Leczenie nowotworu prostaty metodą Nano Knife

leczenie raka prostaty urządzeniem NanoKnife, nieoperacyjne leczenie raka stercza NanoKnife, terapia NanoKnife w leczeniu raka prostaty więcej »

Leczenie nowotworu prostaty metodą Nano Knife - informacje

Sala operacyjna w Szpital św. Rafała Sala operacyjna w Szpital św. Rafała

NanoKnife  to najnowsza metoda niszczenia komórek nowotworowych z użyciem technologii nieodwracalnej elektroporacji (IRE – Irreversible Electroporation), która pozwala na małoinwazyjne leczenie pacjentów z nowotworami m. in. nerki, trzustki, prostaty czy przestrzeni zaotrzewnowej i płuc. Zaletą metody jest nieodwracalne uszkodzenie komórek nowotworowych. Procedura może być wykonywana przezskórnie z wprowadzeniem kilku elektrod w obręb zmiany nowotworowej pod kontrolą USG lub tomografii komputerowej, a następnie przepuszczenie przez tkankę nowotworową precyzyjnie dobranych impulsów prądu zmiennego. Zabieg przeprowadzany jest w pełnym znieczuleniu.

NanoKnife - nanotechnologia w walce z rakiem

Nieodwracalne niszczenie komórek nowotworowych u pacjentów z nowotworami m. in. prostaty przy wykorzystaniu prądu elektrycznego to możliwości, jakie oferuje technologia NanoKnife. Metodę, która w przypadku nowotworu prostaty stanowi alternatywę dla zabiegów radykalnej prostatektomii oraz radioterapii stosują lekarze Szpitala św. Rafała w Krakowie i – jak rekomendują – zabieg nie powoduje powikłań, tj. nietrzymanie moczu czy zaburzenie erekcji. Zabieg jest m. in. szansą leczenia pacjentów, którzy nie kwalifikują się na operację ze względu na umiejscowienie zmian.

Nanotechnologia jest jedną z dostępnych metod leczenia raka prostaty, jaką wykorzystuje Centrum Medyczne Klara w Częstochowie. Uważana za szczególnie małoinwazyjną terapię, metoda NanoKnife® IRE wolna jest od skutków ubocznych charakterystycznych dla metod termicznych. Wytworzenie w miejscu nowotworu pola elektrycznego (IRE) za pośrednictwem 2-6 elektrod wprowadzonych przez krocze, prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia komórek nowotworowych. Jak wyjaśniają specjaliści, cały proces aplikacji kontrolowany jest przez zautomatyzowane oprogramowanie generatora NanoKnife. 

Warszawski Szpital św. Elżbiety – Mokotowskie Centrum Medyczne jest kolejnym po Częstochowie referencyjnym w Polsce ośrodkiem, gdzie przeprowadzane jest leczenie nowotworu prostaty metodą NanoKnife, a szczegółowych informacji nt. udzielają konsultanci Optimed Pro-Office. Jak tłumaczą, prostata IRE jest nowoczesną, nietermalną formą ablacji tkanek, dzięki której nie uszkadzając innych struktur, poza komórkami nowotworu, zachowaniu ulegają funkcje fizjologiczne (mikcja, trzymanie moczu, potencja) i to jest główną zaletą metody. 

NanoKnife w USA – koszty związane z procedurą

Sala operacyjna w Szpital św. Rafała Sala operacyjna w Szpital św. Rafała

Metoda NanoKnife, stworzona przez AngioDynamics, została zatwierdzona przez FDA w 2008 r. Technologia jest niestety droga – system kosztuje szpitale 200,000 $ (760,000 zł). Za same igły trzeba zapłacić  2,000 $ (7,600 zł) każda i mogą być używane tylko raz, pisze dla Tampa Bay Times Irene Maher. 

Usługa leczenie nowotworu prostaty metodą nano knife jest najczęściej wykonywana przez urologa.