Operacja przepukliny brzusznej z użyciem siatki

Operacja przepukliny brzusznej z użyciem siatki

Nieprawidłowe przemieszczenie się narządów wewnętrznych poza miejsce ich właściwej lokalizacji nazywamy przepukliną. Często, nie licząc obecności widocznego uwypuklenia w powłokach ciała, przepukliny nie dają żadnych objawów. Może to prowadzić do mylnego przeświadczenia pacjentów, że rozwój przepukliny nie prowadzi do poważnych następstw zdrowotnych, co wcale nie jest prawdą. Skuteczną metodą leczenia przepuklin jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, często z użyciem specjalnej siatki.

Przepukliny, choć w większości bezobjawowe, prowadzić mogą w niektórych sytuacjach do poważnych następstw. Powikłania w postaci uwięźnięcia i zadzierzgnięcia przepukliny są stanami zagrożenia życia, które wymagają pilnej interwencji chirurgicznej. Wynika z tego, że przepuklinę najlepiej zoperować w momencie, kiedy nie doszło jeszcze do żadnych związanych z nią komplikacji.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Obecnie uważa się, że metody leczenia zachowawczego z wykorzystaniem tzw. pasa przepuklinowego są nieefektywne i stosowane powinny być tylko w wyjątkowych przypadkach. Jedynie przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu chirurgicznego daje pacjentowi możliwość wyleczenia przepukliny i trwałego pozbycia się związanych z nią problemów. 

Zastosowanie siatek w operacyjnym leczeniu przepuklin brzusznych

Operację przepukliny brzusznej przeprowadzić można tzw. metodą napięciową lub beznapięciową. Klasyczne, napięciowe metody korekcji przepuklin polegały na tym, że w procesie zamykania wrót przepuklin wykorzystywano tkanki własne pacjenta. Odpowiednie zszycie wybranych struktur skutkowało tym, że części zszywane były napięte, co ma wpływ m.in. na ryzyko nawrotu przepukliny w miejscu operowanym.

Rozwój medycyny sprawił, że możliwe stało się wykorzystanie w operacjach przepuklin specjalnych siatek, wykonanych z materiałów syntetycznych, m.in. polypropylenu lub polyesteru, w procesie zamykania wrót przepuklin. Odpowiednio wprowadzona i umocowana w ciele pacjenta siatka powoduje, że tkanki własne pacjenta nie są narażone na nadmierne naciągnięcie i napięcie. Zabiegi z użyciem specjalnych siatek nazywane są operacjami beznapięciowymi.

Same siatki, zwane też łatami, posiadają dwie różne powierzchnie, z których jedna kierowana jest przez chirurga w stronę wnętrza jamy brzusznej, a druga w kierunku ściany brzucha. Obie powierzchnie charakteryzują się różnymi właściwościami. Powierzchnia, skierowana do wnętrza jamy brzusznej, a więc również jelit, nie wywołuje reakcji zapalnej ze strony pobliskich tkanek. Ewentualny stan zapalny w tej części naszego ciała mógłby stać się przyczyną groźnych dla zdrowia i życia powikłań w postaci zwężenia, a nawet niedrożności jelit. Powierzchnia zewnętrza siatki, skierowana w stronę rany operacyjnej, wywołuje lokalny odczyn zapalny, który wspomaga proces stabilizacji wprowadzonej łaty. Proces ten sprawia, że umieszczona w ciele pacjenta siatka lepiej przylega do otaczających tkanek, co ma wpływ na zapobieganie nawrotom przepuklin w tym miejscu. Od zastosowania siatki można odstąpić w przypadku wcześnie rozpoznanej przepukliny, kiedy jej wrota są jeszcze niewielkich rozmiarów. Operacje przepuklin brzusznych wymagają najczęściej zastosowania znieczulenia ogólnego.

Przepuklina brzuszne dzielą się m.in. na przepukliny pachwinowe, udowe, kresy białej czy pępowinowe. Spośród nich jedną z częściej spotykanych przepuklin jest przepuklina pachwinowa, którą obecnie najczęściej leczy tzw. metodą Lichtensteina. W metodzie Lichtensteina lekarz przeprowadzający zabieg stara się kolejno wypreparować worek przepuklinowy, odprowadzić jego zawartość do jamy brzusznej, a następnie zamknąć wrota przepukliny pachwinowej z użyciem siatki, która wzmacnia tylną ścianę kanału pachwinowego.

W operacjach przepuklin brzusznych siatki mocowane są do okolicznych tkanek szwami, a rozrost tkanki łącznej w sąsiedztwie i pełna stabilizacja wszczepionego materiału zachodzą zazwyczaj po około 2 tygodniach od zabiegu.

Należy pamiętać, że każdy zabieg operacyjny obarczony jest nawet znikomym ryzykiem powikłań. W przypadku operacji przepuklin  wystąpić może m.in. zakażenie rany pooperacyjnej czy uformowanie się krwiaka.

Operacja przepukliny brzusznej z użyciem siatki
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.hernia.org; ''Chirurgia-repetytorium'' W. Noszczyk, PZWL, Warszawa 2014, wyd. 1

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska