Implanty stomatologiczne - czy mogą w pełni zastąpić naturalne zęby?

Implanty stomatologiczne - czy mogą w pełni zastąpić naturalne zęby?

Implanty stomatologiczne to obecnie najtrwalsza metoda odtwarzania braków uzębienia. Część osób, u których istnieje możliwość ich zastosowania, ma jednak pewne wątpliwości. Jak w porównaniu do naturalnych zębów zachowują się implanty? Czy mając takowe, możliwe jest gryzienie wszelkich pokarmów, czy też trzeba jakichś produktów unikać? Okazuje się, że wśród zalet implantów istotna jest nie tylko ich trwałość, ale i to, że nie prowadzą one do ograniczeń w swobodnym funkcjonowaniu posiadających je pacjentów.

Współczesna stomatologia oferuje pacjentom z brakami zębowymi co najmniej kilka rozwiązań. Wśród najpopularniejszych podać można korony zębowe, protezy (częściowe oraz całkowite), a także implanty stomatologiczne. Ostatnie z wymienionych uznawane są za rozwiązanie najtrwalsze oraz dające pacjentom największy komfort. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Implanty stomatologiczne stanowią jednak najdroższą metodę odtwarzania braków zębowych. Czy rzeczywiście pacjenci mają powody ku temu, by wybierać właśnie je? Prawdopodobnie tak - protezy czy korony posiadają bowiem pewne ograniczenia i związane z ich stosowaniem niedogodności, które są obce pacjentom z implantami zębowymi.

Czy implant stomatologiczny może zastąpić naturalnego zęba?

Fizjologiczny ząb zbudowany jest z korony i korzenia. Brane to było pod uwagę przy konstruowaniu implantów stomatologicznych. Odtwarzane uzębienie składa się z wprowadzanego do kości, zwykle przypominającego kształtem śrubę, implantu, na którym osadzana jest odtwórcza korona zębowa.

Implant zębowy - dzięki temu, że stosowane korony mają kształt taki jak naturalne zęby - może być nie do odróżnienia od fizjologicznego uzębienia. Podobnie jest z barwą zastępczych zębów - mogą być one zarówno śnieżnobiałe, jak i w bardziej naturalnie wyglądającym kolorze białym z lekkim odcieniem żółci. Podobieństwa dotyczą nie tylko wyglądu, ale i funkcjonalności. Kiedy przestaną obowiązywać kilkudniowe ograniczenia dietetyczne bezpośrednio po wszczepianiu, pacjent z implantami zębowymi może spożywać dosłownie każdy rodzaj pożywienia - dotyczy to nawet twardych pokarmów. Ewentualne zagrożenia swobody przy jedzeniu są takie same jak w przypadku naturalnych zębów - implant również może się ułamać przy przeżuwaniu wyjątkowo twardych produktów..

Należy jednak pamiętać o tym, że implant stomatologiczny nie jest tym samym co naturalny ząb. Odmienności wszczepianych struktur od fizjologicznego uzębienia dotyczą m.in. możliwości wybielania - implantów zębowych wybielić się bowiem nie da. To właśnie z tego względu rozważnie należy przemyśleć decyzję o ich kolorze, zanim jeszcze implanty zostaną wprowadzone do jamy ustnej.

Część pacjentów zastanawia się nad jeszcze innymi potencjalnymi ograniczeniami, które mogłyby pojawić się w ich życiu na skutek posiadania implantów stomatologicznych. Wśród takich obaw można wymienić chociażby to, czy z implantami zębowymi możliwa jest podróż samolotem - w końcu na lotniskowych odprawach znajdują się bramki wykrywające różne metale. Osoby dręczone takimi wątpliwościami można uspokoić - posiadanie medycznych implantów jest coraz bardziej powszechne i pracownicy lotnisk mają tego świadomość. Coraz więcej bramek jest nawet skonstruowanych tak, że przy skanowaniu głowy pasażera nie wykrywają one tak małych struktur jak implanty zębowe.

Obawy pacjentów mogą się skupiać też wokół procedur diagnostyczno-leczniczych po zabiegach wszczepienia implantów stomatologicznych. Tutaj rozterki mogą dotyczyć np. obrazowania metodą rezonansu magnetycznego - wszakże przeciwwskazaniem do tego badania jest posiadanie metalowych wszczepów we wnętrzu ciała. Podobnie jak przy możliwości latania samolotem po wszczepieniu implantów, również i tutaj można uspokoić pacjentów - posiadanie tytanowych implantów zębowych nie stanowi przeciwwskazania do przebycia rezonansu magnetycznego. Wszczepione struktury owszem, mogą co prawda nieco zniekształcać uzyskiwany wynik badania (przez generowanie tzw. artefaktów), jednakże ich posiadanie nie generuje ryzyka dla zdrowia pacjentów podczas przeprowadzania procedur diagnostycznych.

Implanty stomatologiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.aaid-implant.org; www.perio.org; www.magazyn-stomatologiczny.pl

Dodaj komentarz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia... więcej »

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem... więcej »

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska