Czy wazektomia jest skuteczna

Wazektomia polega na usunięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzn. Jest metodą antykoncepcji o wyjątkowo wysokiej skuteczności, sięgającej aż 99,9%. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Obserwuje się niewielką ilość powikłań pozabiegowych, ponieważ jest to procedura minimalnie inwazyjna. W 8 i 12 tygodni po wazektomii wykonywane jest badanie ogólne nasienia, w celu potwierdzenia jej skuteczności.

Pierwsze badania na temat wpływu wycięcia lub podwiązania nasieniowodów u psów prowadził Gosselin w 1847r. W roku 1889 przeprowadzono pierwszą wazektomię u mężczyzny umieszczonego w zakładzie karnym. Przez wiele lat zabieg na świecie był stosowany u mężczyzn jako profilaktyka prokreacji u ułomnych. Obecnie usunięcie lub podwiązanie nasieniowodów w związku z małoinwazyjnością i łatwością wykonania jest wykorzystywane w celach antykoncepcyjnych.

Wazektomia od 1 500 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W polskim prawie nie ma zapisu o nielegalności wazektomii, w związku z czym uważana jest za zabieg legalny. Podobnie jest między innymi w Holandii, Luksemburgu, Chinach i Australii. Prawo takich państw jak Norwegia, Wielka Brytania, Austria czy Dania wyraźnie zezwala na tą metodę antykoncepcji.

Czy wazektomia jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Sam zabieg wazektomii trwa krótko, bo mieści się w przedziale 15- 30 min, wymaga tylko znieczulenia miejscowego. Charakterystyczna jest jego wysoka skuteczność, bo wg. danych RCOG.UK.- Krajowe wytyczne antykoncepcji 2004, w Wielkiej Brytanii na 2 tysiące wykonanych zabiegów, jako efekt niepożądany wystąpiła tylko jedna ciąża. Oznacza to, że współczynnik skuteczności antykoncepcyjnej wazektomii wynosi 0,05%. Dla porównania współczynnik ten dla doustnej antykoncepcji hormonalnej wynosi 0,16- 3%, a dla prezerwatywy 1- 33% (Dane Trussel J. Hatcher RA, Cates W. Stewart FH, Kost K. Przewodnik, Studia antykoncepcyjnej skuteczności. Położnictwo i ginekologia 1990).

Podwiązanie nasieniowodów zapobiega transportowi plemników, ale są one cały czas wytwarzane. Ponieważ nie mają drogi wyjścia, są one absorbowane przez organizm. Nie należy się również obawiać o poziom testosteronu, ponieważ zabieg nie ma na niego wpływu. Owłosienie, głos i zachowania seksualne nie ulegną zmianie po wykonaniu wazektomii.

Wielu mężczyzn, którzy zastanawiają się nad wykonaniem zabiegu ma wątpliwości co do tego, jak będzie wyglądało ich życie seksualne po wazektomii. W bazie PubMed można znaleźć artykuł zatytułowany "Relationship between Vasectomy and Sexual Frequency", w którym autorzy określili średnią ilość stosunków odbywanych miesięcznie przez mężczyzn po wazektomii (5,9) i mężczyzn, którzy nie poddali się podwiązaniu nasieniowodów (4,9). Praca ta udowadnia, że lęk przed zmniejszeniem częstości kontaktów seksualnych po tym rodzaju antykoncepcji jest bezzasadny.

Każdy zabieg chirurgiczny lub mikrochirurgiczny niesie z sobą ryzyko powikłań, które dla wazektomii jest wyjątkowo niskie. Przez kilka godzin, maksymalnie do kilku dni podczas zmiany pozycji ciała może być odczuwalnie pociąganie i niewielki dyskomfort bólowy. Według danych umieszczonych w e-booku "Wazektomia, salpingektomia" przez specjalistę ginekologii i położnictwa, lek. med. Eugeniusza Siwika, u jednego pacjenta na czterystu może wystąpić niewielkie krwawienie do moszny, które samoistnie się wchłania w ciągu kilku dni. W 8 i 12 tygodni po zabiegu wykonywane jest kontrolne badanie nasienia, w celu wykluczenia obecności plemników i potwierdzenia skuteczności wazektomii. Do tego czasu warto zachować ostrożność i korzystać z innej metody antykoncepcji.

Wazektomia jest trwałą metodą antykoncepcji, jednak są sytuacje, w których wykonywane są procedury udrożniania nasieniowodów, czyli rewazektomie. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, który nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Wg danych zamieszczonych w pracy "Impact on Pregnancy of Gross and Microscopic Vasal Fluid during Vasectomy Reversal" w "The Journal of urology" po wykonaniu 2947 rewazektomii udało się uzyskać 902 ciąże. Oznacza to, że 31% mężczyzn po udrożnieniu nasieniowodów zostało ojcami.

Wazektomia
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

W związku z tym, że aż u około 69% mężczyzn nie udaje się uzyskać przepływu plemników niezbędnego do zapłodnienia, przed wykonaniem wazektomii sugeruje się pacjentom oddanie spermy do banku nasienia. Plemniki mogą zostać wykorzystane do zapłodnienia nawet wiele lat po ich zamrożeniu, co stanowi swojego rodzaju koło ratunkowe dla mężczyzn, którzy zmienią zdanie i postanowią mieć jeszcze dzieci.

Autor:

Dodaj komentarz

Wazektomia: nowoczesna męska antykoncepcja?

Wazektomia: nowoczesna męska antykoncepcja?

Niechciana ciąża potrafi wywrócić życie do góry nogami, dlatego kwestia odpowiedniego zabezpieczenia ma dla wielu osób ogromne znaczenie. Choć prezerwatywy uznawane są za bardzo skuteczną metodę zapobiegania ciąży, dotychczas ciężar...

Wazektomia - na czym polega zabieg

Wazektomia - na czym polega zabieg

Istnieją liczne sposoby antykoncepcji, jednak wiele z nich nie może zapewnić całkowitej skuteczności. Dodatkowo, większość metod, jak tabletki antykoncepcyjne, żele plemnikobójcze czy spirala, stosowane są przez kobiety. Wazektomia stanowi...

Wazektomia - antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia - antykoncepcja dla mężczyzn

Najbardziej popularnymi metodami regulacji liczby urodzeń są doustne tabletki antykoncepcyjne oraz prezerwatywy. Mimo swoich zalet metody te posiadają również wiele wad. Ponadto tabletki czy tradycyjna "gumka" nie zawsze wiążą się z komfortem ich...