Jakie schorzenia leczy laryngolog?

Laryngolog jest lekarzem, zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani i gardła oraz innych narządów głowy i szyi. Jego specjalnością są m.in. choroby ucha i kości skroniowej, schorzenia w obrębie nosa i zatok przynosowych, a także stany chorobowe jamy ustnej, gardła, krtani i tchawicy. Specjalista laryngologii diagnozuje i leczy również choroby oskrzeli, przełyku, głowy, szyi i przyległych struktur.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Laryngologia, nazywana również otolaryngologią lub otorynolaryngologią, jest jedną z ponad 40 podstawowych specjalizacji medycznych. Wywodząca się z greki nazwa dość dokładnie określa obszar "zainteresowań" lekarza o tej specjalizacji:

  • oto - ucho (oros, otos)
  • ryno - nos (rhinos, rynos), gardło (pharyngos)
  • laryngo - krtań (laryngos)

Nos, gardło i krtań tworzą górny odcinek dróg oddechowych, a poprzez trąbkę słuchową łączą się również z uchem środkowym. Bliskie sąsiedztwo i powiązania anatomiczne powodują wzajemne oddziaływanie na siebie tych narządów - procesy chorobowe, toczące się w jednym z nich, mogą zakłócić czynności pozostałych. 

Schorzenia, występujące w obrębie powyższych struktur, stanowią wskazanie do konsultacji laryngologicznej. Specjalista laryngologii przy pomocy zestawu badań jest w stanie zdiagnozować stany patologiczne, prowadzi także ich leczenie - farmakologiczne lub zabiegowe.

Z jakimi problemami zgłosić się do laryngologa?

Lekarz laryngolog określany bywa też niekiedy mianem "chirurga głowy i szyi". Dysponuje on odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami z zakresu diagnostyki oraz leczenia chorób tych struktur, które znajdują się w obrębie głowy i szyi, a więc przede wszystkim ucha, nosa i zatok przynosowych, a także jamy ustnej, przełyku, gardła i krtani. Laryngolog prowadzi także diagnostykę i leczenie schorzeń, występujących w obrębie tchawicy i oskrzeli..

Obszar działań laryngologa obejmuje również choroby narządów zmysłów, takie jak zaburzenia słuchu, równowagi, węchu i smaku, a także choroby nerwów czaszkowych wraz z diagnostyką i leczeniem zaburzeń przełykania oraz obwodowej postaci zespołu snu z bezdechami sennymi. Niektóre choroby, zwłaszcza zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie oka, ośrodkowego układu nerwowego czy szkieletu twarzy wymagają od laryngologa ścisłej współpracy ze specjalistami innych dziedzin medycyny.

Do laryngologa najczęściej przychodzą pacjenci z bólem i stanami zapalnymi ucha, a także z uczuciem zatkania i uporczywymi szumami usznymi. Na konsultację laryngologiczną powinny się także zgłosić pacjenci z niedosłuchem, krwawieniem z nosa oraz problemami z migdałkami, wskazaniem do konsultacji laryngologicznej jest także przewleke zapalenie krtani, gardła i zatok oraz z problem zaburzenia równowagi. Wśród innych typowych objawów schorzeń laryngologicznych wymienić można długotrwałą chrypkę, oddychanie przez usta i chrapanie, a także zaburzenia połykania (dysfagia), nietypową wydzielinę z ucha lub nosa (np. z domieszką krwi) oraz wyczuwalny guz w obrębie głowy i szyi, także niedowład tych części ciała.

W obręb "zainteresowań" otolaryngologów wchodzi także chirurgia gruczołów ślinowych, języka i zatok przynosowych, w tym także zabiegi endoskopowe zatok przynosowych (FESS) oraz krtani (mikrolaryngoskopia). Lekarze laryngolodzy zajmują się również chirurgią szczęki (np. resekcją kości szczękowej - maksylektomią), zabiegami endoskopowymi przełyku (ezofagoskopia), dolnych dróg oddechowych (tracheobronchoskopia) oraz chirurgią rekonstrukcyjną.

Wizyta u laryngologa nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Coraz większa liczba specjalistów oferuje swoim pacjentom także konsultacje laryngologiczne online.

Dodaj komentarz

Konsultacja laryngologiczna - jaki jest jej przebieg?

Konsultacja laryngologiczna - jaki jest jej przebieg?

Otolaryngolodzy to specjaliści od chorób m.in. uszu, gardła i krtani. Przeprowadzane przez nich badanie laryngologiczne wyróżnia się wśród innych badań lekarskich m.in. używanymi do tego celu narzędziami. Choć mogą one wzbudzać niepokój u...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...