Operacja laparoskopowa usunięcia nowotworu prostaty

Lekarze wykonujący operacja laparoskopowa usunięcia nowotworu prostaty

Posiadamy w ofercie 1 specjalistów w 5 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 6 różnych placówkach. Usługa operacja laparoskopowa usunięcia nowotworu prostaty jest najczęściej wykonywana przez urologa.

dr n. med. Piotr Cieśliński

urolog

w Specjalistyczny gabinet urologiczny dr n. med. Piotra Cieślińskiego Kalisz, Specjalistyczny gabinet urologiczny dr n. med. Piotra Cieślińskiego Poznań

9,0 / 10

Operacja laparoskopowa usunięcia nowotworu prostaty - informacje

Zdecydowaną większość nowotworów stercza stanowią gruczolakoraki, które rozwijają się w strefie obwodowej gruczołu krokowego, a ich rozpoznanie określa najczęściej badanie histopatologiczne materiału pobranego w trakcie biopsji przezodbytniczej pod kontrolą ultrasonografii TRUS. Metody leczenia ustala przede wszystkim stopień zaawansowania choroby i ocena ryzyka na podstawie stężenia PSA oraz wartości w skali Gleasona. Nie bez znaczenia też jest wiek chorego i zakładany czas przeżycia.

Prostatektomia laparoskopowa

Zdaniem lek. med. Artura Białety, specjalisty urologa, FEBU i Kierownika Oddziału Urologii WSS im. błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, nie wszystkie nowotwory stercza należy leczyć radykalnie, szczególnie mało agresywne u starszych mężczyzn. Również wysoki stopień zaawansowania choroby w momencie rozpoznania nie kwalifikuje do takiej operacji. Ponieważ większość diagnozowanych guzów daje się potencjalnie wyleczyć, radykalne usunięcie prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi lub zniszczenie prostaty promieniowaniem jonizującym jest jednym z głównych sposobów leczenia tego nowotworu, jaki specjalista stosuje w swojej praktyce.

Całkowite wycięcie gruczołu krokowego laparoskopowo lub tradycyjną, otwartą techniką chirurgiczną, z ponownym połączeniem pęcherza moczowego z cewką moczową to jedna z metod leczenia raka prostaty, jaką stosują lekarze KCM Clinic w Jeleniej Górze. Pozostałe metody standardowo obejmują: radioterapię radykalną zewnętrzną lub brachyterapię oraz leczenie hormonalne. Stwierdzone przerzuty do węzłów chłonnych lub do innych narządów kwalifikują do podjęcia chemioterapii. Ordynatorem Oddziału Urologii jest lek. med. Tomasz Gede, specjalista urolog.

Jedną z bardziej prestiżowych placówek na Dolnym Śląsku jest 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, który jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, w ramach Klinicznego Oddziału Urologicznego specjalizuje się w zabiegach  laparoskopowych, m. in. w radykalnej prostatektomii z powodu raka prostaty. Nowoczesne wyposażenie i techniki operacyjne pozwalają na realizację operacji onkologicznych w pełnym zakresie. Ordynatorem Oddziału jest dr hab. n. med. Tomasz Szydełko, urolog, chirurg.

Prostatektomia radykalna znajduje się również na liście zabiegów urologicznych, jakie świadczy NZOZ Szpital Śląskie Centrum Urologii prowadzony przez Urovita w Chorzowie. Nowoczesna placówka o profilu urologicznym prowadzi diagnostykę ultrasonograficzną oraz radiologiczną z badaniami profilaktycznymi w kierunku nowotworów układu moczowo-płciowego, a zakres obejmuje m. in. radykalne operacje onkologiczne układu moczowego, operacyjne leczenie chorób stercza oraz wg wskazań – biopsje i badania histopatologiczne. 

Zaawansowane postaci raka prostaty leczą radykalnie lekarze Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej w Lublinie. Operacja jest przeprowadzana z cięcia podłużnego w podbrzuszu lub alternatywnie, w zależności od stopnia zaawansowania klinicznego – metodą laparoskopową. Pozostałe metody to zastosowanie radykalnej radioterapii z pól zewnętrznych lub leczenie hormonalne. Placówka swoje usługi medyczne świadczy w zakresie trzech sal operacyjnych, a jej Kierownikiem  jest prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bar.

Rak stercza jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn, który w zestawieniu zapadalności i umieralności zajmuje drugie miejsce, w Polsce zwiększając statystyki niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. Diagnostykę raka stercza, jego leczenie wraz z laparoskopową prostatektomią radykalną  w liczbie 10 operacji rocznie i wykonaną techniką otwartą w ilości 6 operacji rocznie, wykonują urolodzy Oddziału Klinicznego Urologii SP Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie. Oferta obejmuje także operacyjne zabiegi łagodnego rozrostu stercza oraz adenomektomię.

Więcej na temat operacja laparoskopowa usunięcia nowotworu prostaty

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…