Leczenie NTM u mężczyzn taśmą

Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się o połowę mniej mężczyzn niż kobiet. Dla płci męskiej o wiele częściej jednak jest to temat tabu. Tymczasem bagatelizowanie objawu może skutkować poważnymi konsekwencjami, a odpowiednio wczesne podjęcie leczenia za pomocą nowoczesnych metod znacznie zwiększa szansę sukcesu terapeutycznego.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Nietrzymanie moczu to częsty problem kliniczny, zwłaszcza wśród starszych mężczyzn. Według danych Tikkinen i in., NTM dotyczy ok. 11% pacjentów pomiędzy 60 a 64 r.ż., a po przekroczeniu 65 roku życia nawet co trzeci mężczyzna doświadcza przykrych objawów, związanych z nietrzymaniem moczu. W skali kraju przekłada się to na liczbę kilkuset tysięcy chorych. U podłoża uciążliwych w późnym wieku dolegliwości mogą leżeć łagodne i złośliwe rozrosty prostaty, procesy upośledzające drożność układu moczowego, choroby neurologiczne ale też inne choroby przewlekłe. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Wyróżnia się dwa główne typy NM: nietrzymanie moczu z parciami (NNM), wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) oraz formę pośrednią. W pierwszym typie leczenie opiera się na farmakoterapii, natomiast w drugim częstszym długotrwałą poprawę zapewniają zabiegi chirurgiczne.

Na czym polega leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu mężczyzn z użyciem taśmy?

WNM objawia się gubieniem moczu w momencie wzrostu ciśnienia śródbrzusznego (kaszel, śmiech, kichanie, pochylanie się lub podnoszenie ciężaru). Związane jest to ze zmniejszeniem się z wiekiem fizjologicznego napięcia, elastyczności tkanek i mięśni odpowiadających za trzymanie moczu. Funkcja tego mechanizmu upośledzona jest na skutek urazów, przepukliny oponowo-rdzeniowej ale też interwencji medycznych okolicy przepony moczowo- płciowej i samej cewki takich jak np. zabieg prostatektomii.

Leczenie WNM u mężczyzn polega najpierw na redukcji wagi, eliminacji używek, treningu mięśni dna miednicy. W przypadku braku poprawy, czyli konieczności używania 5 i więcej wkładek na dobę w 6 miesięcy od wdrożenia leczenia zachowawczego, zaleca się podjęcie decyzji o operacji. Wg. Chughtai B. i in., odstęp pomiędzy prostatektomią, a zabiegiem WNM powinien wynosić co najmniej 1 rok.

Nowością w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u mężczyzn są zabiegi z użyciem taśmy, charakteryzujące się małą inwazyjnością, mniejszą częstością zakażeń oraz innych powikłań pooperacyjnych. Lekarze mają do dyspozycji kilka systemów.

  • InVance - w którym taśma zakotwiczona w kościach miednicy uciska na cewkę moczową, dzięki czemu niweluje się niepożądany przeciek. 
  • AdVance - to nieco nowsza procedura w porównaniu do InVance charakteryzująca się mniejszą liczbą możliwych działań niepożądanych. Taśmę podpierającą cewkę moczową zakłada się przez otwory zasłonowe.
  • Coloplast Virtue - to taśma z czterema ramionami zakładanymi nadłonowo i przez otwory zasłonowe. Takie rozwiązanie pozwala na elewację początkowego odcinka cewki podczas gdy jednocześnie uciskany jest jej dystalny koniec.
  • Argus - również opiera się na nadłonowym przewieszeniu taśmy. Wyróżnia się na tle innych metod możliwością skorygowania napięcia elementu mocującego po zabiegu. 

Operacje, oparte na powyższych systemach wykonywane są w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym i trwają zwykle do jednej godziny.

Zgodnie z danymi Gallo F. i in., wskaźniki skuteczności poszczególnych małoinwazyjnych technik taśmowych przedstawiają się następująco: bazujące na zakotwiczeniu w kości (od 58% do 86%), umożliwiające pooperacyjną modyfikację napięcia taśmy (55% do 73%) oraz systemy przezzasłonowe (40-63%). W dalszym ciągu najskuteczniejszym, stanowiącym „złoty standard” sposobem leczenia WNM pozostaje wszczepienie sztucznego zwieracza cewki. Obecnie taśmy rekomenduje się chorym z przewlekłym lekkim i umiarkowanym nietrzymaniem moczu. W pewnych sytuacjach wskazania mogą być rozszerzone o pacjentów z ciężkim WNM.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn taśmą
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: Tikkinen KA, Agarwal A, Griebling TL. Epidemiology of male urinary incontinence. Curr Opin Urol. 2013;23(6):502-508; Filocamo MT, Li Marzi V, Del Popolo G, et al. Effectiveness of early pelvic floor rehabilitation treatment for post-prostatectomy incontinence. Eur Urol 2005;48:734−738; Chughtai B, Richard Lee R, Jaspreet Sandhu J  et al. Conservative Treatment for Postprostatectomy Incontinence. Rev Urol. 2013; 15(2): 61–66; Gallo F, Schenone M,  Gilberti C. Slings in iatrogenic male incontinence: Current status. Indian J Urol. 2010;26(2):279-283; Matuszewski M. Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn. Przegląd Urologiczny. 2013; 1(77). 

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn - więcej na ten temat

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to przypadłość, w przebiegu której dochodzi do niezależnego od woli chorego wycieku moczu. To niezwykle wstydliwa i kłopotliwa dolegliwość, która…

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...