Subiektywny przegląd najciekawszych wiadomości na temat leczenia, zdrowia, medycyny, turystyki medycznej i urody

Operacja wzroku laserem, czyli jak się pozbyć okularów?

16 Sierpień 2017

Wady refrakcji, czyli krótkowzroczność, nadzwroczność i astygmatyzm, potrafią bardzo utrudnić życie. Konieczność ciągłego noszenia okularów czy szkieł kontaktowych może być uciążliwa zwłaszcza dla osób aktywnych oraz tych ze znaczną wadą wzroku, którym nie wystarcza zakładanie ich tylko do czytania czy prowadzenia samochodu. Wad refrakcji można się jednak skutecznie i trwale pozbyć – służą temu zabiegi laserowej korekcji wzroku. więcej »

Czy w Polsce jest za mało lekarzy?

10 Czerwiec 2016

Już od wielu lat w mediach pojawiają się powracające informacje na temat alarmującej sytuacji w polskiej służbie zdrowia: jest za mało lekarzy i pielęgniarek, zmniejsza się także liczba rezydentur, a część lekarzy musi wyjeżdżać za granicę lub nawet zmieniać zawód. Jak wskazują raporty i statystyki, jeśli coś się w tej sytuacji w naszym kraju zmienia, to raczej na gorsze. więcej »

Jak się ma prywatna opieka medyczna w Polsce w 2016 roku

31 Maj 2016

Rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce stale rośnie – jak podają analitycy firmy badawczej PMR, w roku 2014 wzrósł on o 6,3% w stosunku do poprzedniego roku, uzyskując wartość 37,5 mld zł. W roku 2015 zanotowano kolejny wzrost o podobnej wysokości– około 6%, a wartość rynku wyniosła 39,5 mld zł. Według danych tej samej firmy, w latach 2016-2021 czeka nas dalszy, systematyczny rozwój w tym segmencie, szacowany na około 7% rocznie. więcej »

Piezosugery w implantologii

02 Maj 2016

Piezochirurgia znajduje zastosowanie w zabiegach z zakresu implantologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, stomatologicznej i periodontologii. Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków umożliwia cięcie mikrometryczne, charakteryzujące się wyjątkową precyzją i bezpieczeństwem dzięki ograniczeniu utraty tkanki kostnej oraz uszkodzeń otaczających tkanek miękkich. więcej »

Implanty biowchłanialne w ortopedii

07 Luty 2016

Implanty biowchłanialne znalazły swoje stałe miejsce w chirurgii ortopedycznej a ich popularność i znaczenie sukcesywnie wzrasta. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w zabiegach rekonstrukcji stawu biodrowego, segmentów kręgosłupa oraz stawu kolanowego. Po zakończeniu zrostu kostnego implant stopniowo rozkłada się na tlen i dwutlenek węgla, znikając z organizmu całkowicie w ciągu 2-4 lat po wszczepieniu. więcej »

Leczenie zaniku nerwu wzrokowego komórkami macierzystymi

20 Styczeń 2016

Jeszcze niedawno zanik nerwu wzrokowego był nieuleczalny i prowadził do ślepoty. Terapia komórkami macierzystymi dała jednak nadzieję pacjentom na zahamowanie tej choroby, a nawet na częściowe odzyskanie wzroku. więcej »

Leczenie zachowawcze nietrzymania moczu

29 Grudzień 2015

„Obiektywnie stwierdzany mimowolny wyciek moczu, będący problemem higienicznym i społecznym” - tak definiuje nietrzymanie moczu International Cotinence Society. Leczeniem tego przykrego objawu zajmują się specjaliści urologii oraz ginekologii. Przed zastosowaniem technik inwazyjnych, zazwyczaj terapia rozpoczynana jest od metod zachowawczych. więcej »

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu

22 Grudzień 2015

Nietrzymanie moczu jest częstym problem, z którym pacjenci, a w szczególności pacjentki, zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Według danych Polskiego Towarzystwa urologicznego, na różne formy nietrzymanie moczu cierpi około 10% populacji. Dolegliwości te występują około dwukrotnie częściej u kobiet. Wstydliwy dla wielu osób charakter problemu sprawia, że zaburzenie to jest początkowo często bagatelizowane, w wyniku czego dochodzi do znacznych opóźnień w rozpoczęciu procesu diagnostyczno-leczniczego. więcej »

Zastosowanie komórek macierzystych w zabiegach rekonstrukcyjnych

02 Grudzień 2015

Komórki macierzyste mają wyjątkowe możliwości samodzielnego odnawiania się i różnicowania, niespotykane w innych typach komórek. Dzięki tym właściwościom znajdują szerokie zastosowanie w medycynie - zarówno w chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej, jak i w przeszczepach skóry czy kości. więcej »

Niepłodność - aspekt psychologiczny

27 Listopad 2015

Dla wielu osób wydanie na świat potomstwa stanowi nieodzowny punkt spełnionego życia. Bycie rodzicem wydaje się czymś naturalnym i dostępnym. Problemy z płodnością mogą kojarzyć się głównie z problemami natury fizjologicznej oraz leczeniem określonych dysfunkcji organizmu. Okazuje się jednak, że powiększenie rodziny bywa bardzo problematyczne. Podłoże trudności wcale nie musi być umiejscowione w ciele. więcej »