Rezonans magnetyczny w ortopedii - jakie ma zastosowanie

Rezonans magnetyczny (ang. Magnetic Resonance Imaging, MRI) umożliwia przedstawienie przekrojów narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Jest nieinwazyjną metodą, która znalazła swoje zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w badaniach naukowych. Dużą zaletą opisywanego badania jest fakt, że nie wymaga ono użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego oraz pozwala na precyzyjne wykrywanie zmian chorobowych w tkankach. Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego znalazło również zastosowanie w ortopedii.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Rezonans magnetyczny umożliwia przeprowadzenie dokładnej diagnostyki i równocześnie jest badaniem bezpiecznym. Nie powoduje on reakcji biologicznych oraz nie wpływa na działanie leków przyjmowanych przez pacjenta. Nie wykorzystuje on potencjalnie niebezpiecznego promieniowania Roentgena, które niesie dość energii, by zmienić DNA komórki. Rezonans magnetyczny wykorzystuje fale o niskich częstotliwościach, które nie są w stanie uszkodzić komórek czy zmienić ich materiału genetycznego. Dzięki temu badanie może być powtarzane w krótkich odstępach czasu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Podczas MRI badana osoba zostaje umieszczona w silnym polu magnetycznym, którego zmienność wywołuje rezonowanie atomów, co zostaje zarejestrowane przez specjalny system anten. Obecne obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego stało się standardową techniką badania tkanek miękkich i jest chętnie wykorzystywane w ortopedii.

Zastosowanie MRI w ortopedii

Rezonans magnetyczny, w diagnostyce ortopedycznej jest najbardziej uniwersalnym badaniem dodatkowym, które umożliwia na wykonanie bardzo dokładnej oceny diagnozowanej struktury, przez co zdecydowanie ułatwia pracę lekarzom.
Badanie MRI pozwala na uwidocznienie uszkodzonych elementów narządu ruchu, które nie są widoczne w tomografii komputerowej lub na klasycznym zdjęciu RTG, w tym takich struktur jak ścięgna, więzadła, chrząstki, czy nerwy. Dzięki temu badaniu możliwa jest diagnoza urazów tkanek miękkich narządu ruchu, zwyrodnienia stawów, degeneracji mięśni czy też często występujących zapaleń więzadeł i ścięgien. Badanie MRI może również uwidocznić trudne do wychwycenia zmiany, takie jak np. pęknięcie łąkotki stawu kolanowego. Badanie trwa zwykle od 30 minut do godziny i jest metodą bezpieczną. Rezonans magnetyczny wywarł ogromny wpływ na praktykę w ortopedii i zastąpił on starsze metody obrazowania, takie jak artrografia, mielografia czy angiografia. Pozwala on na uzyskanie wielopłaszczyznowych projekcji i doskonałego kontrastu tkanek miękkich.

W ortopedii najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia badania MRI są naderwania, zerwania więzadeł, urazy skrętne i urazy kręgosłupa, badanie przeprowadza się także w celu diagnostyki tkanek, które są położone poza zasięgiem ultrasonografu. Badanie MRI pozwala również na wykrycie oraz określenie stopnia zaawansowania zmian nowotworowych układu kostnego, umożliwia on ocenę stopnia złośliwości guza oraz rozległości nacieku w kościach oraz w mięśniach.

Rezonans magnetyczny jest również chętnie wykorzystywany w diagnostyce kręgosłupa, ponieważ umożliwia on uwidocznienie jego wszystkich jego elementów - trzonów oraz łuków kręgów, krążków międzykręgowych i rdzenia kręgowego. Pozwala on wykrycie zmian pourazowych, zmian demielinizacyjnych oraz jest badaniem pierwszego wyboru w przypadku podejrzenia procesu nowotworowego. Jest on również przydatny w rozpoznawaniu zmian naczyniowych zlokalizowanych w trzonach kręgów, w kanale kręgowym oraz w rdzeniu kręgowym.

Rezonans magnetyczny barku
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Cena badania MRI ortopedycznego zależy od okolicy, która poddawana jest diagnostyce, i wynosi około 500- 700 złotych.

Rezonans magnetyczny - więcej na ten temat

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny

Badanie rezonansem magnetycznym umożliwia dokładne sprawdzenie stanu, w jakim znajdują poszczególne narządy ludzkiego ciała. Lekarze kierują pacjentów na rezonans…

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...