Zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R.

Zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R.

Wpływ wyglądu zewnętrznego na nasze samopoczucie i odbiór przez innych sprawia, że coraz więcej osób, a szczególnie mężczyzn, decyduje się na zabieg przeszczepu włosów. Łysienie staje się coraz powszechniejszym problemem, a wiele technik zabiegowych pozwala na odzyskanie naturalnego owłosienia skóry głowy.

Jedną z metod przeszczepu włosów jest technika S.A.F.E.R., czyli Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation. Idea S.A.F.E.R. polega na automatyzacji całego procesu pobierania i implantacji poszczególnych mieszków włosowych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W trakcie zabiegu transplantacji włosów S.A.F.E.R., dzięki wykorzystaniu specjalnego urządzenia i podciśnienia dochodzi do zasysania pojedynczych zespołów mieszkowych do specjalnej tuby. W następnym etapie wprowadza się mieszki włosowe do przygotowanych za pomocą mikronacięć otworów. Fakt, że duża część procesu przeszczepu włosów jest zautomatyzowana, pomaga znacząco skrócić czas całej procedury. Sam zabieg jest dla pacjenta bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po transplantacji włosów ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, dotyczących pielęgnacji skóry głowy.

Jakie są zalecenia po zabiegu transplantacji włosów metodą S.A.F.E.R.

W pierwszej dobie po operacji przeszczepu włosów oczyszcza się skórę głowy z pozostałych po zabiegu resztek krwi i osocza. Dokonuje się tego najczęściej za pomocą sterylnego roztworu soli fizjologicznej i jałowych gazików.

Bezpośrednio po zabiegu przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R. może dojść do przejściowego wypadania włosów, co nie powinno budzić niepokoju pacjenta. Ma to związek m.in. z szokiem pooperacyjnym, a ostateczny efekt dokonanej korekcji oceniany jest zwykle dopiero po upływie około 6 miesięcy. Mieszki włosowe potrzebują czasu - zazwyczaj 3-5 dni - aby w pełni wgoić się w skórę głowy. W tym czasie pacjent nie powinien pić alkoholu, palić papierosów i nadużywać kawy. Specjaliści nie zalecają również zbyt intensywnego uprawiania sportu czy innego wysiłku fizycznego. Pacjent powinien także unikać źródeł natężonego światła (m.in. solariów) przez okres pierwszych tygodni od zabiegu.

Obecność strupów i ich odpadanie, które rozpoczyna się często około początku drugiego tygodnia od zabiegu, powoduje często uczucie silnego swędzenia. W miarę możliwości powstałe strupy powinny odpadać samoistnie, bez zewnętrznej ingerencji. Specjaliści zalecają, aby unikać się ich drapania i podrażniania w ten sposób okolicy skóry głowy, co może skończyć się nawet jej zakażeniem. Pacjent może przyśpieszyć proces odpadania strupów poprzez odpowiedni, delikatny masaż skóry głowy z wykorzystaniem specjalnych, polecanych przez specjalistę oliwek.

Zdarza się, że po zabiegu przeszczepu włosów pojawiają się bóle głowy. Najczęściej reagują one dobrze na ogólnodostępne środki przeciwbólowe np. preparaty paracetamolu. W przypadku wystąpienia obrzęku skóry głowy, który pojawia się częściej po większych zabiegach specjaliści medycyny estetycznej zalecają krótkotrwałe stosowanie zimnych okładów. W zmniejszeniu natężenia obrzęków ważną rolę odgrywa również odpowiednia pozycja podczas snu. Spanie z głową uniesioną pod kątem 45 stopni wpływa pozytywnie na redukcję powstałej opuchlizny.

Pod koniec pierwszego tygodnia po transplantacji włosów S.A.F.E.R. pacjent może zacząć myć włosy z użyciem specjalnych roztworów odkażających, bądź delikatnych szamponów dziecięcych. Stosowana podczas mycia włosów woda powinna być ciepła, a same włosy powinno się delikatnie dotykać unikając jednocześnie ich wzmożonego masowania. Nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych odżywek, maści czy oliwek do pielęgnacji włosów. Lekki masaż skóry głowy wdraża się zazwyczaj w drugim tygodniu.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R.  pozwala na uzyskanie długotrwałego i pozytywnego efektu korekcji stanu owłosienia skóry głowy. Specjaliści podkreślają jak ważne jest, aby unikać w tym czasie czynników mających negatywny wpływ na stan włosów. Istotne jest przede wszystkim racjonalne korzystanie z wszelkiej maści prostownic czy suszarek. To samo dotyczy farbowania włosów.  Mężczyznom należy zwrócić uwagę na fakt, że upinanie włosów na tzw. męski kok powoduje osłabienie mieszków włosowych w okolicy czoła i skroni przyczyniając się w ten sposób do akceleracji procesu łysienia.

Przeszczep włosów metodą SAFER u mężczyzn
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.nahrs.org

Dodaj komentarz

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Łysienie to poważny problem i trudno powiedzieć, czy bardziej z powodu utraty włosów cierpią mężczyźni, czy kobiety – problem może się bowiem pojawić u obu płci. Choć wydawałoby się, że u panów łysienie to właściwie norma i nie... więcej »

Ile trwa zabieg przeszczepu włosów metodą SAFER?

Ile trwa zabieg przeszczepu włosów metodą SAFER?

Jednym z dostępnych sposobów transplantacji włosów są zabiegi, wykonywane metodą SAFER. Zautomatyzowanie procesu pobierania oraz wprowadzania przeszczepianych włosów pozwala, w porównaniu do innych technik, znacząco skrócić czas procedury. Ile... więcej »

Jakie możliwości daje przeszczep włosów?

Jakie możliwości daje przeszczep włosów?

Jeżeli zabiegi transplantacji włosów wykonywane są przez wprawionych specjalistów, liczba przyjętych przeszczepów włosowych sięgać może nawet 95%. Skuteczność skutecznością, zanim jednak będzie można oszacować rezultaty transplantacji... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska