W Polsce pierwszy zabieg hernioplastyki laparoskopowo wykonano w 1992 roku. Przez lata laparoskopia pozyskiwała uznanie jako technika odznaczająca się mniejszą inwazyjnością niż zabiegi metodami klasycznymi. Największą korzyścią laparoskopii jest odczucie samych pacjentów, którzy po takim zabiegu zmagają się z mniejszym bólem pooperacyjnym i mogą szybko powrócić do codziennych czynności. Czy operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo jest refundowana przez NFZ?

Według danych statystycznych przepuklina pachwinowa jest najczęściej występującą przepukliną brzuszną i stanowi około 70% przypadków. Badania wykazują, iż schorzenie nawet 7 razy częściej dotyka mężczyzn. Możliwość rozwoju przepukliny pachwinowej u kobiet w ciągu życia szacowana jest na około 3% natomiast u mężczyzn ryzyko wystąpienia sięga ok. 27%.

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej według wielu autorów związane są z osłabieniem powięzi poprzecznej oraz zwiększonym na nią naciskiem. Wiele przeprowadzonych badań wykazało u chorych nieprawidłowości w budowie strukturalnej tkanki łącznej. Wynikają one z zaburzeń w stosunkach kolagenowych.

Gdzie wykonać operacje i leczenie przepuklin?

Na portalu Tourmedica.pl porównasz oferty i ceny w 82 klinikach. Współpracujemy wyłącznie z najbardziej wykwalifikowanymi specjalistami, którzy wykonują operacje i leczenie przepuklin oraz zapewniają najwyższą jakość usług medycznych. Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę i sprawdzić ceny:

Pokaż więcej miast »

Wśród innych przyczyn wskazuje się uwarunkowania genetyczne. Ponadto wpływ może mieć przewlekłe ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane zaparciami bądź długotrwałą, obturacyjną chorobą płuc.

Techniki laparoskopowe w chirurgii przepuklin

Chirurgia klasyczna jest wciąż najczęstszym wyborem w przypadku leczenia przepuklin brzusznych, jednak coraz silniejszy trend dążący do jak najmniejszej inwazyjności, skłania wielu chirurgów ku innym metodom. Początek lat dziewięćdziesiątych to niewątpliwy rozwój technik laparoskopowych wykorzystywanych w chirurgii jamy brzusznej. Bardzo dobre przyjęcie tej techniki w chirurgii pęcherzyka żółciowego pozwoliło na rozwój metody w przypadku innych schorzeń, w tym przepuklin brzusznych.

Niepodważalnym atutem, a zarazem głównym uzasadnieniem wykorzystania techniki laparoskopowej w leczeniu przepuklin jest krótszy pobyt pacjenta w szpitalu oraz szybki powrót do codziennych czynności, w porównaniu do klasycznych metod chirurgii przepuklin. Pozostałe zalety to mniejsza ilość powikłań w postaci zakażeń rany pooperacyjnej oraz zdecydowanie lepszy efekt kosmetyczny. Wszystkie te aspekty wpływają na większe zadowolenie pacjenta z efektów zabiegu. Warto wiedzieć, że obie metody cechuje podobne ryzyko nawrotu przepukliny.

Przeciwwskazaniem do wykorzystania techniki laparoskopowej może być obecność masywnych zrostów otrzewnowych, wcześniej przebyte procesy zapalne jamy brzusznej lub przebyta radioterapia danej części ciała. O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz chirurg po dokładnym zbadaniu podmiotowym i przedmiotowym pacjenta.

Zaopatrzenie przepukliny pachwinowej metodą laparoskopową najczęściej przeprowadzane jest według dwóch technik:

  • z dostępu całkowicie przedotrzewnowego (ang. Totally Extraperitoneal Approach TEP)

  • z dostępu przezbrzusznego (ang. Transabdominal Preperitoneal Approach TAPP).

Podstawowe zalecenia po operacji przepukliny metodą laparoskopową

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać pewne dolegliwości jak np. wymioty, które są związane z zastosowanym znieczuleniem ogólnym. W ciągu pierwszej doby po zabiegu chory nie powinien przyjmować doustnych pokarmów. Kontrola oraz zmiana opatrunku odbywa się dzień po zabiegu. Pacjent zazwyczaj opuszcza placówkę w ciągu 2 dni po operacji, równocześnie otrzymując odpowiednie zalecenia. Na zdjęcie szwów chory zgłasza się po 7 dniach do poradni chirurgicznej.

Istotne jest dbanie o higienę, ze szczególnym uwzględnieniem rany pooperacyjnej. Zalecana jest codzienna zmiana opatrunku oraz stosowanie środka dezynfekującego. Długość rekonwalescencji jest indywidualna dla każdego pacjenta, niewątpliwie jednak powrót do pełnej sprawności w przypadku zabiegu metodą laparoskopową przebiega znacznie szybciej niż po operacji techniką klasyczną. Do całkowitej aktywności zawodowej i fizycznej pacjent zazwyczaj wraca w ciągu 7-10 dni od zabiegu.

Usunięcie przepukliny laparoskopowo na NFZ

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo na NFZ jest możliwa, jednak rzadko wykonywana przez placówki państwowe. Wiąże się to głównie z wysokimi kosztami jakie ponosi za ten zabieg szpital oraz niską wyceną operacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co w ostatecznym rozrachunku generuje straty. Chory zdecydowany na leczenie przepukliny pachwinowej metodą laparoskopową może poddać się zabiegowi w klinice prywatnej. Koszt takiego zabiegu to średnio 4000 zł.

Operacje i leczenie przepuklin
- mamy w ofercie 82 klinik!

Źródła: Chirurgia pod redakcją Wojciecha Noszczyka tom 2 // Chirurgia Sabiston T. 4 Courtney M. Townsend, Daniel R.Beauchamp, Evers B. Mark // Współczesne leczenie przepuklin brzusznych. Zygmunt Mackiewicz // Chirurgia laparoskopowa pod redakcją Waldemara Kostewicza.// Filipi CJ, Fitzgibbons RJ, Salerno GM: Laparoscopic herniorrhaphy. Surg Clin North Am 1992; 72: 1109-1223. // 

Autor:
Aktualizacja:

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do...

Przyczyny powstawania przepuklin

Przyczyny powstawania przepuklin

Przepuklina jest jedną z tych dolegliwości, które – choć zazwyczaj nie dają bardzo uciążliwych dla pacjenta objawów – nie powinny być lekceważone, ponieważ czasami mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają natychmiastowej...

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Choć interesujemy się swoim zdrowiem, coraz więcej wiemy o chorobach, wciąż uparcie lekceważymy niektóre schorzenia, nie dostrzegając konieczności ich leczenia. Tak jest chociażby z przepukliną, której często nie uważamy za „poważną”...