Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa

W medycznych procesach diagnostycznych niewątpliwą rolę odgrywają dziś, coraz powszechniej dostępne, badania obrazowe. Każda technika ma swoje ograniczenia jak i stany, w których uwidacznianiu cechuje się najlepszymi efektami. Nie inaczej jest w przypadku rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa - badaniu, które zazwyczaj stanowi metodę z wyboru w przypadku podejrzenia procesów chorobowych toczących się w obrębie rdzenia kręgowego.

Pomysłodawcą badania metodą rezonansu magnetycznego był amerykański chemik Paul Lauterbur. Została ona przez niego opracowana na początku lat 70. XX wieku. Odkrycie uczonego zostało uznane za tak istotne, że uhonorowano go nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny w 2003 roku. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Przez kolejne lata dopracowywane były szczegóły techniczne metody. Obecnie obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest możliwe w znaczącej liczbie placówek medycznych. Popularności tej technice z pewnością przysparzają jej nieinwazyjność oraz to, że jest ona bezpieczna dla pacjentów.

Obrazowanie odcinka szyjnego rdzenia kręgowego przy pomocy rezonansu magnetycznego

W przeciwieństwie do takich badań, jak zdjęcie RTG czy tomografia komputerowa, podczas rezonansu magnetycznego nie jest stosowane promieniowanie rentgenowskie. Omawiana technika wykorzystuje do działania pole magnetyczne oraz fale radiowe. Obraz powstaje po zebraniu przez komputer otrzymywanych sygnałów, które powstają na skutek oddziaływania wymienionych czynników fizycznych na protony, będące częścią składową atomów zawartych w ludzkim ciele.

Ku wykonaniu rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa mogą skłaniać takie dolegliwości, jak ból, sztywność czy drętwienia w obrębie barku, szyi i karku. Innym wskazaniem są zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej w wymienionych rejonach.

Opisywana technika stanowi badanie z wyboru w przypadku chęci oceny anatomii rdzenia kręgowego. Pozwala ona wykryć między innymi:

  • ucisk na tę część centralnego układu nerwowego (związany np. z przemieszczeniem elementów kostnych kanału kręgowego);
  • obecność zmian nowotworowych w rdzeniu kręgowym;
  • zmiany demielinizacyjne typowe dla stwardnienia rozsianego;
  • procesy zapalne w obrębie rdzenia (np. ropniaka);
  • defekty naczyniowe pod postacią malformacji (nieprawidłowo wykształconych naczyń krwionośnych)

Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykorzystywany bywa również w stanach ostrych. Przy jego pomocy możliwe jest wykrycie zmian pourazowych, takich jak stłuczenie czy obrzęk rdzenia kręgowego. Technika pozwala na stosunkowo szybkie rozpoznanie zmian niedokrwiennych w rdzeniu (takowe ogniska w rezonansie magnetycznym uwidaczniane są wcześniej niż w badaniu tomografii komputerowej). Możliwym jest również dokonanie oceny struktur kostnych w badaniu metodą rezonansu magnetycznego, jednakże preferowane przy podejrzeniu zmian w obrębie tego układu jest jednak badanie tomografii komputerowej.

Wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa możliwe jest u pacjentów w każdym wieku, a nawet u kobiet będących w ciąży (poza tymi pacjentkami, które są w pierwszym i drugim jej trymestrze). Opisywane badanie jest bezbolesne: owszem, czasami u dzieci przed jego wykonaniem podawane jest znieczulenie ogólne, ale celem takiego postępowania nie jest zniesienie ewentualnego bólu. By nie doszło do zakłóceń w uzyskiwanym obrazie pacjent musi pozostawać w bezruchu przez około 30 do 60 minut - w przypadku małych dzieci zaniechanie poruszania się przez taki czas może być trudne do osiągnięcia bez zastosowania sedacji.

Rezonans magnetyczny jest techniką całkowicie nieinwazyjną, z tego zapewne wynika fakt, iż istnieje niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenia tego badania. Zasadniczymi jest obecność w ciele pacjenta metalowych struktur, np. rozrusznika serca, implantu ślimakowego czy protez. Wykorzystywane pole magnetyczne ma tak dużą moc, że mogłoby doprowadzić dosłownie do wyrwania tych przedmiotów na zewnątrz. Coraz częściej do produkcji wymienionych rzeczy stosowane są takie materiały, które nie stanowią przeszkody uniemożliwiającej wykonanie diagnostyki metodą rezonansu magnetycznego.

Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.nlm.nih.gov; www.kidshealth.org; www.radiologyinfo.org; www.teslasociety.com

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska