Odtworzenie błony dziewiczej - co to za zabieg

Odtworzenie błony dziewiczej - co to za zabieg

Kobiety decydują się na przebycie odtworzenia błony dziewiczej z różnych powodów. Niezależnie jednak od przyczyn wykonywania tego zabiegu, jego przebieg jest zasadniczo stały. Do rekonstrukcji błony dziewiczej wykorzystuje się własne tkanki pacjentki, procedura wykonywana jest w znieczuleniu, a czas jej trwania wynosi zwykle godzinę.

Jako błonę dziewiczą określa się cienki fałd błony śluzowej, zlokalizowany w okolicy wejścia do pochwy. Nie jest to twór jednolity, zamykający całkowicie dostęp do wewnętrznych części żeńskich narządów rozrodczych - zazwyczaj w obrębie błony dziewiczej znajduje się otwór, przez który wydostaje się krew miesiączkowa. Biologiczna funkcja błony dziewiczej nie została do dziś określona. Jej obecność ma natomiast czasami znaczenie kulturowe i społeczne - dla części mężczyzn atrakcyjniejsze są te kobiety, które posiadają zachowaną błonę dziewiczą. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Najczęściej do przerwania (perforacji) błony dziewiczej dochodzi w trakcie pierwszego w życiu kontaktu seksualnego. Nie jest to jednak jedyny możliwy mechanizm przerwania tej struktury - dochodzić do tego może również na skutek urazu czy ćwiczeń fizycznych. Zdarza się też, że kobieta traci dziewictwo na skutek przestępstwa, takiego jak gwałt.

Z różnych przyczyn - z powodów religijnych, oczekiwań partnera czy też w celu poprawy komfortu psychicznego po przebyciu gwałtu - pacjentki mogą chcieć odtworzyć swoją błonę dziewiczą. Możliwe jest to na drodze zabiegu hymenoplastyki.

Odtworzenie błony dziewiczej (hymenoplastyka): na czym polega i jak przebiega?

Po perforacji błona dziewicza nie ulega całkowitej destrukcji. Najczęściej w okolicy wejścia do pochwy znajdują się postrzępione fragmenty tej struktury, zdarza się również, że utrata dziewictwa nie doprowadza do całkowitego rozfragmentowania błony dziewiczej. W niektórych przypadkach może bowiem dochodzić do tego, że poszerzeniu ulegnie tylko obecny w błonie otwór.

Pacjentkom, które chciałyby z powrotem posiadać błonę dziewiczą, polecić można zabieg jej odtworzenia. Podczas hymenoplastyki do rekonstrukcji błony nie wykorzystuje się implantów czy innych medycznych materiałów - struktura błony dziewiczej zostają odtworzona na bazie jej pozostałości. Lekarz przed przystąpieniem do jakiejkolwiek ingerencji musi najpierw ocenić, jakie elementy błony dziewiczej zostały zachowane u pacjentki. Wybierane są zazwyczaj dwa lub trzy największe fragmenty błony śluzowej. W zależności od ich stanu, możliwe jest albo przystąpienie od razu do odtwarzania błony dziewiczej, albo najpierw fragmenty te są delikatne przycinane. Ostatecznie fragmenty błony śluzowej ulegają połączeniu i zaszyciu.

Odtworzenie błony dziewiczej przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym - wybór techniki znieczulenia jest w dużej mierze uzależniony od preferencji pacjentki. Czas trwania hymenoplastyki nie przekracza zazwyczaj 60 minut. Po zabiegu pacjentka otrzymuje zalecenia dotyczące higieny okolic intymnych, zalecone może zostać także korzystanie przez kilka dni z miejscowo aplikowanych maści antybiotykowych.

Efekt przebycia zabiegu, czyli rekonstrukcja błony dziewiczej, widoczny jest zasadniczo od razu po jego przebyciu. Należy jednak podkreślić, że pacjentka przez jakiś czas musi się powstrzymać od podejmowania kontaktów seksualnych. Takowe możliwe są dopiero po tym, jak poddawane zabiegowi tkanki ulegną całkowitemu wygojeniu - do tego dochodzi w ciągu kilku, kilkunastu dni, średni czas gojenia po odtwarzaniu błony dziewiczej sięga około trzech tygodni.

Odtworzenie błony dziewiczej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: Vishwa Prakash, Hymenoplasty - how to do, Indian J Surg. 2009 Aug; 71(4): 221–223

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska