Leczenie choroby Dupuytrena lekiem Xiapex

Leczenie choroby Dupuytrena lekiem Xiapex - informacje

Gabinet zabiegowy w KCM Clinic Gabinet zabiegowy w KCM Clinic

Choroba Dupuytrena to schorzenie wywołujące nadmierne grubienie i przebudowę powięzi, czyli tkanki podskórnej dłoni. W jej wyniku na ręce pojawiają się pasma zgrubiałej tkanki, zaciągnięcia skóry i guzki. Zmiany te mogą rozciągać się również na palce, co powoduje przykurczanie ich w stawach. W rezultacie postępu przykurczu jeden lub kilka palców ulega zgięciu w kierunku dłoni i nie daje się w pełni wyprostować (dodatkowo próby prostowania kończą się wywołaniem bólu). Niekiedy miejscowy przerost tkanki Dupuytrena może występować również na męskich narządach płciowych oraz na rozcięgnie podeszwowym. Schorzenie dotyka głównie mężczyzn w grupie wiekowej powyżej 40 lat. Przebieg choroby jest powolny i trudno go przewidzieć – często atakuje jednocześnie obie dłonie.

Xiapex – niechirurgiczna alternatywa w leczeniu choroby Dupuytrena

Od niedawna w Polsce można leczyć chorobę Dupuytrena nieoperacyjnie, przy zastosowaniu enzymatycznego preparatu Xiapex. Terapia polega na wprowadzeniu leku bezpośrednio do zmienionej chorobowo tkanki w celu rozpuszczenia przykurczonych pasm łącznotkankowych. Procedura jest przeprowadzana pod kontrolą USG, co zapewnia bezpieczeństwo zabiegu. Przed iniekcją miejsce zabiegowe zostaje znieczulone. W ciągu 24 godzin można uzyskać efekt wyprostu palców poprzez przeprowadzenie terapii manualnej.

Preparat Xiapex cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem pacjentów z racji na możliwość uniknięcia chirurgicznego leczenia. Jest wykorzystywany przez lekarzy w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Nieoperacyjna terapia przykurczu Dupuytrena w Polsce

Gabinet zabiegowy w KCM Clinic Gabinet zabiegowy w KCM Clinic

Polscy specjaliści coraz częściej wypowiadają się na temat innowacyjnej metody leczenia przykurczu Dupuytrena preparatem Xiapex. Jedną z takich osób jest mgr Aleksandra Małek, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest wykładowcą w studium medycznym oraz certyfikowanym terapeutą metody Mc Kenzie, PNF Basic i terapii manualnej według Mulligana. Zajmuje się prowadzeniem terapii pacjentów neurologicznych i ortopedycznych. W artykule opublikowanym w 2014 roku na portalu wylecz.to przybliżyła czytelnikom problem choroby Dupuytrena oraz możliwości leczenia przypadłości. Wśród nich wymieniła terapię lekiem Xiapex, z uwzględnieniem, iż nie wszystkie postaci przykurczu nadają się na leczenie farmakologiczne, co oznacza, że chory musi skonsultować się ze specjalistą.

Pierwszą polską kliniką, która wprowadziła bezoperacyjną technikę leczenia choroby Dupuytrena preparatem Xiapex, jest Centrum Medyczne Dom Lekarski w Szczecinie. Lekarzem, który tego dokonał, jest dr Ireneusz Walaszek, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, a także Federation of European Societies for Surgery of the Hand. Doktor posiada duże doświadczenie w odpowiednim podawaniu preparatu – zdobył je w trakcie licznych szkoleń i warsztatów w uznanych zachodnich ośrodkach.

Dom Lekarski jest wielospecjalistyczną placówką medyczną, udzielającą pacjentom fachowej i szybkiej pomocy. W zakres usług z dziedziny chirurgii tkanek miękkich wykonywanych przez zespół medyczny kliniki wchodzi leczenie choroby Dupuytrena, przewlekłych zespołów bólowych, a także przeprowadzanie rekonstrukcji ścięgien, aparatów więzadłowych i naczyń. Lekarze ośrodka zajmują się plastyką blizn i usuwaniem guzów typu tłuszczaki i gangliony.

Drugą polską kliniką oferującą leczenie przykurczu Dupuytrena preparatem Xiapex jest Klinika Chirurgii Plastycznej Model Med z Warszawy. Funkcjonuje na stołecznym rynku medycznym od 17 lat. Od początku działalności ośrodka zakres świadczonych w nim usług medycznych znacznie się poszerzył – prócz chirurgii plastycznej (ze szczególnym uwzględnieniem chirurgii estetycznej) klinika oferuje również diagnostykę i leczenie operacyjne schorzeń i urazów ręki, a także zabiegi niechirurgiczne z zakresu medycyny estetycznej oraz chirurgiczne zabiegi endoskopowe. Kierownikiem medycznym placówki jest dr n. med. Tomasz Matuszewski, chirurg plastyczny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, pionier techniki endoskopowej w chirurgii ręki oraz członek kilku prestiżowych stowarzyszeń naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. W ciągu swojej długiej kariery zawodowej przeprowadził ponad 2 tysiące zabiegów endoskopowej dekompresji nadgarstka (od 1995 roku), wiele operacji rekonstrukcji płatami wolnymi oraz replantacji palców. Od wielu lat wykonuje artroskopię stawów ręki i endoskopowe odbarczanie nadgarstka, a niedawno poszerzył zakres usług o farmakologiczne leczenie przykurczu Dupuytrena.

Więcej na temat leczenie choroby Dupuytrena lekiem Xiapex

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…