016 roku

Medycyna rozwija się w coraz szybszym tempie, a liczba nowych badań i wynalazków daje nadzieję chorym, cierpiącym na schorzenia uważane dotąd za nieuleczalne. Implanty siatkówki, egzoszkielety, roboty chirurgiczne czy innowacyjne techniki leczenia nowotworów to tylko niektóre z osiągnięć medycznych, mające już dziś praktyczne zastosowanie. Nowe odkrycia pozwalają także zwiększyć komfort życia pacjentów i poprawić wyniki leczenia wielu chorób, czyniąc terapię skuteczniejszą i mniej inwazyjną.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
4 min.

W ostatnich latach naukowcy odkryli wiele nowych mechanizmów diagnostycznych i technik leczenia, a dodatkowo liczne technologie, uznawane jeszcze niedawno za pieśń odległej przyszłości, weszły do codziennego użytku, zwiększając możliwości współczesnej medycyny. Tak było chociażby z kapsułkami endoskopowymi, które dopiero w 2001 roku zostały zarejestrowane do badań jelita cienkiego u człowieka, a w 2003 roku zatwierdzone przez FDA: dziś, już powszechnie stosowane, znacznie ułatwiają diagnostykę endoskopową schorzeń przewodu pokarmowego. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Także ostatni rok obfitował w odkrycia, które przynoszą nadzieję na szybsze, skuteczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta leczenie licznych schorzeń, a także ich bardziej precyzyjną diagnostykę. W roku 2016 m.in. zbudowano pierwszy na świecie ruchomy skaner PET i nowoczesne narzędzie diagnostyczne, zastępujące spirometr, opracowano tzw. lokalizator żył i „sztuczną skórę” w kremie, a dzięki zastosowaniu komórek macierzystych mężczyzna po wypadku odzyskał sprawność w sparaliżowanej ręce. W związku ze znaczną liczbą istotnych wydarzeń medycznych trudno mówić o najważniejszych odkryciach ubiegłego roku, warto jednak wspomnieć o kilku, które w szczególny sposób wpłyną – bądź już wpłynęły – na rozwój medycyny.

Nowoczesna modyfikacja genów i dziecko trojga rodziców - medyczne nowości 2016 roku

W 2016 roku na świat przyszło pierwsze dziecko trojga rodziców

Niewątpliwie jednym z najgłośniejszych wydarzeń w medycznym świecie był w zeszłym roku historyczny eksperyment, polegający na wykorzystaniu metody edycji genów CRISPR-Cas9 u człowieka. Pierwszy na świecie zabieg tego rodzaju przeprowadzili 28 października naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Syczuanu w Chengdu. Metoda, dotychczas testowana z powodzeniem tylko na zwierzętach, może pomóc w tworzeniu skuteczniejszych terapii antynowotworowych. CRISPR pozwala w sposób precyzyjny i skuteczny „wyciąć” wadliwy fragment DNA i zastąpić go innym, zdrowym. Jeśli eksperyment się powiedzie, ma szansę stać się kamieniem milowym w walce z nowotworami.

6 kwietnia 2016 roku urodził się Abrahim Hassan – pierwsze dziecko, posiadające materiał genetyczny trzech osób. Dzięki podmianie materiału w tzw. mitochondrialnym DNA uniknął śmiertelnej choroby genetycznej, na którą cierpi jego biologiczna matka. Wadliwa część mitochondrium komórki jajowej została w trakcie procedury in vitro zastąpiona zdrową, pobraną od innej kobiety. I choć metoda uznawana jest za kontrowersyjną, stanowi nadzieję na uniknięcie wielu poważnych wad genetycznych. Na Ukrainie przeprowadzone zostały dwa kolejne zabiegi tego rodzaju – dzieci, poczęte w ich trakcie, urodzą się w 2017 roku.

Również w ubiegłym roku lekarze z chińskiego Uniwersytetu Sun Jat-sena w Kantonie w ubiegłym roku przeprowadzili nowatorską operację zaćmy z wykorzystaniem komórek macierzystych u dzieci. Cała dwunastka małych pacjentów miała po ośmiu miesiącach od operacji całkowicie zregenerowaną soczewę, można więc mieć nadzieję, że był to pierwszy krok do rewolucji w leczeniu zaćmy.

Medyczne osiągnięcia polskich naukowców

Gdańscy naukowcy opracowali nowoczesną pompę osiową, mogącą ratować życie chorym z niewydolnością serca

Znaczące okrycia to „działka” nie tylko zagranicznych uczonych – także polscy naukowcy mają istotny wpływ na postęp w dziedzinie medycyny. W 2016 roku w Łodzi opracowano innowacyjne urządzenie do rehabilitacji kardiologicznej pod postacią t-shirta z wbudowanymi sensorami do pomiaru EKG pacjenta. Inteligentna koszulka umożliwia stałe monitorowanie pacjenta, a dzięki zastosowanej technologii można ją normalnie użytkować, a nawet prać w pralce. Również w ubiegłym roku firma telemedyczna Nestmedic opracowała system Pregnabit, czyli pierwsze na świecie przenośne urządzenie do pomiaru akcji serca płodu, a naukowcy z Centrum Techniki Okrętowej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli nowoczesną pompę osiową dla pacjentów z niewydolnością serca.

W grudniu ubiegłego roku w Polsce przeprowadzono także innowacyjną operację transplantacji ręki. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu po raz pierwszy na świecie przeszczepiono tę kończynę pacjentowi, który nie utracił ręki, ale urodził się bez niej. Jest to o tyle istotne, że dotychczas sądzono, iż mózg pacjenta, urodzonego bez kończyny, nie będzie „wiedział”, jak ta kończyną poruszać, tymczasem już po przebudzeniu pacjent wykazywał w przyszytej dłoni zdolności motoryczne.

We Wrocławiu przeprowadzono pierwszą na świecie transplantację dłoni pacjentowi, który urodził się bez niej

Każdy upływający rok przynosi nowe odkrycia medyczne: jedne mają szansę zrewolucjonizować tę gałąź medycyny, inne są mniej spektakularne, ale w istotny sposób wpływają na skuteczność diagnostyk i leczenia. Dzięki wytężonej pracy naukowców to, co jeszcze niedawno wydawałoby się nieosiągalne, dziś jest już możliwe. Pozostaje mieć nadzieję, że rok 2017 i kolejne lata także będą obfitowały w osiągnięcia, mające realny wpływ na życie pacjentów.

Kapsułki endoskopowe PillCam SB - badanie jelita cienkiego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: K. Celiński, R. Fornal, T. Dworzański, M. Słomka, A. Mądro, „Postępy w endoskopii przewodu pokarmowego w ujęciu praktycznym”, Zdrowie Publiczne, 2012;122(2): 211-216; www.naukawpolsce.pap.pl;

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...