r

Urologia - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii urologia oraz o lekarzach ze specjalizacją: urolog, androlog, urolog dziecięcy

Odkryto nowy mechanizm, prowadzący do przerostu prostaty?

Łagodny przerost prostaty jest schorzeniem stosunkowo częstym: według sciencedirect.com, wśród pacjentów w wieku od 51 do 60 lat nawet aż połowa boryka się z tym problemem. Duże rozpowszechnienie łagodnego przerostu prostaty sprawia, że wielu lekarzy interesuje się czynnikami, zaangażowanymi w rozwój tej jednostki - nowe doniesienia pochodzą od naukowców z Houston. więcej »

Czy zabieg obrzezania można przeprowadzić u pacjentów w każdym wieku?

Obrzezanie (łac. circumcisio) to zabieg, polegający na usunięciu części bądź całości napletka prącia. Czasami (głównie ze względów religijnych) obrzezanie przeprowadzane jest już u niemowląt, zdarza się jednak też, że zabieg wykonywany jest dopiero w późniejszych latach życia mężczyzny. Czy istnieją jednak jakieś medyczne ograniczenia co do wieku, w jakim można przeprowadzić u pacjenta obrzezanie? więcej »

Choroba Peyroniego - czym jest i jakie są jej objawy

Choroba Peyroniego występuje aż u 3-9% dorosłych mężczyzn, a mimo to wiedza na jej temat pozostaje niewielka. Schorzenie przebiega z powstaniem guzków na grzbietowej powierzchni prącia, którym mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe oraz skrzywienie penisa podczas wzwodu. W leczeniu są stosowane zarówno metody zachowawcze, jak i chirurgiczne. więcej »

Wrodzone i nabyte przyczyny krótkiego wędzidełka prącia

Wędzidełko napletkowe to pasmo skóry, łączące żołądź penisa z napletkiem. Jego zadaniem jest umożliwienie swobodnego zsuwania napletka, np. podczas wzwodu. Zbyt krótkie wędzidełko prącia może powodować dyskomfort i ból albo wręcz uniemożliwić zsunięcie napletka i odbycie stosunku. W takich przypadkach często zdarza się, że więzadło zostaje naderwane lub zerwane i konieczna jest wizyta u chirurga, który je wydłuży. więcej »

Kiedy przeprowadza się zabieg wszczepienia hydraulicznej protezy prącia

Hydrauliczne protezy prącia w świecie medycznym funkcjonują już od prawie pół wieku. Słyszy się o nich raczej niewiele, jednak zabiegi z ich wykorzystaniem wcale nie są wykonywane rzadko: zdaniem portalu emedicine.medscape.com, każdego roku na świecie przeprowadza się nawet 30 tysięcy zabiegów implantacji protezy członka. Z jakich powodów wykonuje się tę procedurę? więcej »

Jakimi metodami można leczyć chorobę Peyroniego

Choroba Peyroniego to schorzenie o postępującym charakterze, które polega zasadniczo na włóknieniu ciał jamistych penisa. Spektakularnym i charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest skrzywienie prącia, występujące zwykle po grzbietowej stronie, czego efektem jest jego zadarcie ku górze. Taki objaw świadczy jednak o długotrwałym przebiegu choroby, co przekłada się również na możliwości dalszego leczenia. Chorobę Peyroniego można leczyć wieloma metodami - warto jednak rozpocząć je jak najwcześniej. więcej »

Obrzezanie a seks

Seks stanowi ważną dziedzinę ludzkiego życia. Cementuje związki, może dostarczać niezapomnianych wrażeń, podczas niego istnieje możliwość poczęcia potomka... Nie dziwi więc, że sprawy z nim związane budzą spore zainteresowanie pacjentów. W przypadku mężczyzn, ich wątpliwości mogą dotyczyć procedury obrzezania: wpływa ona jakoś na seks, czy też może jednak niekoniecznie? więcej »

Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą embolizacji

Żylaki powrózka nasiennego to dość często występujący „męski problem”. Mimo, iż w większości przypadków, pacjenci nie odczuwają istotnych objawów, to przedłużający się stan zastoju żylnego może prowadzić do bezpłodności. Stąd bardzo ważna jest szybka diagnostyka i skuteczne leczenie tej dolegliwości. więcej »

Co to jest stulejka fizjologiczna?

Wszelkie nieprawidłowości w obrębie układu moczowo-płciowego u małego dziecka często budzą niepokój u rodziców. Jednak część z tych nieprawidłowości może stanowić normę dla dziecka w określonym wieku. Stwierdzenie tzw. stulejki (łac. phimosis) u małego chłopca jest jedną z takich rzeczy. Niemniej jednak przetrwała stulejka, która nie zanika wraz z rozwojem i dorastaniem dziecka może wiązać się z wystąpień powikłań i powinna zostać oceniona przez odpowiedniego lekarza pediatrę. więcej »

Jak dbać o higienę po operacyjnym usunięciu stulejki?

Stulejka jest drobnym defektem anatomicznym, jednak nieleczona może doprowadzić do poważnych zaburzeń fizjologicznych. Zabieg chirurgiczny, polegający na likwidacji tego problemu zdrowotnego, można przeprowadzać zarówno u małych chłopców, jak i u dorosłych mężczyzn. Bardzo ważna jest właściwa higiena po operacji usunięcia stulejki. więcej »