Przepuklina rozworu przełykowego - czym jest i jak powstaje?

Przepuklina rozworu przełykowego - czym jest i jak powstaje?

Kiedy część żołądka przesuwa się powyżej poziomu przepony, rozpoznaje się przepuklinę rozworu przełykowego. Zgaga, problemy z przełykaniem, dyskomfort po jedzeniu oraz niepokojące bóle w klatce piersiowej należą do jej głównych objawów. Chociaż nie są groźne dla życia – utrzymując się miesiącami, mogą mieć znaczny wpływ na samopoczucie. Zwykle przepuklina rozworu przełykowego nie jest chorobą wrodzoną. Jak powstaje i jakie daje objawy?

Ponieważ zwykle obie choroby występują razem, przez wiele lat mylnie przepuklinę rozworu przełykowego określano synonimem reluksu żołądkowo-przełykowego (z ang. Gastroesophageal reflux disease – GERD). Dopiero w latach 70’, kiedy lepiej poznaliśmy fizjologię układu pokarmowego, dowiedziono, że ta wada anatomiczna i uczucie „zgagi” nie są tym samym – ale często idą w parze. Przy zastosowaniu specjalistycznych metod diagnostycznych, jak badanie radiologiczne z kontrastem, gastroskopia oraz manometria przełyku, potwierdzenie istnienia przepukliny przełykowej  obecnie nie stanowi problemu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W prawidłowych warunkach przepona – najważniejszy mięsień oddechowy – stanowi jednocześnie błonę, która oddziela narządy, występujące w klatce piersiowej (jak serce, płuca), od zawartości jamy brzusznej. Jednak te warunki anatomiczne mogą ulec zmianie, gdyż przepona nie jest szczelną barierą. W tym mięśniu występują naturalne otwory, w tym rozwór przełykowy, dzięki czemu przełyk łączy się z występującym w jamie brzusznej żołądkiem. Rozwór przełykowy staje się wrotami przepukliny, przez który do klatki piersiowej przedostaje się część podprzeponowa przełyku, oraz żołądek – nawet w znacznej części. Sprzyja to powstawaniu refluksu który nie tylko wiąże się z przykrymi objawami związanymi z zarzucaniem kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Refluks związany z przepukliną rozworu przełykowego może mieć bardziej poważne konsekwencje - w tym powstawanie przełyku Barretta. Dochodzi w nim do zmiany rodzaju komórek nabłonka wyściełających bliższą część przełyku, co sprzyja rozwoju nowotworu –  gruczolakoraka przełyku (adenocarcinoma).

Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego?

Przełyk nie jest na stałe przytwierdzony w jednym miejscu. Zwykle w trakcie połykania nieznacznie przemieszcza się w górę, w związku z napięciem mięśni przełyku, ale tzw. powięź Leimera sprowadza go na nowo w dół, poniżej przepony. Z wiekiem, w skutek starzenia się, powięź Leimera ulega stopniowemu rozluźnieniu, gdyż budujące ją włókna kolagenowe ulegają degradacji. Dlatego zwieracz dolny przełyku oraz część żołądka ulegają przemieszczeniu z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Z tego powodu większe ryzyko pojawienia się przepukliny rozworu przełykowego występuje u osób powyżej 50 r.ż. Pewną rolę w tym procesie odgrywają również predyspozycje genetyczne. Żołądek może również przemieszczać się przez rozwór przełykowy, ponieważ zostaje „wypchnięty” przez zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej – co ma miejsce u osób otyłych, ale również w ciąży, i u sportowców dźwigających znaczne ciężary.

Przepuklina rozworu przełykowego obejmuje dwa główne typy. Najczęstszym jest tzw. przepuklina wślizgowa, która stanowi 95% z nich. Dochodzi w niej do przemieszczenia się dalszej partii przełyku oraz położonej najbliżej jego części żołądka – wpustu – powyżej poziomu przepony. Ten typ również najczęściej wiąże się  z typowymi dolegliwościami – refluksem. Drugim, znacznie rzadszym typem (5% przypadków) jest przepuklina okołoprzełykowa, w której dno żołądka uwypukla się ponad mięśniem przeponowym. Może nie wiązać się z typowymi objawami zgagi – ale zwykle po wykryciu wymaga wykonania zabiegu operacyjnego, gdyż żołądek może ulec uwięźnięciu we wrotach przepukliny - co zagraża martwicą narządu.

Operacje i leczenie przepuklin
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Hyun, Jong Jin, Young-Tae Bak. "Clinical significance of hiatal hernia." Gut Liver. 2011 Sep; 5(3): 267–277. www.mayoclinic.org

Dodaj komentarz

Przepukliny: jak je leczyć

Przepukliny: jak je leczyć

Przepuklina (łac. hernia) jest schorzeniem, którego istotą jest nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich fragmentów poza jamę ciała. Najczęściej przemieszczeniu ulegają fragmenty jelita grubego i cienkiego, objawiając się... więcej »

Jak rozpoznać przepuklinę

Jak rozpoznać przepuklinę

Przepuklina (łac. hernia) to ogólna nazwa grupy schorzeń, polegających na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów wewnętrznych. Niezależnie od miejsca występowania, przepuklina daje na ogół zestaw bardzo podobnych objawów. Odpowiednio... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.