Zastosowanie własnego tłuszczu w zabiegach modelowania twarzy i ciała

Lipomodeling, czyli modelowanie twarzy i ciała własnym tłuszczem, staje się co raz bardziej popularną metodą poprawy wyglądu. Według danych International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS), tylko w 2013 roku wykonano ponad milion zabiegów przeszczepu własnego tłuszczu, a z roku na rok ilość ta rośnie.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Uważa się, że lipofilling, czy też inaczej lipomodeling, jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi w medycynie estetycznej. Ponadto stanowi on również obiecujący kierunek badań w chirurgii plastycznej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Za pioniera w wykonywaniu zabiegów przeszczepów komórek tłuszczowych uważa się Gustava Neubera, który dokonał lipotransferu już w XIX wieku. Z kolei dzięki modyfikacjom metody opublikowanej w 1990r. przez Colemana, transfer komórek tłuszczowych znalazł zastosowanie nie tylko w modelowaniu ciała, ale także w rekonstrukcji piersi po mastektomii czy też usuwaniu blizn.

Lipofilling – na czym właściwie polega?

Istotą lipofillingu jest poprawienie kształtów sylwetki z użyciem własnych komórek tłuszczowych. Pierwszy etap zabiegu, czyli pobranie tkanki tłuszczowej, to nic innego jak liposukcja. Zazwyczaj wykonywana jest ona w obrębie ud lub brzucha. Następnie komórki są przygotowywane do implantacji przy użyciu specjalnej wirówki. Gotowy preparat zostaje wszczepiony w wybrane przez nas miejsce za pomocą drobnych kaniuli. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym jeśli dotyczy twarzy, lub częściej w ogólnym, jeśli chcemy wymodelować większy obszar ciała.

Choć lipomodeling jest stosunkowo nową metodą modelowania ciała, to na świecie z roku na rok zyskuje co raz więcej zwolenników. Najważniejszą zaletą lipofillingu jest używanie, w odróżnieniu od innych procedur, substancji z własnego organizmu – komórek tłuszczowych. Dzięki temu całkowicie zostaje wyeliminowane ryzyko alergii, która może wystąpić po zastosowaniu silikonu czy też kwasu hialuronowego. Co więcej lipotransfer w obrębie twarzy pozwala na uniknięcie efektu maski, który jest częstym powikłaniem po wstrzyknięciu botuliny. Kolejnym plusem jest fakt, że adipocyty czyli komórki tłuszczowe, mają zdolności regeneracyjne, a co za tym idzie, skóra w okolicy poddawanej zabiegowi staje się świeższa oraz jędrniejsza.

Dzięki lipotransferowi można wymodelować każdą część naszego ciała. Zabiegi wykonywane na twarzy mogą dotyczyć zarówno wypełniania zmarszczek, powiększania ust jak i uwydatnienia okolicy kości policzkowych. W przypadku reszty ciała, możemy poprawić wygląd piersi, podkreślić krągłości pośladków czy też łydek. Ponadto, co raz więcej klinik oferuje również lipolfilling dłoni, a nawet poprawę warg sromowych. Nie bez znaczenia jest wykonywana w pierwszym etapie liposukcja. Dzięki niej możemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała, co dodatkowo poprawi wygląd naszej sylwetki.

Efekty modelowania twarzy i ciała własnym tłuszczem utrzymują się średnio przez kilka, nawet do 10 lat. Jest to zależne od indywidualnych predyspozycji oraz miejsca i ilości wstrzykniętego tłuszczu. Przyjmuje się, że bezpośrednio po zabiegu pewna ilość komórek tłuszczowych ulegnie wchłonięciu. Jest to w dużej mierze zależne od umiejętności lekarza, przeprowadzającego zabieg. W późniejszym okresie szacuje się, że około 10% adipocytów może ulec redystrybucji.

Zabieg lipomodelingu można wykonać w wielu klinikach w Polsce. Koszt waha się w zależności od miejsca, którego dotyczy procedura. Cena lipomodelingu oscyluje od około 2 000 zł w przypadku powiększania ust, przez 8 000 zł gdy chcemy poprawić wygląd pośladków, po 11-12 000 zł kiedy naszym celem jest wymodelowanie piersi.

Modelowanie twarzy i ciała własnym tłuszczem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.plasticsurgery.org; www.isaps.org

Dodaj komentarz

Metody powiększania ust

Metody powiększania ust

Powiększanie ust może zupełnie odmienić wygląda naszej twarzy. Metody, które groziły jednak ryzykiem sztucznego rezultatu to na szczęście przeszłość. Dzisiaj specjalista medycyny estetycznej, niczym malarz, potrafi zupełnie zmienić ich...

Modelowanie ciała z zastosowaniem lipotransferu

Modelowanie ciała z zastosowaniem lipotransferu

Badania w zakresie autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej stanowią jeden z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju medycyny plastycznej i estetycznej. Każdy z nas pragnie bowiem jak najdłużej zachować młody wygląd, pozbyć się...