Lipoliza iniekcyjna - jak to działa?

Obecnie dostępnych jest wiele sposobów usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wystarczy wspomnieć o odmianach samej liposukcji, która może być wykonywana przy pomocy infradźwięków, strumienia wody czy nawet wibracji. Poza wspomnianą procedurą pacjenci zdecydować się mogą na usuwanie tłuszczu mniej inwazyjną techniką, przy pomocy zastrzyków - zabieg ten określa się mianem lipolizy iniekcyjnej.

Z nadmiarem tkanki tłuszczowej pacjenci mogą walczyć na różne sposoby. Możliwe jest chociażby stosowanie odpowiedniej diety czy podejmowanie aktywności fizycznej. Przy pomocy tych metod, owszem, schudnięcie jest możliwe, jednakże redukcja tkanki tłuszczowej z pewnych okolic ciała (np. z otoczenia kolan, podbródka czy pach) jest trudna lub czasami nawet niemożliwa. Pacjentom, znajdującym się w takiej sytuacji, polecone mogą zostać zabiegi modelujące sylwetkę, oferowane przez chirurgów plastycznych i specjalistów medycyny estetycznej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej jest zabiegiem popularnym wśród pacjentów: według American Society for Aesthetic Plastic Surgery, w 2015 roku na liposukcję zdecydowało się prawie 400 tysięcy osób, czyniąc ją najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej w USA. Usuwać tłuszcz można jednak nie tylko poprzez liposukcję: do tego celu stosowane są również... iniekcje.

Co to jest i jak działa lipoliza iniekcyjna?

Lipolizę iniekcyjną zaliczyć można do małoinwazyjnych metod usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jedyną ingerencją, do której dochodzi w trakcie tej procedury, jest wykonywanie przy pomocy cienkich igieł serii zastrzyków. Ich ilość jest zróżnicowana w zależności od rejonu ciała, z którego to tłuszcz ma być usuwany: mniej ich będzie potrzebnych do redukcji objętości podbródka, więcej natomiast w przypadku odtłuszczania okolicy brzucha.

Mechanizm działania lipolizy iniekcyjnej bazuje na wprowadzeniu bezpośrednio do tkanki tłuszczowej takich substancji, które spowodują jej rozkład. Do tego celu stosowane są różne związki, jednymi z popularniejszych są preparaty fosfatydylocholiny oraz deoksycholanu sodu (związku działającego jako detergent). Skutkiem iniekcji jest rozpad komórek tkanki tłuszczowej, a także rozkład trójglicerydów do ich składowych: glicerolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. W miejscu, do którego wprowadzone zostają substancje, rozkładające tłuszcz, dochodzi do rozwoju swoistego (i oczekiwanego) stanu zapalnego. Efektem tych procesów jest zastąpienie rozłożonej tkanki tłuszczowej tkanką włóknistą, dzięki czemu uzyskuje się odchudzenie wybranych rejonów ciała. Pacjenci mogą zastanawiać się, co też dzieje się z uwolnionymi związkami tłuszczowymi. Otóż trafiają one najpierw do wątroby, a później są usuwane z organizmu.

Przy pomocy lipolizy iniekcyjnej można usuwać nadmiar tłuszczu z różnych rejonów ciała, ale nie tylko. Iniekcje stosowane mogą być także do redukowania cellulitu, korekty ewentualnych nierówności pozostałych po liposukcji czy nawet do usuwania łagodnych zmian nowotworowych, jakimi są tłuszczaki.

Przeprowadzenie lipolizy iniekcyjnej nie zajmuje wiele czasu. Długość pobytu w gabinecie związana jest z ilością wykonywanych wstrzyknięć, jednak nie przekracza ona zwykle 60 minut. Przed aplikacją substancji rozkładających tłuszcz skóra pacjentów podlega miejscowemu znieczuleniu, czasami w samym podawanym preparacie znajdują się substancje znieczulające - dzięki temu zabiegi lipolizy iniekcyjnej są zasadniczo niebolesne.

Efekty lipolizy iniekcyjnej nie są widoczne od razu: procesy rozkładu tkanki tłuszczowej zajmują pewien czas (zróżnicowany w zależności od grubości tej tkanki w danym miejscu oraz od stopnia jej zwłóknienia). Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, zabieg jest powtarzany z zachowaniem 4-tygodniowych odstępów. Zazwyczaj wystarczające jest 2,3-krotne powtórzenie iniekcji, jednak u pacjentów, posiadających znacznie rozbudowaną oraz włóknistą tkankę tłuszczową, potrzebnych może być ich więcej.

Lipoliza iniekcyjna - usuwanie tkanki tłuszczowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: El Kamshoushy A, Abel Maksoud R, El Mahdy N, Evaluation of the Efficacy of Injection Lipolysis using Phosphatidylcholine/Deoxycholate Versus Deoxycholate Alone in Treatment of Localized Fat Deposits, www.oregon.gov; www.ncbi.nlm.nih.gov, www.surgery.org

Autor:

Dodaj komentarz

Usuwanie tkanki tłuszczowej metodą lipolizy iniekcyjnej

Usuwanie tkanki tłuszczowej metodą lipolizy iniekcyjnej

Lipoliza iniekcyjna jest to zabieg, podczas którego - dzięki zastosowaniu iniekcji substancji, rozpuszczającej tłuszcz - uzyskuje się trwałe miejscowe usunięcie tkanki tłuszczowej. Stosuje się ją w celu zlikwidowania podwójnego podbródka,...