Leczenie nietrzymania moczu u kobiet po porodzie

Nietrzymanie moczu to problem, który dużo częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Schorzenie to związane może być z przebytymi porodami, które osłabiły mięśnie Kegla. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia nietrzymania moczu, od farmakologii i gimnastyki po laseroterapię i zabiegi operacyjne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nietrzymanie moczu (NTM) to choroba, na którą cierpi nawet 15% społeczeństwa, w związku z czym, stanowi ona problem społeczny. NTM występuje znacznie części niż inne choroby przewlekłe, cierpi na nie nawet 30% pań, jak podaje International Continence Society. Nierzadko pojawia się nietrzymanie moczu u kobiet po porodzie, ponieważ ciąża i poród stanowią jeden z czynników ryzyka rozwoju schorzenia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »


NTM może objawiać się jako niekontrolowany wypływ moczu, zdarzający się podczas nagłego napięcia powłok brzusznych, związanych z kichnięciem, śmiechem lub kaszlem. Jednak w poważniejszym stadium choroby wypływ moczu może następować także podczas normalnych czynności, jak bieganie, aktywność fizyczna czy wchodzenie po schodach.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u kobiet po porodzie?

NTM powoduje dyskomfort i często jest problemem wstydliwym oraz kłopotliwym, zwłaszcza dla młodych mam, które dużo czasu spędzają, opiekując się niemowlakami. NTM u kobiet po ciąży jest związane z osłabieniem mięśni dna macicy, które podtrzymują wszystkie narządy, znajdujące się w jamie brzusznej. Po porodzie może dojść do rozluźnienia lub zwiotczenia mięśni, a także więzadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego. Wśród mięśni dna macicy znajduje się także mięsień łonowo–guziczny, który odpowiada za zamykanie cewki moczowej. Dolegliwość nietrzymania moczu często dotyka kobiety, które urodziły duże, około 4-kilogramowe dzieci i mają za sobą już kilka porodów, a także tych, u których podczas porodu była potrzeba zastosowania kleszczy lub próżniociągu. To sytuacje, podczas których może dojść do naciągnięcia krocza lub uszkodzenia mięśni.

W początkowej fazie choroby nietrzymania moczu kobiety mogą sobie pomóc same, ćwicząc mięśnie Kegla. W sklepach dostępna są także specjalne urządzenia do ćwiczenia mięśni, które młode mamy mogą samodzielnie stosować w domu, np. Stymulator Kegel Plus. Gdy gimnastyka nie przynosi pożądanych efektów, można zastosować leki, wpływające na napięcie pęcherza moczowego. Stosowane są także specjalne wkładki dopochwowe, które, na zasadzie podparcia, umożliwiają trzymanie moczu. W bardziej zaawansowanej fazie choroby NTM, lekarz może zalecić elektrostymulację mięśni dna macicy. Zabieg ten ma na celu pobudzenie mięśni do skurczu poprzez zastosowanie prądu elektrycznego.

Problem NTM u kobiet po porodzie można rozwiązać także za pomocą małoinwazyjnych zabiegów uroginekologicznych. Jedną z najczęściej stosowanych technik jest laseroterapia. Zabieg taki polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera, a emitowana przez nią wiązka światła powoduje obkurczenie ścian pochwy oraz wzmocnienie zwiotczałych mięśni. Inną metodą, stosowaną przy leczeniu nietrzymania  moczu, jest wstrzyknięcie do cewki moczowej substancji wypełniającej Opsys. Kolejny sposób leczenia NTM to zabieg z wykorzystaniem taśmy mini sling, którą wprowadza się pod cewkę moczową. Najbardziej nowatorską metodą leczenia nietrzymania moczu jest ostrzykiwanie ścian pęcherza moczowego za pomocą toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu.

Źródło: www.ntm.pl; www.who.int; www.ics.org

Autor:

Dodaj komentarz

Laser kontra NTM - nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Laser kontra NTM - nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Nowoczesne, małoinwazyjne zabiegi zdobywają dużą popularność praktycznie w każdej dziedzinie medycyny. Ich zaletą są bardzo dobre efekty terapeutyczne przy jednoczesnym niższym stopniu preparacji tkanek, niż ma to miejsce w klasycznych...

Operacyjne metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet

Operacyjne metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu to bardzo powszechne schorzenie: według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), na różnego rodzaju problemy z pęcherzem cierpi aż 200 mln osób na świecie, a tylko w samej Wielkiej Brytanii – jak...

Nietrzymanie moczu? Można to leczyć!

Nietrzymanie moczu? Można to leczyć!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) nietrzymanie moczu, czyli niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, uznawany jest za chorobę społeczną, czyli taką, na którą cierpi co najmniej 5% populacji. A...