Liposukcja laserowa LAL

Liposukcja to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który nieodmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów. I choć rozwój technik małoinwazyjnych umożliwia obecnie usuwanie tkanki tłuszczowej w sposób znacznie bardziej przyjazny dla organizmu, bez cięć, naruszania ciągłości tkanek i rekonwalescencji, to właśnie liposukcja wciąż zapewnia najlepsze efekty w likwidacji niechcianych depozytów tłuszczowych.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
7 min.

Nadmiar tkanki tłuszczowej to zmora wielu osób, niezależnie od płci czy wieku. Usunięcie niechcianego tłuszczyku przy pomocy diety i ćwiczeń bywa niełatwe, a zdarza się, że nawet osoby, którym się to udało, nie są zadowolone ze swojej sylwetki – tkanka tłuszczowa ma bowiem tendencję do odkładania się w takich miejscach, z których usunąć ją jest wyjątkowo trudno, np. w okolicy kolan, podbródka czy pleców. Zdarza się też, że osoby stosunkowo szczupłe zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w takich problematycznych miejscach, co zaburza proporcje ich sylwetki i wywołuje poczucie niezadowolenia za swojego ciała. 

Liposukcja laserowa LAL od 2 000 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozbyć się uporczywej tkanki tłuszczowej, może być zabieg liposukcji. Warto jednak pamiętać, że nie jest to metoda odchudzania, a jedynie modelowania sylwetki – liposukcja jest wręcz niezalecana u osób otyłych lub z bardzo wyraźną nadwagą. Obecnie dostępnych jest wiele technik liposukcji, różniących się od siebie metodą rozdrabniania i usuwania tkanki tłuszczowej. I tak, oprócz klasycznej liposukcji, mamy do wyboru także liposukcję ultradźwiękową Vaser Lipo, liposukcję kawitacyjną, infradźwiękową NIL, wibracyjną PAL czy wodną Body Jet, a także liposukcję laserową LAL.

Czym jest liposukcja laserowa LAL i co ją odróżnia od klasycznej liposukcji?

Liposukcja laserowa LAL (ang. laser-assisted liposuction) to metoda usuwania tkanki tłuszczowej, której istotą jest rozpuszczenie komórek tłuszczowych przy pomocy energii lasera. Ta stosunkowo młoda technika (początki klasycznej liposukcji sięgają połowy lat 70-tych XX. wieku, podczas gdy liposukcja laserowa została po raz pierwszy zastosowana około dwadzieścia lat później) wyróżnia się tym, że – oprócz usuwania tkanki tłuszczowej – ma także pozytywny wpływ na kondycję skóry po zabiegu. Odpowiednio dobrana długość fali ogrzewa skórę, pobudzając procesy jej regeneracji, dzięki czemu „efektem ubocznym” liposukcji laserowej jest ujędrnienie i obkurczenie skóry oraz zmniejszenie widoczności cellulitu. Z tego powodu liposukcja laserowa sprawdza się doskonale w przypadku pacjentów z problemem wiotkości skóry oraz do usuwania tkanki tłuszczowej w tych obszarach ciała, gdzie skóra ma tendencje do obwisania (brzuch, ramiona, podbródek).

Laserowa odmiana liposukcji to obecnie jedna z najpopularniejszych technik odsysania tłuszczu. Trudno się temu dziwić: zabieg jest znacznie mniej inwazyjny od klasycznej liposukcji i nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, a przy tym pozwala w sposób skuteczny wymodelować sylwetkę i pozbyć się niechcianych depozytów tłuszczowych. Nie uszkadza otaczających tkanek, a zastosowanie promieniowania laserowego przyspiesza koagulację naczyń, co do minimum ogranicza krwawienie w trakcie zabiegu. Procedura ma zastosowanie w usuwaniu tkanki tłuszczowej praktycznie ze wszystkich obszarów ciała: najczęściej wybierana jest liposukcja laserowa brzucha i talii, pośladków oraz bioder, dużą popularnością cieszy się także usuwanie tą techniką tłuszczu z podbródka, ud i kolan, liposukcja laserowa ma także zastosowanie w leczeniu ginekomastii tłuszczowej u mężczyzn.

Do laserowego usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej stosowanych jest obecnie wiele systemów, wykorzystujących różne długości fali, w tym laser Fotona Dynamis SP, SmartLipo czy AccuSculpt Laser.

Liposukcja laserowa: jak to działa?

Zabieg liposukcji laserowej jest stosunkowo prosty i należy do procedur małoinwazyjnych. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, a światłowód lasera wprowadzany jest przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcie – na ogół jest ono ukryte w załamaniu skóry, dlatego po zabiegu jest niemal niewidoczne, a proces gojenia się rany jest znacznie szybszy niż w przypadku klasycznej liposukcji. Światło lasera rozbija w sposób bezkrwawy błony komórkowe komórek tłuszczowych, a zemulgowany tłuszcz jest odsysany z ciała pacjenta. W przypadku niewielkich obszarów zabiegowych istnieje możliwość pozostawienia uzyskanej emulsji w organizmie pacjenta: jest ona usuwana w ciągu kolejnych tygodni na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Cały zabieg trwa najczęściej 30-90 minut, w zależności od rozległości i ilości usuwanej tkanki tłuszczowej.

W trakcie zabiegu liposukcji laserowej tkanka tłuszczowa jest upłynniana, dzięki czemu w łatwiejszy sposób może zostać wyprowadzona na zewnątrz organizmu. Ze względu na niewielkie rozmiary stosowanych w trakcie zabiegu kaniul, ten typ liposukcji wiąże się też ze znacznie obniżoną inwazyjnością w porównaniu do liposukcji klasycznej, mniejsze jest także mechaniczne uszkodzenie tkanek.

Rekonwalescencja po liposukcji i efekty zabiegu

Ze względu na fakt, że zabieg liposukcji laserowej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, pacjenta nie dotyczą skutki uboczne, typowe dla znieczulenia ogólnego, takie jak nudności i złe samopoczucie. Okres rekonwalescencji jest także znacznie skrócony w stosunku do klasycznej liposukcji: pacjent na ogół może wrócić do codziennych zajęć już po kilku dniach od zabiegu. Bezpośrednio po przeprowadzeniu odsysania tłuszczu metodą liposukcji laserowej pacjent zakłada specjalne uciskowe ubranko, które powinien nosić przez okres do trzech tygodni, w zależności od wskazań lekarza. Przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk i niewielka bolesność miejsca, poddanego zabiegowi, a do niwelowania dolegliwości bólowych na ogół wystarczą zwykłe środki dostępne bez recepty. Po tygodniu od liposukcji zaleca się natomiast stosowanie zabiegów ujędrniających, co przyspiesza proces regeneracji tkanki.

Podobnie jak w przypadku innych technik odsysania tkanki tłuszczowej, rezultaty liposukcji LAL są trwałe. Raz usunięta tkanka tłuszczowa nie odradza się w tym samym miejscu, dlatego obszary, poddane liposukcji laserowej, pozostają wysmuklone już na stałe. Warto jednak pamiętać, że efekty liposukcji laserowej na ogół nie są widoczne od razu po zabiegu. Pierwsze rezultaty zauważyć można dość szybko, jednak na ostateczny efekt trzeba poczekać około trzech miesięcy.

Ile kosztuje odsysanie tłuszczu laserem?

Ceny liposukcji laserowej uzależnione są przede wszystkim od tego, z jakiego obszaru ciała chcemy usunąć zbędną tkankę tłuszczową. I tak średni koszt liposukcji LAL brzucha w Warszawie oscyluje wokół 7 500 zł, za usuwanie tłuszczu z ud trzeba zapłacić około 4 000 – 5 000 zł, a cena laserowego modelowania podbródka to 3 500 zł. W klinikach Dr Osadowska Clinic (Szczecin, Poznań i Warszawa) zabieg liposukcji laserowej wykonywany jest techniką LipoLife i jego cena na jednym obszarze ciała wynosi 5 000 – 6 000 zł, z dodatkową opcją przeszczepienia tkanki tłuszczowej w cenie od 2 900 zł. Z kolei Centrum Liposukcji w Józefowie ma w swojej ofercie liposukcję laserową SmartLipo w cenie 6 300 zł za modelowanie brzucha, 3 000 zł za usuwanie tłuszczu z podbródka lub kolan oraz 4 300 zł za liposukcję talii.

Ceny laserowej liposukcji w innych krajach Europy są na ogół wyższe niż w Polsce. Przykładowo, brytyjska sieć klinik Transform (placówki m.in. w Manchesterze, Londynie, Leeds i Edynburgu) oferują laserowe usuwanie tkanki tłuszczowej z jednej okolicy ciała w cenie rozpoczynającej się od ₤1,999, czyli niemal 9 400 zł. Z kolei w londyńskiej Harley Body Clinic za liposukcję laserową SmartLipo jednego obszaru w znieczuleniu miejscowym trzeba zapłacić ₤2,400 (11 260zł), a taki sam zabieg w znieczuleniu ogólnym kosztuje ₤3,400, czyli niemal 16 000 zł. Również w sieci klinik The Harley Medical Group, znajdujących się m.in. w Bristolu, Newcastle i Birmingham, ceny laserowej liposukcji różnią się w zależności od zastosowanego znieczulenia: usuwanie tłuszczu z jednego obszaru ciała w znieczuleniu miejscowym kosztuje ₤3,090 (14 500 zł), a w znieczuleniu ogólnym - ₤3,390 (15 900 zł).

Liposukcja laserowa LAL
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Także w Stanach Zjednoczonych ceny liposukcji laserowej są znacznie wyższe niż w Polsce. Według portalu yourplasticsurgeryguide.com, za liposukcję dolnej części brzucha z zastosowaniem lasera trzeba zapłacić $3,500 (12 670 zł), laserowa liposukcja podbródka, szyi lub twarzy kosztuje $2,500, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę ponad 9 000 zł, taka sama jest także cena liposukcji laserowej bioder. W praktyce ceny mogą być jednak nawet wyższe: sieć klinik Beleza Medspa w stanie Teksas cena liposukcji ramion zaczyna się od $3,398 (12 300zł), a liposukcja brzucha może kosztować nawet $6,999, czyli ponad 25 000 zł. Cena liposukcji laserowej SmartLipo jednego obszaru w Houston Liposuction Center (Houston w stanie Teksas) kosztuje $3,500 (12 670 zł), a cena liposukcji łączonej brzucha i bioder lub talii kosztuje $5,500 – 7,500 (19 900 – 27 150 zł), a dr Jay M. Kulkin, MD z kliniki WIFH z Atlanty w stanie Georgia wykonuje liposukcję SmartLipo brzucha w cenie $4,500 – 7,000 (16 300 – 25 350 zł).

Dodaj komentarz

Liposukcja: gdy dieta i ćwiczenia nie skutkują

Liposukcja: gdy dieta i ćwiczenia nie skutkują

Szczupła sylwetka to marzenie większości osób. Niestety, obecny styl życia jej nie sprzyjają: stres, częste uleganie żywieniowym pokusom i zbyt mało aktywności fizycznej szybko odbijają się na figurze. I nawet jeśli w porę się...

Palomar Slim Lipo 3D - urządzenie do liposukcji laserowej

Palomar Slim Lipo 3D - urządzenie do liposukcji laserowej

Osoby, borykające się z nadmiarem zlokalizowanej miejscowo tkanki tłuszczowej, coraz częściej decydują się na jej usunięcie w trakcie zabiegu tzw. liposukcji laserowej – uznawanej obecnie na najbardziej nowatorską i skuteczną odmianę tej...

Lasery stosowane w zabiegach liposukcji laserowej

Lasery stosowane w zabiegach liposukcji laserowej

Liposukcja laserowa, określana angielskim skrótem LAL (Laser Assisted Liposuction) to jedna z najchętniej wybieranych przez pacjentów metod likwidacji nagromadzonych lokalnie depozytów tłuszczowych. Jej istotą jest selektywne, termiczne uszkodzenie...