Co to jest irydotomia laserowa?

Jaskra jest podstępnie rozwijającą się chorobą, która prowadzi wraz z upływem czasu do ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty. Rozwój jaskry związany jest z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, do którego często dochodzi w wyniku wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieje wiele przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie jaskry, a niektóre z nich związane są z utrudnieniem przepływu cieczy wodnistej oka. W takich przypadkach zastosowanie lecznicze znajduje m.in. przeprowadzenie zabiegu irydotomii laserowej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

W zależności od postaci wyróżnić możemy jaskrę pierwotną i wtórną , a także jaskrę otwartego kąta przesączania i jaskrę zamykającego się kąta. 

Ciecz wodnista jest płynem, który wypełnia tylną i przednią komorę gałki ocznej. Jest ona produkowana przez wyrostki rzęskowego ciała rzęskowego do komory tylnej oka, skąd przepływa przez otwór w tęczówce (źrenicę) do komory przedniej oka. W następnym etapie przez tzw. kąt przesączania, zwany również kątem tęczówkowo-rogówkowym nadmiar cieczy wodnistej jest odprowadzany z gałki ocznej do krążenia systemowego. Zaburzenia w krążeniu cieczy wodnistej w obrębie gałki ocznej mogą stanowić przyczynę rozwoju jaskry z zamkniętym kątem przesączania

Irydotomia laserowa - co to za zabieg?

W leczeniu jaskry zastosowanie znajdują zarówno metody zachowawcze, jak i zabiegowe. Jedną z małoinwazyjnych metod leczniczych, stosowanych w jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, jest przeprowadzenie zabiegu irydotomii laserowej.

Irydotomia laserowa polega najogólniej na wytworzeniu przy użyciu energii lasera otworu w obwodowej części tęczówki. Pozwala to na uzyskanie alternatywnej drogi przepływu i krążenia cieczy wodnistej oka z jej komory tylnej do przedniej. Zabiegowe wytworzenie nowej drogi przepływu zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co sprawia, że zmniejsza się ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego i rozwoju jaskry. Najlepszy efekt korekcji uzyskuje się w sytuacji, kiedy to możliwe jest doprowadzenie do wyrównania się ciśnień w obu komorach gałki ocznej. Wynikiem tego procesu jest pogłębienie się wymiarów komory przedniej oka i otwarcie kąta przesączania na znacznym lub nawet całym obwodzie gałki ocznej, co znacznie ułatwia odpływ cieczy wodnistej z oka.

W irydotomii laserowej zastosowanie znajdują lasery argonowe i neodymowe YAG. Najczęściej jednak zabieg przeprowadza się przy pomocy lasera neodymowego Nd:YAG, o długości fali 1064nm. Skoncentrowana energia lasera powoduje fotodysrupcję tkanek, czyli ich miejscowe przecięcie i zniszczenie.

Zabiegi irydotomii laserowej przeprowadzane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Przed przystąpieniem do zabiegu podaje się miejscowo, do worka spojówkowego pacjenta, leki obniżające ciśnienie wewątrzgałkowe np. pilokarpinę. Całość procedury rzadko przekracza parędziesiąt minut, a po przeprowadzonym leczeniu pacjent może powrócić do swoich dotychczasowych zajęć. Wymaga podczas zabiegu precyzja sprawia, że pacjent powinien dokładnie stosować się do poleceń lekarza. Nawet niewielkiego stopnia niespodziewane ruchu głową w trakcie procedury mogą stać się przyczyną rozwoju powikłań w postaci np. uszkodzenia tkanek gałki ocznej.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przeprowadzeniu zabiegu irydomii laserowej konieczna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta, która obejmuje m.in. pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie ostrości wzroku. Sam zabieg związany może być z wystąpieniem powikłań w postaci przejściowego zwiększenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej czy śródzabiegowym krwawieniem do komory przedniej oka. Bezpośrednio po przeprowadzeniu irydotomii laserowej u pacjenta przeprowadza się dodatkowy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W okresie pozabiegowym, przez około tydzień czasu, pacjentom zaleca się regularne stosowanie specjalnych kropli przeciwzapalnych do worka spojówkowego. Mogący wystąpić po procedurze leczniczej ból gałki ocznej ma najczęściej charakter przejściowy.

Bibliografia: www.aao.org; www.mp.pl

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

kotek12321 7 lata temu

Witam.15 listopada miałam czwartą irydotomię do obu oczu.Mam 42 lata i jaskrę kąta zamkniętego.Lasery miałam w te same miejsca.Po czwartej irydotomi dostałam ostrego ataku-ciśnienie w oczach 70,tętnicze 190-120(jestem niskociśnieniowcem),duszności i drgawki,nie mogłam stanąć na nogach ani nawet podnieść głowy.Kiedy pielęgniarki próbowały mnie podnieść dostawałam duże wymioty.Bardzo długo dochodziłam do siebie.Niestety do tej pory lekarze nie wiedzą co spowodowało tak ostry atak a najgorsze jest to że okazało się że w lewym oku laser jest źle zrobiony i chcą powtarzać irydotomię w tym oku.Nie wiem co mam robić bo bardzo się boję i dziwię lekarzom że nie wiedzą co spowodowało atak a pomimo tego chcą mi robić ten laser i ryzykować kolejnym atakiem.Proszę o pomoc. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Irydotomia laserowa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…