SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Przepuklina rozworu przełykowego - czym jest i jak powstaje?

Przepuklina rozworu przełykowego - czym jest i jak powstaje?

Kiedy część żołądka przesuwa się powyżej poziomu przepony, rozpoznaje się przepuklinę rozworu przełykowego. Zgaga, problemy z przełykaniem, dyskomfort po jedzeniu oraz niepokojące bóle w klatce piersiowej należą do jej głównych objawów. Chociaż nie są groźne dla życia – utrzymując się miesiącami, mogą mieć znaczny wpływ na samopoczucie. Zwykle przepuklina rozworu przełykowego nie jest chorobą wrodzoną. Jak powstaje i jakie daje objawy?

Ponieważ zwykle obie choroby występują razem, przez wiele lat mylnie przepuklinę rozworu przełykowego określano synonimem reluksu żołądkowo-przełykowego (z ang. Gastroesophageal reflux disease – GERD). Dopiero w latach 70’, kiedy lepiej poznaliśmy fizjologię układu pokarmowego, dowiedziono, że ta wada anatomiczna i uczucie „zgagi” nie są tym samym – ale często idą w parze. Przy zastosowaniu specjalistycznych metod diagnostycznych, jak badanie radiologiczne z kontrastem, gastroskopia oraz manometria przełyku, potwierdzenie istnienia przepukliny przełykowej  obecnie nie stanowi problemu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

W prawidłowych warunkach przepona – najważniejszy mięsień oddechowy – stanowi jednocześnie błonę, która oddziela narządy, występujące w klatce piersiowej (jak serce, płuca), od zawartości jamy brzusznej. Jednak te warunki anatomiczne mogą ulec zmianie, gdyż przepona nie jest szczelną barierą. W tym mięśniu występują naturalne otwory, w tym rozwór przełykowy, dzięki czemu przełyk łączy się z występującym w jamie brzusznej żołądkiem. Rozwór przełykowy staje się wrotami przepukliny, przez który do klatki piersiowej przedostaje się część podprzeponowa przełyku, oraz żołądek – nawet w znacznej części. Sprzyja to powstawaniu refluksu który nie tylko wiąże się z przykrymi objawami związanymi z zarzucaniem kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Refluks związany z przepukliną rozworu przełykowego może mieć bardziej poważne konsekwencje - w tym powstawanie przełyku Barretta. Dochodzi w nim do zmiany rodzaju komórek nabłonka wyściełających bliższą część przełyku, co sprzyja rozwoju nowotworu –  gruczolakoraka przełyku (adenocarcinoma).

Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego?

Przełyk nie jest na stałe przytwierdzony w jednym miejscu. Zwykle w trakcie połykania nieznacznie przemieszcza się w górę, w związku z napięciem mięśni przełyku, ale tzw. powięź Leimera sprowadza go na nowo w dół, poniżej przepony. Z wiekiem, w skutek starzenia się, powięź Leimera ulega stopniowemu rozluźnieniu, gdyż budujące ją włókna kolagenowe ulegają degradacji. Dlatego zwieracz dolny przełyku oraz część żołądka ulegają przemieszczeniu z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Z tego powodu większe ryzyko pojawienia się przepukliny rozworu przełykowego występuje u osób powyżej 50 r.ż. Pewną rolę w tym procesie odgrywają również predyspozycje genetyczne. Żołądek może również przemieszczać się przez rozwór przełykowy, ponieważ zostaje „wypchnięty” przez zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej – co ma miejsce u osób otyłych, ale również w ciąży, i u sportowców dźwigających znaczne ciężary.

Przepuklina rozworu przełykowego obejmuje dwa główne typy. Najczęstszym jest tzw. przepuklina wślizgowa, która stanowi 95% z nich. Dochodzi w niej do przemieszczenia się dalszej partii przełyku oraz położonej najbliżej jego części żołądka – wpustu – powyżej poziomu przepony. Ten typ również najczęściej wiąże się  z typowymi dolegliwościami – refluksem. Drugim, znacznie rzadszym typem (5% przypadków) jest przepuklina okołoprzełykowa, w której dno żołądka uwypukla się ponad mięśniem przeponowym. Może nie wiązać się z typowymi objawami zgagi – ale zwykle po wykryciu wymaga wykonania zabiegu operacyjnego, gdyż żołądek może ulec uwięźnięciu we wrotach przepukliny - co zagraża martwicą narządu.

Operacja przepukliny rozworu przełykowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Hyun, Jong Jin, Young-Tae Bak. "Clinical significance of hiatal hernia." Gut Liver. 2011 Sep; 5(3): 267–277. www.mayoclinic.org

Dodaj komentarz

Przepuklina rozworu przełykowego - czynniki ryzyka

Przepuklina rozworu przełykowego - czynniki ryzyka

Uczucie bólu w klatce piersiowej, nawracająca zgaga i problemy z połykaniem - to tylko niektóre z objawów, jakie towarzyszyć mogą rozwojowi przepukliny rozworu przełykowego. Tak niecharakterystyczne i mało swoiste objawy zgłaszane przez pacjenta... więcej »

Metody leczenia przepukliny rozworu przełykowego

Metody leczenia przepukliny rozworu przełykowego

Dla większości pacjentów przepuklina oznacza pojawiające się w czasie wysiłku fizycznego czy kaszlu uwypuklenie w obrębie powłok ciała. W sytuacji, gdy dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się narządów wewnętrznych do innych... więcej »

Co to jest przepuklina rozworu przełykowego

Co to jest przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego jest schorzeniem przewodu pokarmowego, polegającym na wpuklaniu się części żołądka do wnętrza klatki piersiowej. Wynika ono z zaburzenia funkcjonowania przepony, która w warunkach prawidłowych oddziela narządy... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.