Leczenie zaćmy

Synonimy: operacje zaćmy, operacje cataracty, leczenie katarakty, zaćma leczenie więcej »

Filtruj wyniki
Filtruj:
Warszawaul. Podleśna 61

Centrum Medyczne MAVIT

ocena 4.6 / 5 (10 opinii) - zobacz opinie »zobacz »
"Co mi się podobało? Powiem w wielkim skrócie tak. Po dwóch operacjach mogłem wreszcie zobaczyć na własne oczy jak powinna wyglądać opieka nad chorymi potrzebującymi pomocy. CM MAVIT może i powinno służyć za wzór do naśladowania przez tego typu placówki i inne również, pod skrzydłami Ministerstwa Zdrowia i NFZ." 
Warszawaul. Gimnazjalna 1

Retina Szpital Okulistyczny

ocena 4.6 / 5 (22 opinie) - zobacz opinie »zobacz »
"Podejście pracowników do pacjentów, sprawna obsługa administracyjno-pilęgniarska, kompetencja dr Pawła Tesli. Innych lekarzy nie znam, ale podejrzewam, że Szpital Retina ma dobrą kadrę medyczną" 
Warszawaul. Słomińskiego 19 lok. 503

Centrum Operacji Zaćmy dr Jerzy Brzozowski

ocena 4.6 / 5 (17 opinii) - zobacz opinie »zobacz »
"Wszystko" 
Wczytaj więcej wyników

Leczenie zaćmy - informacje

Kadra w Centrum Medyczne MAVIT Kadra w Centrum Medyczne MAVIT

Zaćma (inaczej cataracta) to bezbolesne schorzenie – zmętnienie soczewki. Przy chorobie pojawiają się stopniowe zaburzenia widzenia, polegające na krótkowzroczności bądź nadwzroczności, upośledzeniu ostrości widzenia lub postrzegania kontrastu. Problemy mogą się pojawić także w silnym oświetleniu, chory może na jedno oko widzieć podwójnie, jednym z objawów może być również tzw. rozszczepianie świateł. Jej najczęstszą postacią jest zaćma starcza, ale schorzenie dotyka ludzi w różnym wieku.

Zaćmę operuje się chirurgicznie, stosując tzw. fakoemulsyfikację soczewki. Zabieg trwa kilkanaście minut, a pacjent zostaje znieczulony miejscowo. Podczas operacji lekarz przeprowadza niewielkie cięcie  w oku, a następnie umieszcza w nim narzędzie chirurgiczne, przy pomocy którego rozbija i usuwa zmętniałe jądro i korę soczewki. Do rozdrobnienia chorej soczewki najczęściej stosuje się ultradźwięki. Zmętniałą soczewkę zastępuje się sztuczną, co przywraca pacjentowi ostrość widzenia.

Pionierzy operacji zaćmy w Polsce

Mówiąc o leczeniu zaćmy, nie sposób pominąć osoby prof. dr hab. n. med. Jerzego Szaflika (Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, Warszawa), który wdrożył do polskich klinik fakoemusyfikację i jako pierwszy zastosował soczewki wewnątrzgałkowe: toryczne i multifokalne. Wciąż nie ustaje w unowocześnianiu procedur i wdrożył kolejną innowacyjną technologię – laser femtosekundowy. Wprowadził tę technikę w 2012 roku jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Obecnie wykonuje skomplikowane operacje zaćmy u pacjentów jednoocznych, a także zabiegi podwichniętej soczewki (fiksacja śródskleralna). Od marca 2013 roku zarówno on, jak i prof. Jacek P. Szaflik przeprowadzają operacje zaćmy także przy wykorzystaniu lasera femtosekundowego. Prócz nich leczeniem zaćmy zajmuje się dr n. med. Anna Kamińska i dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.

Do wybitnych specjalistów w leczeniu zaćmy zalicza się również lek. med. Karol Korżel (Lexum Centrum Okulistyczne w Warszawie), Członek Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej. Operacje metodą fakoemulsyfikacji przeprowadza od 1995 roku. Posiada duże doświadczenie we wszczepianiu soczewek torycznych, toryczno-akomodacyjnych, akomodacyjnych oraz refrakcyjnych soczewek fakijnych. Swoją wiedzą dzieli się z następnymi pokoleniami okulistów – w latach 2005-2008 prowadził szkolenia z zakresu nowoczesnych technik leczenia zaćmy. Wraz z nim zabiegami zajmuje się dr n. med. Małgorzata Tomczak.

W Poznaniu godną uwagi kliniką oferującą leczenie zaćmy jest Centrum św. Jerzego. W tego typu zabiegach specjalizuje się dr n. med. Krzysztof Załęcki, zajmuje się nimi również lek. med. Grzegorz Pfeiffer, który odbył szereg kursów i szkoleń z zakresu techniki mikrochirurgii przedniego odcinka oka. Lekarz doskonalił się także za granicą – w latach 2005-2009 pracował jako specjalista chorób oczu w Niemczech, w szpitalu Carl Thiem Klinikum w Cottbus.

Najlepsze kliniki okulistyczne w leczeniu zaćmy

Pacjenci, którzy wybiorą warszawskie Centrum Medyczne MAVIT, otrzymają pomoc w każdym stadium zaćmy – przeszkodą nie jest ani wiek chorego, ani większość chorób internistycznych. Stosowaną metodą jest klasyczna fakoemulsyfikacja wykonywana w znieczuleniu miejscowym (kroplowym). Po ok. 3 godzinach od zabiegu pacjent może opuścić klinikę. Zespół specjalistów Centrum składa się z wielu znakomitych lekarzy, wśród których można wymienić lek. med. Danutę Horodyńską, lek. med. Barbarę Siennicką oraz lek. med. Dorotę Żelezik.

W chorzowskim ośrodku Weiss Klinik najczęściej stosowaną techniką jest fakoemulsyfikacja, obecnie wykonuje się również fakoemulsyfikację skrętną (z użyciem głowicy Ozil), skuteczną przy leczeniu wszystkich – nawet najbardziej zaawansowanych – rodzajów zaćmy. Z kolei przy zaćmach miękkich wykonuje się emulsyfikację płynową (AquaLase), przy pomocy której rozdrabnia się soczewkę strumieniem płynu, a nie energią ultradźwiękową. Dzięki temu ryzyko powikłań znacząco się zmniejsza. Takie operacje przeprowadza ordynator Oddziału Okulistyki, dr n. med. Wojciech Myga, zajmuje się nimi również dr n. med. Ewa Nita oraz dr n. med. Marek Rzendkowski.

Personel medyczny Wrocławskiego Centrum Okulistycznego (Wrocławskie centrum Okulistyczne) to lekarze, którzy jako pierwsi w Polsce zaczęli stosować toryczne soczewki wieloogniskowe. Ośrodek prowadzi dr n. med. Jolanta Markuszewska-Żelbromska, a zabiegi wykonują doświadczeni specjaliści stosujący soczewki zwijalne, które umożliwiają zminimalizowanie cięcia rogówki do rozmiarów ok. 2mm. Operacje zaćmy przeprowadza także dr n. med. Marek Szaliński oraz dr Hanna Świebocka-Młyńczak.

W operacji zaćmy specjalizuje się również prof. dr med. Józef Kałużny (Oftalmika, Bydgoszcz). Fakoemulsyfikacja jest rutynową metodą stosowaną przez niego, natomiast podczas operacji wykorzystuje fakoemulsyfikator Infiniti z funkcją OZil oraz mikroskop Lumera T firmy Zeiss. Pacjenci mają także możliwość jednoczesnej korekcji astygmatyzmu poprzez rąbkowe nacięcie relaksacyjne lub soczewkę toryczną.

Zapraszamy do Polski - okulistyka w ramach turystyki medycznej

Lekarze ze Szpitala Okulistycznego Retina Lekarze ze Szpitala Okulistycznego Retina

Polscy okuliści cieszą się coraz większym zainteresowaniem zagranicznych pacjentów. To w pełni zrozumiałe – niższa niż na Zachodzie cena zabiegów jest tylko jedną z wielu zalet. Nasze kliniki są wyposażone w lasery i produkty wiodących marek (np. soczewki amerykańskiej firmy Alcon), a lekarze posiadają specjalistyczną wiedzę, regularnie pogłębianą przez szkolenia i udział w kongresach. Dlatego leczą się u nas Brytyjczycy, Niemcy, a nawet Amerykanie – w niższej cenie otrzymują jakość na światowym poziomie. Zabiegi wykonywane są w trybie ambulatoryjnym, więc zaraz po opuszczeniu kliniki można zacząć zwiedzanie. Tym bardziej, że najnowocześniejsze ośrodki mieszczą się w dużych miastach (Warszawa, Bydgoszcz, Wrocław, Poznań), które oferują wiele turystycznych atrakcji.

Leczenie zaćmy - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 1 790 zł do 8 400 zł
 • Kraków od 500 zł do 7 490 zł
 • Łódź od 199 zł do 9 000 zł
 • Częstochowa od 3 000 zł
 • Katowice od 3 100 zł do 6 800 zł
 • Rzeszów od 500 zł do 6 900 zł
 • Lublin od 3 000 zł do 7 300 zł
 • Gdańsk od 3 250 zł do 7 700 zł
 • Olsztyn od 3 300 zł do 5 500 zł
 • Zielona Góra od 2 800 zł
 • Toruń od 2 900 zł do 4 000 zł
Pokaż więcej »

Usługa leczenie zaćmy jest najczęściej wykonywana przez okulisty.

Komentarze (2)

mahabbi 3 lata temu

Skąd takie rozbieżności w cenach minimalnych (od 1790 do 3500 złotych)? Mogę zrozumieć zróżnicowanie cen w ramach jednej kliniki (np. w Warszawie od 1790 do 8400 złotych). Ale przecież zaćma to zaćma. W zakresie podstawowym robota jest przecież wszędzie taka sama. Odpowiedz

Medasco do mahabbi 2 lata temu

może być uzależniona np. rodzajem zastosowanej soczewki wewnątrzgałkowej Odpowiedz

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska