Kiedy przeprowadza się tomografię komputerową klatki piersiowej

Kiedy przeprowadza się tomografię komputerową klatki piersiowej

Tomografia komputerowa klatki piersiowej to badanie radiologiczne, które umożliwia zdiagnozowanie wielu poważnych schorzeń, co nierzadko przyspiesza rozpoczęcie leczenia. Kiedy lekarze zalecają przeprowadzanie takiego badania?

Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem, które już powszechnie wykonuje się na całym świecie, chociaż dostępność urządzeń (tomografów) jest ciągle niska w niektórych krajach. Jak wynika z danych OECD (Organization for Economic Co-operation and Development), w Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio 17,2 tomografów, podczas gdy na przykład w Australii - 53,6, w Stanach Zjednoczonych – 43,5, a na Łotwie – 34,8. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »


Pierwszy na świecie tomograf to dzieło angielskiego inżyniera z firmy EMI, Goodfreya Newbolda Hounsfielda, który skonstruował urządzenie w 1972 roku. Na początku wykonywano jedynie tomografię głowy, którą, dla bezpieczeństwa, otaczała woda. W Polsce pierwszy tomograf pojawił się w 1978 roku i był użytkowany w Poznaniu. Od tamtego czasu technika została znacznie rozwinięta, a najnowocześniejsze tomografy w małym stopniu przypominają te sprzed lat. Dziś wykonuje się tymi urządzeniami wiele badań, w tym TK klatki piersiowej, do rekonstrukcji obrazu wykorzystując różne metody (sumacyjną, iteracyjną, analityczną).

Tomografia klatki piersiowej – kiedy przeprowadza się badanie?

Tomografia komputerowa to badanie, które pozwala uzyskać obraz struktur wielu narządów i kości w różnych częściach ciała. Badanie jest przeprowadzane na zlecenie lekarza, ale analizę zdjęcia wykonuje lekarz radiolog. W Polsce można korzystać z tomografów zarówno w szpitalach publicznych, jak i w prywatnych placówkach medycznych.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej jest badaniem, zlecanym w przypadku bardzo wielu różnych schorzeń. Przeprowadza się je miedzy innymi przy zmianach nowotworowych płuc i oskrzeli (zarówno łagodnych, jak i złośliwych), jak również w przypadku innych chorób płuc, takich jak różnego rodzaju urazy, azbestoza (pylica azbestowa), fibroza czy sarkoidoza (choroba ziarniniakowa), histocytoza lub zator tętnicy płucnej. Powodem przeprowadzenia tomografii klatki piersiowej mogą być także schorzenia i wady serca lub choroby naczyniowe, podejrzenie kardiomiopatii (choroba mięśnia sercowego) i tętniaka aorty, a także podejrzenie zapalenia osierdzia, nowotworów (pierwotnych, przerzutowych) lub urazów klatki piersiowej. Tomograf to również nieocenione narzędzie do diagnozowania wszelkich zmian w opłucnej, a także w ścianie klatki piersiowej oraz w stanach zapalnych jej narządów. Do takiego badania kwalifikują również zmiany popromienne.

Samo badanie klatki piersiowej za pomocą tomografu nie jest w żaden sposób uciążliwe. Pacjent leży wygodnie na ruchomym stole, który przesuwany jest do wnętrza urządzenia, gdzie lampa, wytwarzająca promienie rentgenowskie, porusza się dookoła ciała na specjalnej ramie. W niektórych przypadkach, jak przy badaniu serca lub innych dużych naczyń śródpiersia, podaje się pacjentowi dożylnie jodowy środek cieniujący, czyli tzw. kontrast, który ułatwia zidentyfikowanie zmian patologicznych. Badając tkankę płucną, używa się tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości (HRCT), ale bez kontrastu.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednaka na jego wykonanie czeka się średnio aż 89 dni w skali całego kraju. W prywatnych ośrodkach medycznych można to zrobić właściwie od ręki. W Katowicach na przykład, cena tomografii komputerowej klatki piersiowej to od 200 do 270 zł.

Źródła: www.data.oecd.org; www.kolejkoskop.pl

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska