Rehabilitacja medyczna, fizjoterapia - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii rehabilitacja medyczna, fizjoterapia

Ryzyko chorób serca wyższe u pacjentów z chorobami zębów

Choroby układu krążenia wciąż pozostają najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Tylko w samej Polsce co roku z powodu niedokrwienia oraz niewydolności serca umiera blisko 160 tysięcy osób. Choć postęp medycyny pozwolił na spadek śmiertelności chorych z powodu opisywanych schorzeń, to jednak nieprawidłowy styl życia powoduje, że z roku na rok przybywa pacjentów z chorobami serca. więcej »

W Olsztynie przeprowadzono kolejne operacje u pacjentów w śpiączce

Operacja wszczepienia neurostymulatora u osoby pozostającej w śpiączce to bardzo nowoczesna procedura, która daje nadzieję na poprawę jej stanu klinicznego. Pierwsze operacje tego typu przeprowadzono w Polsce w maju, kiedy to wszczepiono stymulatory 4 pacjentom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Kolejne takie zabiegi zaplanowano na lipiec. więcej »

W Łodzi powstaje program pomocy kobietom po mastektomii

Kobieta po mastektomii doświadczać może szeregu różnych problemów. Wiedzą o tym medycy z Łodzi, którzy wdrażają program pomocy pacjentkom po tym zabiegu. PoMasto powoli rozwija swoje skrzydła. więcej »

Alzheimer po raz pierwszy spowolniony o 80%

Choroba Alzheimera (AD) to rodzaj otępienia, które najczęściej atakuje po 65. roku życia. Do dzisiaj nie został wynaleziony sposób na zatrzymanie choroby, jednak badania, prowadzone przez ostatnie trzy dekady pozwoliły opracować formułę leku, który znacznie spowalnia jej postęp. więcej »

W Aninie wszczepiono minirozrusznik serca

Zespół specjalistów z Instytutu Kardiologii w Aninie przeprowadził pod koniec lipca br. pierwszą na Mazowszu a drugą w Polsce operację wszczepienia miniaturowego, bezelektrodowego rozrusznika serca. Micra TPS ma długość 24 mm, szerokość 6 mm i waży zaledwie 1 gram. więcej »

Spirometr w telefonie - nowoczesne narzędzie diagnostyczne opracowane w Waszyngtonie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma czy nawracające infekcje układu oddechowego to tylko część chorób płuc stanowiących wskazanie do wykonania spirometrii. W przypadku chorób przewlekłych, konieczne jest jej powtarzanie w celu monitorowania choroby, co zmusza pacjentów do wizyt w szpitalu. Możliwe, że dzięki aplikacji SpiroCall nie będzie to już konieczne. więcej »

Przeprowadzono nowatorską operację rekonstrukcji niedomykalnej zastawki aortalnej serca

Pod koniec czerwca br. zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) pod kierunkiem światowej sławy kardiochirurga – prof. J. Scotta Rankina – przeprowadził po raz pierwszy w Polsce dwie unikalne operacje rekonstrukcji niedomykającej się zastawki aortalnej serca, wykorzystując pierścienie HAART 300. więcej »

Jak przebiega rehabilitacja po artroskopowym leczeniu stawu kolanowego

Zabiegi artroskopowe stawu kolanowego są operacjami małoinwazyjnymi i - w porównaniu do zabiegów otwartych - zazwyczaj charakteryzują się szybszym powrotem do sprawności. Jednakże, jak każda operacja ortopedyczna, wymagają przeprowadzenia skutecznej rehabilitacji, która musi zostać odpowiednio zaplanowana i dostosowana do rodzaju wykonanego zabiegu. więcej »

G-EO System - zastosowanie w rehabilitacji i reedukacji chodu

Chodzić uczymy się już będąc dziećmi i umiejętności tej raczej nie zapominamy - zdarzają się jednak choroby, których skutkiem jest upośledzone poruszanie się. W przeszłości biolog Jean Baptiste de Lamarck wysunął teorię, że nieużywany narząd zanika: w przypadku mięśni nóg nie do końca tak jest, ale dłuższe przebywanie w bezruchu powoduje upośledzenie ich czynności. W sytuacji, kiedy konieczna staje się rehabilitacja czy reedukacja dla uzyskania prawidłowej czynności chodu, przydatna może się okazać terapia z wykorzystaniem G-EO System. więcej »

Zastosowanie egzoszkieletu HAL w rehabilitacji

Choć egzoszkielety mogą kojarzyć się głównie z filmami z gatunku science-fiction, obecnie stają się one coraz popularniejsze i pojawia się na rynku coraz więcej różnych ich modeli. Te skomplikowane połączenia systemów komputerowych, układów pneumatycznych i mnogich czujników początkowo miały służyć zwiększeniu wytrzymałości i siły człowieka m.in. na froncie wojennym, obecnie jednak zaczynają być stosowane w świecie medycznym. Jednym z tych urządzeń, które odgrywać może pomocną rolę w procesach rehabilitacji, jest egzoszkielet HAL. więcej »