Minisystemy stosowane w leczeniu NTM u kobiet

Terapia nietrzymania moczu to m.in. ćwiczenia mięśni Kegla, zmiany diety oraz leczenie zabiegowe. Wśród ostatniego z wymienionych znajdują się procedury, bazujące na wykorzystaniu różnego rodzaju taśm. Najnowszymi z nich są tzw. minisystemy, budzące zainteresowanie m.in. ze względu na to, że ich wprowadzenie do organizmu nie wymaga znacznej ingerencji w tkanki pacjentki.

Nietrzymanie moczu to, mimo swojej znacznej częstości, dolegliwość wstydliwa. Continence Foundation of Australia informuje, że mimowolnych wycieków moczu doświadcza nawet do 37% australijskich kobiet. Leczenie nietrzymania moczu ma nie tylko uwolnić pacjentkę od wstydu, ale i od zwiększonego ryzyka innych problemów, takich jak choćby zakażenia dróg moczowych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W przypadku najczęstszej formy NTM - postaci wysiłkowej - wśród możliwości leczenia wyróżnia się metody zabiegowe. Procedury bazujące na zakładaniu w okolice cewki moczowej taśm, takich jak TVT czy TOT, znane są już od dłuższego czasu. Od stosunkowo niedawna dostępne są zmodyfikowane formy tych produktów.

Na czym polega leczenie NTM przy użyciu minisystemów?

Minisystemy bywają określane mianem taśm trzeciej generacji. Od swoich poprzedników różnią się one nie tylko rozmiarami, ale i tym, że ich wprowadzanie jest mniej inwazyjne (co zmniejsza ryzyko powikłań), a do tego może się to odbywać przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego.

Pierwsze doniesienia o TFS (tissue fiaxtion system) pochodziły z 2005 roku. Ten minisystem stworzony jest z polipropylenu i składa się z taśmy oraz przyłączonych do niej dwóch kotwiczek. Do jego umocowania wystarcza jedno nacięcie w obrębie przedniej ściany pochwy. Kotwiczki mocowane są do tkanek miękkich znajdujących się za kością łonową. Zabiegi wykorzystujące TFS zajmują niewiele czasu - nawet około 5 do 10 minut.

W roku 2006 na rynku medycznym pojawiła się TVT Secure (tension-free vaginal tape secure system). Jest ona krótsza od, produkowanej przez tę samą firmę, taśmy TVT. Wprowadza się ją w okolicę środkowej części cewki moczowej, w zależności od decyzji lekarza stosuje się jej ułożenie przypominające hamak lub te w kształcie litery U. Mocowanie w tkankach miękkich odbywa się z udzialem niewielkich ostrzy znajdujących się na końcach taśmy.

Kolejny rok przyniósł kolejny minisystem do leczenia nietrzymania moczu - w 2007 pojawił się MiniArc. W tym przypadku taśma również wykonana jest z polipropylenu, podobnie jak TFS posiada ona kotwiczki, jest jednak jeden element odróżniający ją od innych produktów: zastosowanie specjalnie wygiętej, cienkiej igły. MiniArc wprowadzana jest w okolice cewki moczowej przez przednią ścianę pochwy po wykonaniu jednego nacięcia.

Poszczególne minisystemy różnią się nie tylko charakterystyką produktu, ale i osiąganymi przy ich użyciu wynikami leczenia. Przed podaniem jakichkolwiek danych istnieje jednak konieczność zaznaczenia, że nie powinno się na ich podstawie bezpośrednio porównywać pomiędzy sobą poszczególnych, opisanych taśm - różni autorzy bowiem odmiennie definiowali pozytywny efekt przebytego przez pacjentki zabiegu.

Czescy lekarze, autorzy pracy opublikowanej w 2008 roku w czasopiśmie Czeska Gynekologie, oceniali skuteczność TVT-Secure. Okazało się, że po zabiegu 62% pacjentek podczas wykonywania testu kaszlowego nie doświadczało objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Minisystem MiniArc oceniany był przez autorów "The MiniArc sling for female stress urinary incontinence: clinical results after 1-year follow-up". Po roku od wykonania zabiegu u 44% kobiet uzyskano całkowitą kontrolę oddawania moczu. Z kolei w przypadku TFS, według badań australijskich opublikowanych w 2005 roku w The Australian and New Zealand journal of obstetrics and gynaecology, okazało się, że poprawę w zakresie intensywności objawów udało się uzyskać u ponad 83% pacjentek.

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet z wykorzystaniem minisystemu
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.przeglad-urologiczny.pl; www.continence.org.au; Petros PE, Richardson PA, Midurethral Tissue Fixation System sling -- a 'micromethod' for cure of stress incontinence -- preliminary report, Aust N Z J Obstet Gynaecol. 2005 Oct;45(5):372-5., Martan A et al., The solution of stress urinary incontinence in women by the TVT-S surgical method--correlation between the curative effect of this method and changes in ultrasound findings, Ceska Gynekol. 2008 Oct;73(5):271-7., Hogewoning C.R.C. et al., The MiniArc sling for female stress urinary incontinence: clinical results after 1-year follow-up, Int Urogynecol J. 2012 May; 23(5): 589–595. 

Autor:

Dodaj komentarz

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet taśmą TVT

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet taśmą TVT

TVT to tzw. technika slingu załonowego, której atutem jest prostota wykonania oraz efektywność w terapii nietrzymania moczu. Metoda ta powstała w połowie lat 90-tych ostatniego stulecia jako mało inwazyjna technika, stworzona na fundamentach Teorii...

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...