Plastyka powiek górnych - laserowa czy chirurgiczna?

Plastyka powiek górnych - laserowa czy chirurgiczna?

Decydując się na zabieg plastyki powiek często powstaje pytanie – laser czy skalpel? Która metoda gwarantuje najlepsze rezultaty? Chociaż najwięcej z naszych wątpliwości rozwieje konsultacja ze specjalistą, wartoy samemu zgłębić wady i zalety tych rozwiązań, aby mieć realistyczne oczekiwania co do efektów różnych metod blefaroplastyki.

Powieka pokryta jest cienką, delikatną skórą, stąd objawy starzenia  są najszybciej widoczne w okolicy oczu. Twarz wygląda na bardziej zmęczoną, przez co pacjenci zaczęli poszukiwać różnych metod korekcji wyglądu powiek. Plastyka powieki górnej jest jedną z najczęściej stosowanych metod odmładzania twarzy, pozwalając na odzyskanie prawidłowego napięcia skóry, co likwiduje powstałe zmarszczki. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Każdego roku, wykonuje się ponad 1,2 mln chirurgicznych i laserowych zabiegów plastyki powieki górnej, informuje International Society of Aesthetic Plastic Surgery. Historia blefaroplastyki liczy sobie ponad 20 lat, a coraz lepszy wgląd w anatomię i funkcjonowanie powiek ograniczył ilość powikłań, takich jak objawy suchego oka. Wprowadzenie metod laserowej korekcji zmieniło oblicze tych zabiegów, skracając czas potrzebny na rekonwalescencję, dlatego techniki te mają coraz więcej zwolenników.

Plastyka powieki górnej – czy skalpel jest lepszy od lasera?

Tradycyjna blefaroplastyka powieki górnej polega na wykonaniu nacięć, poprzez które usuwa się się nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej w okolicy oczu. Blizny, które pozostają po zabiegu, są ukryte w załamaniu powieki i po całkowitym wygojeniu nie są widoczne. W ostatnich latach dominuje trend usuwania mniejszej ilości tkanek, dzięki czemu twarz zyskuje młody, naturalny wygląd bez ryzyka, że przybierze ona zbyt ostre rysy, niczym „szkielet”. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego, ale miejscowe podanie lidokainy oraz epinefryny zmniejsza krwawienie, a sam zastrzyk nie powoduje dużego bólu.

Powikłania po zabiegu chirurgicznej plastyki powiek są rzadkie i najczęściej brak satysfakcji z uzyskanych efektów wiąże się z nierealistycznymi oczekiwaniami pacjenta, jak podaje Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery. Przez około dwa tygodnie po zabiegu widoczna jest opuchlizna wokół oczu. Efekt chirurgicznej plastyki powieki górnej jest długotrwały – widoczny nawet przez 15 lat.

Laserowa plastyka powieki górnej może być różnie rozumiana. Jeśli laser używany jest jako narzędzie tnące, zabieg nie różni się znacznie od klasycznej blefaroplastyki, jednak precyzja chirurga jest większa a krwawienie w trakcie zabiegu – zmniejszone. Ponieważ laser CO2 zamyka naczynia krwionośne, powstaje również mniejsza opuchlizna i mniej sińców. Normalna aktywność jest też możliwa szybciej w porównaniu do klasycznego zabiegu, bo już po upływie tygodnia od zabiegu.

Laser może być również stosowany jako sposób na przywrócenia prawidłowego napięcia skóry. Różne metody resurfacingu, np. terapia laserem frakcyjnym CO2, mają za zadanie stymulację produkcji nowych włókien kolagenowych, a pogrubienie skóry pozwala na spłycenie zmarszczek. Zabieg ten, chociaż również wymaga wyłącznie znieczulenia miejscowego, nie jest jednak polecany osobom, których problem związany jest z nadmiarem skóry, ponieważ nie pozwoli na uzyskanie optymalnych efektów.

Odpowiedź na pytanie „laserowa czy chirurgiczna plastyka powiek górnych?” nie jest łatwa, i w każdym przypadku powinna podlegać indywidualnej ocenie. Kluczem do powodzenia zabiegu jest wybór odpowiedniego specjalisty, który ma doświadczenie w danym rodzaju zabiegu. Ceny blefaroplstyki chirurgicznej i laserowej są podobne i zazwyczaj zamykają się w przedziale 3 000 - 4 500 zł.  Cena zabiegu laserem frakcyjnym jest znacznie niższy – ok. 800 zł.

Plastyka laserowa powiek górnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Naik, Milind N., et al. "Blepharoplasty: an overview." Journal of cutaneous and aesthetic surgery 2.1 (2009): 6; www.isaps.org; www.realself.com

Komentarze (2)

Marta rok temu

Ja miałam bardzo duży problem z opadająca powieka, dlatego zdecydowałam się na zabieg plastyki powiek górnych. Jestem bardzo zadowolona z efektu. Oko jest bardziej otwarte, cała twarz prezentuje się znacznie lepiej i wygląda dużo młodziej. Odpowiedz

Louis 10 miesięcy temu

No właśnie, gdzie w Białymstoku zrobić taki zabieg? Boję się skalpela, więc pomyślałam, że może laser... Odpowiedz

Laserowa plastyka powiek górnych - efekty zabiegu

Laserowa plastyka powiek górnych - efekty zabiegu

Oczy, podobnie jak piękny uśmiech, należą do najważniejszych elementów twarzy, świadczących o naszej atrakcyjności. Niestety to właśnie nadmiar skóry na powiekach jest jedną z pierwszych oznak starzenia się. Dla wielu osób problem ten... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska