Jak wygląda wizyta u kardiologa dziecięcego?

Pierwsza wizyta u kardiologa dziecięcego zazwyczaj podzielona jest na dwa etapy. Zaczyna się od szerokiego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia dziecka, posiadanych chorób, występujących niepokojących objawów, wraz z tym jaka jest ich charakterystyka przebiegu (częstotliwość, nasilenia, okoliczności występowania). Do rutynowych pytań należą również też te o występujących w rodzinie przypadkach chorób serca.  Specjalistyczne badania wykonuje się dopiero wtedy, gdy lekarz, badając małego pacjenta, stwierdzi nieprawidłowości. Wtedy najczęściej wykonywane jest echo serca, Holter, EKG lub nawet test wysiłkowy. Na czym te badania dokładnie polegają?

  • Echokardiografia – inaczej echo serca to film ultrasonograficzny wnętrza serca. Obrazy uzyskuje się, umieszczając sondę ultradźwiękową na klatce piersiowej, brzuchu i szyi, aby zobaczyć serce pod każdym kątem.
  • Elektrokardiogram – inaczej zwany EKG tak jak w przypadku dorosłych to szybki test za pomocą naklejek na klatce piersiowej, ramionach i nogach do pomiaru aktywności elektrycznej serca. Badanie to jest przydatne do wykrywania zaburzeń rytmu serca, a także powiększenia komór serca.
  • Rentgen klatki piersiowej – rentgen klatki piersiowej to podstawowe badanie w diagnostyce chorób układu krążenia. Pozwala lekarzom zobaczyć klatkę piersiową, w tym serce, płuca i kości. Może dostarczyć lekarzom wielu cennych informacji takich jak wielkość czy anatomiczne wady serca
  • Próba wysiłkowa –test wysiłkowy polega na użyciu bieżni lub roweru z podłączonym monitorem EKG. Kardiolog dziecięcy może zalecić ten test dzieciom w wieku szkolnym lub młodym dorosłym, jeśli odczuwają ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem lub omdlenia podczas ćwiczeń. Testy wysiłkowe pomagają zmierzyć tętno, ciśnienie krwi, nieregularny rytm i stopień sprawności pacjenta.
  • Monitor Holtera to całodobowe badanie EKG. Pacjenci są podłączeni do przenośnego monitora EKG i zabierają go ze sobą do domu. Pozwala to lekarzom na przegląd mięśnia sercowego w ciągu 24 godzin.

Kardiolog dziecięcy na NFZ

Na wizytę do kardiologa dziecięcego można umówić się w ramach NFZ, jednak potrzebne będzie do tego skierowanie od lekarza-pediatry w związku z konkretnymi objawami. Niestety w większości przypadków czas oczekiwania jest bardzo długi i może wynieść nawet powyżej roku. W pilnych przypadkach lekarz rodzinny może wystawić tzw. skierowanie “cito”, czyli pilne, aby umożliwić konsultację w krótszym terminie. Alternatywą dla wizyt w ramach NFZ jest kardiolog dziecięcy prywatnie.

Ile kosztuje wizyta u kardiologa dziecięcego?

Wizyta u kardiologa dziecięcego prywatnie zależy między innymi od wybranej placówki, stopnia naukowego specjalisty, lokalizacji oraz elementów składających się na usługę jak np. badanie EKG, echo serca. Zazwyczaj koszt wynosi od 180 do 350 zł, jednak pierwszorazowa wizyta może różnić się cenowo od kolejnych.

Choć emocje związane z wizytą u kardiologa dziecięcego nie są łatwe, pamiętaj, że to najlepsze rozwiązanie, aby zapobiec potencjalnym ryzykom. Ostatecznie wyniki badań mogą wykazać, że serce Twojego dziecka pracuje prawidłowo, a ewentualne problemy zdrowotne mogą mieć podłoże zupełnie gdzie indziej.