Liposukcja: gdy dieta i ćwiczenia nie skutkują

Szczupła sylwetka to marzenie większości osób. Niestety, obecny styl życia jej nie sprzyjają: stres, częste uleganie żywieniowym pokusom i zbyt mało aktywności fizycznej szybko odbijają się na figurze. I nawet jeśli w porę się zreflektujemy, raz nagromadzonej tkanki tłuszczowej nie tak łatwo się pozbyć. Jeśli więc oporny tłuszczyk nie chce zniknąć mimo diety i ćwiczeń na siłowni, może warto rozważyć skorzystanie z zabiegu liposukcji.

Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Komórki tłuszczowe mają to do siebie, że – raz wytworzone – nie znikają z organizmu nawet pod wpływem restrykcyjnej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych. Owszem, zmniejszają swoją objętość, ale nie rozpadają się ani nie są wchłaniane przez organizm, ulegają jedynie „wysuszeniu” i „skurczeniu”. To między innymi dlatego tak ciężko jest zrzucić nadprogramowe kilogramy, i dlatego tak łatwo wracają one pod postacią efektu jo-jo, kiedy na jakiś czas zarzucimy dietetyczne postanowienia. 

Zmorą wielu osób relatywnie szczupłych jest także tkanka tłuszczowa, zlokalizowana w miejscach opornych na dietę i ćwiczenia. Mogą to być ramiona, kolana czy podbródek, stosunkowo trudno jest także pozbyć się nadmiaru tłuszczyku z pleców, a u kobiet lubi się on odkładać na zewnętrznych stronach ud, tworząc tak zwane „bryczesy”. Nierówną walkę o szczupłą sylwetkę można jednak wspomóc osiągnięciami medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, a jednym z takich zabiegów, umożliwiających likwidację nadmiaru tkanki tłuszczowej, jest liposukcja.

Liposukcja: sojusznik w walce z tkanką tłuszczową

Odsysanie tłuszczu na stałe likwiduje komórki tłuszczowe z danego obszaru ciała

Nazywanie liposukcji zabiegiem jest pewnym uproszczeniem, ponieważ odsysanie tłuszczu to obecnie nie jeden zabieg, ale szereg procedur medycznych, których wspólnym mianownikiem jest usuwanie tkanki tłuszczowej z różnych obszarów ciała poza organizm pacjenta. Wszystkie zaliczają się do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, a różnice sprowadzają się do techniki, przy pomocy której komórki tłuszczowe są likwidowane. Oprócz klasycznej liposukcji, tzw. ssącej (SAL – suction-assisted liposuction), możemy obecnie wybierać pomiędzy następującymi rodzajami odsysania tłuszczu:

  • Liposukcja Body Jet – tzw. liposukcja wodna (WAL – water-assisted liposuction); podczas zabiegu tkanka tłuszczowa „wypłukiwana” jest z organizmu przy pomocy strumienia płynu. Zabieg, przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, jest mniej inwazyjny i bardziej precyzyjny od klasycznej liposukcji, ponieważ zastosowany płyn dodatkowo zwęża zaczynia krwionośne w miejscu zabiegu, co minimalizuje krwawienie.
  • Liposukcja wibracyjna PAL (power-assisted liposuction) – wprowadzona do organizmu kaniula wprawiana jest w drgania o wysokiej częstotliwości, dzięki czemu zabieg wymaga użycia mniejszej siły, co z kolei zmniejsza obrzęk pooperacyjny i skraca okres rekonwalescencji. Drgająca kaniula pozwala też na bardziej precyzyjne usuwanie zwłókniałej tkanki tłuszczowej.
  • Liposukcja laserowa LAL (laser-assisted liposuction) – w trakcie zabiegu przez niewielkie nacięcie wprowadza się kaniulę ze światłowodem lasera, który rozpuszcza tkankę tłuszczową, ułatwiając jej odessanie. Dodatkowo światło lasera koaguluje naczynia krwionośne, co zmniejsza krwawienie podczas zabiegu i skraca okres rekonwalescencji pozabiegowej, oraz poprawia napięcie skóry poprzez jej podgrzanie.
  • Nowoczesne techniki liposukcji są bardzo precyzyjne i znacznie mniej inwazyjne
    Liposukcja infradźwiękowa NIL (Nutation Infrasonic Liposculpture) - nazywana też liposukcją nutacyjną, polega na usuwaniu tkanki tłuszczowej za pomocą kaniuli, wykonującej ruchy w trzech płaszczyznach, co zwiększa precyzję zabiegu i minimalizuje ryzyko powstania nierówności w obrębie operowanych tkanek. Generowane w trakcie zabiegu infradźwięki dodatkowo zmniejszają bolesność zabiegu, sprawiając, że jest to wyjątkowo delikatna technika.
  • Liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo – zastosowana w trakcie zabiegu energia ultradźwięków precyzyjnie odseparowuje komórki tłuszczowe od otaczających je tkanek, a następnie rozpuszcza je, ułatwiając ich usunięcie. Ultradźwięki nie uszkadzają nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej, co znacznie zmniejsza inwazyjność zabiegu.

Możliwe jest także łączenie poszczególnych technik liposukcji (tzw. liposukcja Dual), co pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty zabiegu.

Jakie są zalety liposukcji?

Liposukcja pozwala na modelowanie praktycznie całego ciała

Podstawową zaletą zabiegowego usuwania tkanki tłuszczowej metodą liposukcji jest fakt, że procedura taka umożliwia trwałe pozbycie się nadmiaru komórek tłuszczowych. Jak wspomniano wcześniej, nawet pod wpływem diety nie znikają one, a jedynie „wysychają”, ponownie zwiększając swoją objętość podczas wzrostu podaży kalorii w diecie. Liposukcja pomaga skutecznie i na stałe zlikwidować komórki tłuszczowe w danym rejonie ciała, co oznacza, że już się one tam nie „odrodzą”. Podczas zabiegu są one rozbijane, a następnie usuwane na zewnątrz organizmu.

Istotne jest także to, że liposukcja jest zabiegiem, którego efekty są na ogół bardzo satysfakcjonujące dla pacjentów. Wynika to z faktu, że w w trakcie procedury możliwe jest usunięcie jednorazowo nawet 3-4 litrów tłuszczu, co przekłada się na znaczne wyszczuplenie ciała. Efekty liposukcji widoczne są zazwyczaj po trzech miesiącach, jednak pierwsze rezultaty zaobserwować można już po ustąpieniu obrzęku pooperacyjnego.

Dodatkową zaletą liposukcji jest fakt, że odessany z organizmu tłuszcz w znacznej części przypadków nadaje się do transplantacji – jest to zależne przede wszystkim od zastosowanej techniki. Oznacza to, że tkankę tłuszczową, odessaną np. z brzucha czy ud, można następnie, po uprzednim jej przygotowaniu, wykorzystać do powiększenia piersi czy wymodelowania pośladków. Przeszczep autogennej tkanki tłuszczowej to doskonała metoda poprawy proporcji ciała, ponieważ transplantowane komórki pochodzą bezpośrednio od pacjenta, dzięki czemu ryzyko komplikacji jest minimalne.

Liposukcja to rozwiązanie dla osób z miejscowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej

Odsysanie tłuszczu jest też stosunkowo mało obciążającym dla pacjenta zabiegiem – dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych technik liposukcji, które charakteryzują się bardzo dobrymi efektami estetycznymi przy jednoczesnym obniżeniu inwazyjności procedury. Zabieg najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co likwiduje możliwe niekorzystne skutki znieczulenia ogólnego oraz znosi związane z nim ryzyko. Niezależnie od zastosowanej metody, zabieg praktycznie nie pozostawia blizn, ponieważ cięcia, przez które kaniula wprowadzana jest do organizmu, są zazwyczaj niewielkie i zlokalizowane w załamaniach skóry, by dodatkowo zmniejszyć ich widoczność.

Liposukcja umożliwia modelowanie i wyszczuplanie praktycznie wszystkich rejonów ciała. Przy pomocy takich zabiegów możemy skutecznie wysmuklić talię i brzuch, ale też usunąć niechciany tłuszczyk ze wszystkich tych miejsc, które są szczególnie oporne na działanie diety i ćwiczeń. Liposukcja może być więc wykorzystana do wyszczuplenia zbyt masywnych łydek czy kolan, zlikwidowania nieestetycznych „pelikanów” na ramionach czy pozbycia się drugiego podbródka, z jej zastosowaniem można także „odchudzić” plecy czy wysmuklić twarz (usuwanie tzw. „chomików”). Zabiegi liposukcji mają też zastosowanie w leczeniu ginekomastii tłuszczowej i gruczołowo-tłuszczowej u mężczyzn, pozwalając przywrócić klatce piersiowej odpowiedni wygląd.

Warto jednak pamiętać, że liposukcja nie jest alternatywą dla diety i ćwiczeń, a w przypadku osób ze znaczną otyłością jest wręcz niewskazana: specjaliści zalecają, by przed zabiegiem unormować masę ciała. Odsysanie tłuszczu to jedynie metoda modelowania sylwetki, która umożliwia poprawę proporcji tych partii ciała, z których tkanka tłuszczowa nie chce zniknąć mimo wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych oraz regularnej aktywności fizycznej.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Liposukcja laserowa LAL

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…