Kapsułki endoskopowe PillCam SB - badanie jelita cienkiego

kapsułkowa diagnostyka jelita cienkiego, badanie jelita cienkiego endosakopią kapsułkową, monitorowania stanu wnętrza jelita cienkiego mikrokapsułką więcej »

Kapsułki endoskopowe PillCam SB - badanie jelita cienkiego - informacje

Kadra w Gastromed Kadra w Gastromed

Endoskopię kapsułkową za pomocą kapsułki PillCam SB stosuje się w diagnostyce trudnych przypadków chorób jelita cienkiego, takich jak guzy i krwawienie w obrębie tego jelita, przy chorobie Leśniowskiego-Crohna (zapalenie jelita cienkiego) oraz przy chorobie trzewnej (celiakii). Badanie to pomaga lekarzowi nie tylko w określeniu typu schorzenia, ale także niezbędne jest do zobrazowania stopnia rozwoju choroby oraz monitorowania efektów leczenia. Badanie polega na połknięciu przez pacjenta kapsułki, która, zawierając w sobie kamerę, wykonuje zdjęcia przewodu pokarmowego. Zdjęcia zapisywane są na rejestratorze, który pacjent nosi przy sobie. Po skończonym badaniu kapsułka jest wydalana z organizmu, a zapis z rejestratora przenoszony na ekran komputera i analizowany przez lekarza.

Gdzie można zbadać jelito cienkie za pomocą kapsułki PillCam SB w polskich ośrodkach medycznych

Na badanie jelita cienkiego endoskopią kapsułkową zaprasza Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medicus, mieszczący się w Dąbrowie Górniczej. W trakcie takiego badania wykorzystywana jest tutaj kapsułka PillCam SB. Ponadto placówka ta oferuje endoskopowe badania górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą gastroskopu oraz kolonoskopu. Poprzez takie badania możliwe jest tutaj ustalenie rodzaju schorzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy, pobranie wycinków błony śluzowej oraz tamowanie niewielkich krwawień czy usuwanie pojedynczych polipów.

Monitorowanie stanu wnętrza jelita cienkiego mikrokapsułką w diagnostyce układu pokarmowego oferuje prof. nadzw. dr hab. n. med. Jarosław Leszczyszyn, chirurg ogólny (specjalizacja I stopnia od 1989 i II stopnia od 1992 roku) oraz gastroenterolog (specjalizacja II stopnia w 1999 roku), który przyjmuje swoich pacjentów na terenie Wrocławia. Doświadczenie z zakresu diagnostyki i chirurgii gastroenterologicznej zdobywał w Polsce i za granicą, m.in. w Oddziale Gastroenterologii i Chirurgii Endoskopowej Szpitala EuroMediCare we Wrocławiu oraz na stażach w Cleveland Clinic w Fort Lauderdale na Florydzie (USA). Endoskopię kapsułkową przeprowadzania nie tylko za pomocą kapsułki jelitowej PillCam SB, ale także kapsułki przełykowej PillCam ESO (obydwie firmy Given Imaging).

Kapsułki endoskopowe PillCam SB w badaniu jelita cienkiego to propozycja medyczna Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Klinika ta oferuje także endoskopowe rozpoznawanie i leczenie chorób dróg żółciowych i trzustki, leczenie nieswoistych zapaleń jelit oraz leczenie choroby trzewnej dorosłych czy zabiegi powodujące dekompresję w przewodach trzustkowych i endoskopowy drenaż trzustkowych zbiorników płynowych.

Ceny badania kapsułkową diagnostyką jelita cienkiego w Polsce i za granicą

Kadra w Gastromed Kadra w Gastromed

Za badanie diagnostyczne chorób jelita cienkiego kapsułką PillCam SB trzeba w Polsce zapłacić 2 500 zł, natomiast w USA, w Mayo Clinic, znajdującej się w Rochester, ceny takiej procedury są nieco wyższe i oscylują wokół 3 000 zł.