Plastyka pochwy - co to za zabieg?

Zabieg plastyki pochwy i krocza przeprowadzany jest najczęściej u kobiet po ciężkich, naturalnych porodach, i ma na celu przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych tej części ciała oraz korektę ewentualnych defektów estetycznych. Właściwie przeprowadzony, pozwala na zwężenie pochwy, przywrócenie jej elastyczności i prawidłowego funkcjonowania, a co za tym idzie - zapewnia zauważalną poprawę jakość współżycia.

Poród fizjologiczny, czyli przeprowadzony siłami natury, często wywołuje zauważalne rozluźnienie i rozszerzenie tkanek pochwy. Dodatkowo, w przypadku nacięcia i ponownego zszycia krocza, mogą pojawić się twarde i bolesne blizny, będące nie tylko defektem estetycznym, ale również utrudniające codzienne funkcjonowanie oraz współżycie seksualne. 

Plastyka pochwy od 500 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Na szczęście poporodowe uszkodzenia pochwy można skorygować, co umożliwiają zabiegi ginekologii estetycznej. Jednym z nich jest plastyka pochwy, czyli waginoplastyka (lub waginoperineoplastyka) - zyskujący na popularności zabieg chirurgiczny, przeprowadzany przeważnie u kobiet po ciężkich porodach. 

Czym jest plastyka pochwy i kiedy się ją przeprowadza?

Plastyka pochwy nazywana jest inaczej jej uelastycznieniem lub odmłodzeniem i polega poprawieniu napięcia mięśni pochwy. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu ogólnym (w uzasadnionych przypadkach w znieczuleniu miejscowym), a czas jego trwania waha się w przedziale czasowym od trzydziestu minut do półtorej godziny.

Po wykonaniu nacięcia tylnej ściany wejścia do pochwy lekarz lekarz usuwa nadmiar zbędnej tkanki, formuje narząd w sposób zgodny z oczekiwaniami pacjentki, a następnie opatruje szwami wchłanialnymi, nie wymagającymi późniejszego usuwania. Operacja dotyczy zarówno śluzówki, jak i mięśniówki, a jej rezultatem jest zwężenie pochwy, zmniejszające ryzyko infekcji narządu rodnego, oraz zauważalna poprawa jakości współżycia seksualnego. Na życzenie pacjentki waginoplastyka może zostać uzupełniona labioplastyką, czyli zmniejszeniem lub korektą kształtu warg sromowych mniejszych i większych. Pacjentka jest zazwyczaj hospitalizowana przez jedną dobę po zabiegu, zaś do pełnej aktywności seksualnej może wrócić po upływie 1-2 miesięcy.

Procedura plastyki pochwy pozwala na skuteczną i trwałą likwidację lub znaczące zmniejszenie objawów prawie każdego rodzaju dolegliwości, związanych z nadmiernym rozciągnięciem lub pęknięciem ścian pochwy i krocza w efekcie naturalnego porodu, jak również innych czynników mogących spowodować rozciągnięcie tkanek i obniżenie położenia pochwy (praca związana z dźwiganiem dużych ciężarów, otyłość, częste zaparcia, menopauza).

Waginoplastyka jest zabiegiem skierowanym przede wszystkim do kobiet po wielu porodach, chociaż zdarza się, że kobiety nawet po jednym porodzie odczuwają dyskomfort i decydują się na zabieg. Procedury nie przeprowadza się u pań, które jeszcze nie rodziły, ponieważ wygląd i stan pochwy z całą pewnością ulegnie zmianie po naturalnym porodzie. Rezultat operacji jest trwały, trzeba jednak pamiętać, że uzyskane efekty mogą zostać zniweczone przez kolejną ciążę i poród lub powrót do ciężkiej pracy fizycznej.

Plastyka pochwy
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Według specjalistów, przeprowadzających tego typu zabiegi, plastyka pochwy ma bardzo pozytywny wpływ na doznania seksualne obojga partnerów. Pacjentki, które poddały się waginoplastyce, oprócz czysto zdrowotnych zalet zabiegu wymieniają również: wzrost satysfakcji z pożycia seksualnego, zwiększenie poczucia własnej atrakcyjności oraz zmniejszenie kompleksów, dotyczących wyglądu miejsc intymnych.

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska