Przepuklina mosznowa - czynniki ryzyka

Przepuklina mosznowa - czynniki ryzyka

Przepuklina mosznowa powstaje w wyniku przemieszczenia się przepukliny pachwinowej do worka mosznowego. W każdym przypadku jest to stan, który wymaga konsultacji z lekarzem. Nieleczona przepuklina mosznowa może bowiem doprowadzić do rozwoju groźnego powikłania, jakim jest niedokrwienie i martwica narządów, wypełniających worek przepukliny - zwykle są to pętle jelit. Zdecydowanie najczęściej stwierdza się ją u niemowląt, ale może pojawić się również w wieku dorosłym. Warto wiedzieć jakie stany predysponują do pojawienia się przepukliny mosznowej.

Przepuklina mosznowa objawia się w postaci miękkiego guza czy też uwypuklenia w obrębie worka mosznowego. Często pojawieniu się przepukliny towarzyszy występowanie takich objawów jak bolesność moszny, uczucie pociągania lokalizujące się w pachwinie czy pieczenie. Małe dziecko będzie zgłaszało dolegliwości głównie znacznym niepokojem, płaczem i rozdrażnieniem. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Warto wiedzieć, jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin mosznowych - zarówno i dzieci, jak i u pacjentów dorosłych - by w razie potrzeby zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.

Jakie czynniki predysponują do wystąpienia przepukliny mosznowej?

W przypadku małych dzieci przepukliny mosznowe zdecydowanie częściej rozwijają się z powodu występowania zaburzeń wrodzonych i wad rozwojowych, występujących już w okresie płodowym. Najczęściej wady te dotyczą nieprawidłowości w budowie kanału pachwinowego oraz osłabienia struktur łącznotkankowych takie jak np. powiezie. Ponadto, na pojawienie się przepukliny mosznowej bardziej narażone są wcześniaki, u których mięśnie i powłoki ciała są słabsze i łatwiej dochodzi w ich obrębie do powiększania się miejsc o obniżonym oporze. 

U dojrzałych mężczyzn przepuklina mosznowa zdecydowanie częściej występuje u osób, borykających się z nadwagą lub otyłością. Zwiększone ryzyko wystąpienia przepukliny obserwuje się również u mężczyzn, wykonujących przez wiele lat ciężką pracę fizyczną. Wiele stanów, prowadzących do przewlekle podwyższonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej może być przyczyną wystąpienia przepukliny. Mężczyźni leczący się z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, którą cechuje nasilony kaszel, również znajdują się w grupie ryzyka. Dane Krajowego Rejestru Operacji Przepuklin (KROP) świadczą również o większym narażeniu na pojawienie się przepukliny u panów, poddanych w przeszłości zabiegom takim jak usunięcie wyrostka robaczkowego oraz prostatektomia. Ciekawostkę stanowi tutaj fakt, że samo występowanie przerostu gruczołu krokowego nie predysponuje do rozwoju przepukliny.

Do czynników ryzyka występowania przepuklin - nie tylko mosznowej - zalicza się również wszelki stany związane z osłabieniem struktury tkanki łącznej. Są to m.in. wrodzone defekty budowy kolagenu odpowiadającego za wytrzymałość mięśni i powięzi, ale również palenie papierosów. Dym tytoniowy osłabia bowiem włókna kolagenowe, wpływa na spadek ukrwienia tkanek oraz upośledza wszelki procesy regeneracyjne na poziomie komórkowym. Zwiększone obciążenie ryzykiem wystąpienia przepukliny stwierdza się w przypadku występowania tego typu schorzeń u członków rodziny, na co mają wpływ uwarunkowania genetyczne.

Według danych KROP, nie istnieje związek pomiędzy zwiększonym ryzykiem wystąpienia przepukliny mosznowej a obecnością zaparć o przewlekłym charakterze. Według KROP podobnego związku nie wykazano także dla podnoszenia (dźwigania) ciężkich przedmiotów. 

Niestety, stanowisko The British Hernia Centre jednoznacznie stwierdza, że pomimo stwierdzenia u siebie obecności czynników ryzyka przepukliny mosznowej, nie jest znane obecnie skuteczne postępowanie profilaktyczne. Przepuklina wystąpi średnio u jednej na dziesięć osób i właściwie nie można całkowicie temu zapobiec - choć oczywiście utrzymywanie właściwej masy ciała, dobra kontrola kaszlu w POChP czy rzucenie palenia obniżają nieco to ryzyko.

Standardem postępowania leczniczego w przypadku przepukliny mosznowej jest zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem specjalnych siatek. Operacja sposobem Lichtensteina jest skuteczną metodą, która zmniejsza ryzyko nawrotu przepukliny.

Operacje przepukliny mosznowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.hernia.org; www.kropp.org; www.surgery.org

Dodaj komentarz

Jak powstaje przepuklina mosznowa

Jak powstaje przepuklina mosznowa

Szacuje się, że przepukliny występują u jednej na dwadzieścia osób w populacji, przy czym schorzenie to częściej pojawia się u mężczyzn. Przepukliny stanową zatem częsty problem - nie tylko kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Wśród... więcej »

Jakimi metodami można leczyć przepuklinę mosznową

Jakimi metodami można leczyć przepuklinę mosznową

Problem przepuklin pachwinowych jest stosunkowo częsty: jak podaje Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons, każdego roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzonych jest z powodu tego schorzenia około 600 tysięcy operacji. Część z... więcej »

Przepuklina mosznowa - objawy

Przepuklina mosznowa - objawy

Przepukliny to niebezpieczna i podstępnie rozwijająca się dolegliwość, która, nieleczona, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet dla życia pacjenta. Problem przepukliny przez większą część pacjentów jest ... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska