Konsultacja dermatologiczna - kiedy zgłosić się do lekarza?

Problemy dotyczące włosów, paznokci oraz skóry dla lekarzy dermatologów nie stanowią tajemnic. Mimo iż często są bagatelizowane, wiele z nich może być zapowiedzią poważniejszego schorzenia. Kiedy zgłosić się na konsultację dermatologiczną? Poniżej przedstawiono kilka sytuacji, w których wystąpienie powinno skłonić do konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Schorzenia natury dermatologicznej, o ile nie dają bardzo uciążliwych objawów, na ogół ignorujemy. Wychodzimy z założenia, że wzmożone wypadanie włosów to pewnie objaw stresu czy zimowego osłabienia organizmu, a trądzik czy zmiany w obrębie płytek paznokci są czymś, z czym zasadniczo da się żyć. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Tymczasem warto wiedzieć, że wiele zmian w obrębie skóry, włosów i paznokci może być objawem poważnych chorób, dotyczących np. tarczycy, płuc czy innych narządów. Dlatego nie warto traktować ich tylko jako drobną uciążliwość, a ich pojawienie się potraktować jako sygnał, mobilizujący nas do odwiedzenia dermatologa.

Kiedy warto zgłosić się do dermatologa?

Ważnym sygnałem że należy udać się na konsultację dermatologiczną jest świąd skóry i występowanie przebarwień lub odbarwień, jednak każdy objaw, wzbudzający nasz niepokój, jest dobrym powodem, aby zasięgnąć porady specjalisty.

Wypadanie włosów

Przeciętny człowiek traci w ciągu dnia do 100 włosów dziennie. Jednak gdy wypadanie się nasila i pojawia się łysienie, to sygnał że warto udać się do dermatologa. Winne temu mogą być różne czynniki – jak stres, nieodpowiednia dieta, wiek, choroby tarczycy, czynniki genetyczne, infekcje (np. grzybicze). Czasem samo zebranie wywiadu pozwoli lekarzowi wysunąć podejrzenie co odpowiada za powstały problem, jednak potwierdzenie uzyskuje się po wykonaniu biopsji skóry oraz badaniach krwi.

Zmiany na paznokciach

Białawe plamy, nietypowy kształt paznokci, wgłębienia na ich powierzchni albo kruchość to objawy, które powinny zwrócić uwagę. Niektóre, jak „pitting”, czyli powierzchnia paznokcia przypominająca naparstek mogą wskazywać na konkretną chorobę – łuszczycę. Ten objaw występuje u około połowy osób ze skórną postacią i u 80% z łuszczycowym zapaleniem stawów, jak informuje National Psoriasis Foundation. Zmiany na paznokciach mogą wyprzedzać pojawienie się zmian skórnych. Z kolei zaokrąglone paznokcie w kształcie „szkiełka od zegarka” mogą wskazywać na chorobę płuc, podają eksperci z Mayo Clinic.

Zaczerwienienie skóry na twarzy

Nie zawsze zaczerwienienie skóry twarzy, czasem obejmujące szyję oraz dekolt jest związane wyłącznie z urodą, czy nadmierną ekspozycją na słońce. Chociaż może być to zwykłym objawem przekwitania, w ten sposób manifestują się zarówno schorzenia dermatologiczne (jak trądzik różowaty), oraz m.in. choroby tkanki łącznej (jak toczeń rumieniowaty czy twardzina układowa). Konsultacja dermatologiczna może ułatwić ustalenie właściwej diagnozy, dlatego koniecznie należy udać się do lekarza.

Trądzik

Co 10 osoba w wieku nastoletnim ma nasilone zmiany trądzikowe, które mogą prowadzić do powstawania szpecących blizn, oraz pogorszenia jakości życia informują autorzy publikacji w British Journal of Dermatology. Jeżeli zwykła pielęgnacja i zmiana stylu życia nie przynosi efektów – trądzik to kolejny powód dla którego warto zasięgnąć konsultacji dermatologicznej. Nadmierna produkcja sebum oraz zakażenie bakterią Propionibacterium acnes wymaga odpowiedniej terapii. Leczenie antybiotykami przynosi pozytywne skutki u 50-75% pacjentów, jak wykazują wyniki badań opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology.

Zmiany barwnikowe

Rak skóry jest najczęstszym rodzajem nowotworu, a zarazem jednym z najprostszych do wyleczenia. Podejrzane znamiona, krwawiące lub powiększające się, albo brodawki i inne zmiany na skórze wzbudzające niepokój powinien obejrzeć dermatolog. W przypadku najbardziej złośliwego nowotworu skóry – czerniaka, 9/10 osób w Wielkiej Brytanii przeżywa przynajmniej 10 lat od rozpoznania, jak wykazują statystyki Cancer Research UK. Im wcześniej został wykryty – tym większe szanse na całkowite wyleczenie.

Konsultacja dermatologiczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.psoriasis.org www.webmd.com; www.cancerresearchuk.org Smithard, A., C. Glazebrook, and H. C. Williams. "Acne prevalence, knowledge about acne and psychological morbidity in mid‐adolescence: a community‐based study." British Journal of Dermatology 145.2 (2001): 274-279. Cunliffe, William J., et al. "Is combined oral and topical therapy better than oral therapy alone in patients with moderate to moderately severe acne vulgaris? A comparison of the efficacy and safety of lymecycline plus adapalene gel 0.1%, versus lymecycline plus gel vehicle." Journal of the American Academy of Dermatology 49.3 (2003): S218-S226.

Autor:

Dodaj komentarz

Jakie schorzenia leczy dermatolog?

Jakie schorzenia leczy dermatolog?

Stan naszej skóry, włosów i paznokci często odzwierciedla stan całego organizmu i trapiących go dolegliwości, dlatego też od dermatologa wymagana jest szeroka wiedza z wielu innych dyscyplin medycznych. Dermatologia w połączeniu z wenerologią...