Diagnostyka i badania - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii diagnostyka i badania z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: pediatra, neonatolog, radiolog, diagnosta obrazowy, neurolog dziecięcy, neurolog, gastrolog dziecięcy, gastrolog, pulmonolog

Tomografia komputerowa: nowoczesne narzędzie diagnostyczne

Nowoczesne techniki diagnostyczne umożliwiają szybkie wykrycie wielu chorób, co z kolei może mieć niebagatelny wpływ na skuteczność procesu leczenia: wszak im szybciej postawiona zostanie właściwa diagnoza, tym szybciej można uderzyć w sedno problemu. Jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń, stosowanych w diagnostyce schorzeń z bardzo licznych dziedzin medycyny, jest tomografia komputerowa – badanie radiologiczne, umożliwiające uzyskanie obrazów narządów wewnętrznych i kości. więcej »

Wiemy i umiemy coraz więcej, czyli odkrycia medyczne w 2016 roku

Medycyna rozwija się w coraz szybszym tempie, a liczba nowych badań i wynalazków daje nadzieję chorym, cierpiącym na schorzenia uważane dotąd za nieuleczalne. Implanty siatkówki, egzoszkielety, roboty chirurgiczne czy innowacyjne techniki leczenia nowotworów to tylko niektóre z osiągnięć medycznych, mające już dziś praktyczne zastosowanie. Nowe odkrycia pozwalają także zwiększyć komfort życia pacjentów i poprawić wyniki leczenia wielu chorób, czyniąc terapię skuteczniejszą i mniej inwazyjną. więcej »

Rusza program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej

Projekt programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej został przedstawiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia w grudniu 2015 roku, natomiast zarządzenie, określające zasady projektu podpisano 13 kwietnia 2016 roku. Program właśnie wszedł w życie, warto więc przyjrzeć się mu z bliska i dowiedzieć się, jakie zmiany czekają na ciężarne w naszym kraju, i co w praktyce oznaczają poszczególne założenia projektu. więcej »

Jak przebiega badanie metodą tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa (TK) jest popularną metodą diagnostyczną, która ma szerokie zastosowanie w medycynie i technice. Pozwala ona na uzyskanie obrazów przekrojowych oraz przestrzennych badanego obiektu, a samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, ma szybki, prosty przebieg, a jednocześnie dostarcza szczegółowych informacji, pozwala wykryć obrażenia wewnętrzne oraz nie jest przeciwskazana dla osób mających wszczepione aparaty medyczne. więcej »

Wskazania do badania TK głowy

Tomografię komputerową głowy w trybie pilnym wykonuje się zazwyczaj po urazie oraz w przypadku podejrzenia udaru mózgu. Ponad to, obrazowanie TK jest wykorzystywane w diagnostyce guzów, zniekształceń oraz w przewlekłym zapaleniu zatok obocznych nosa. Podczas badania uzyskuje się obrazy wysokiej jakości, które umożliwiają podjęcie racjonalnych decyzji terapeutycznych. więcej »

Jak przygotować się do badania metodą rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest stosunkowo nowym badaniem obrazowym, które pozwala na uwidocznienie struktur anatomicznych bez wykorzystania promieniowania jonizującego. Nie jest potrzebne szczególne przygotowanie pacjenta, jednak badania nie można przeprowadzić u osób z wszczepionymi urządzeniami lub metalowymi implantami czy protezami. więcej »

Przebieg badania metodą rezonansu magnetycznego

Badanie metodą rezonansu magnetycznego to technika, pozwalająca w sposób bezinwazyjny dokładnie uwidocznić struktury wewnątrz naszego ciała. Rezonans magnetyczny odwzorowuje tkanki i narządy z ogromną precyzją, dzięki wykorzystaniu silnie działającego pola magnetycznego. Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym? Czego można spodziewać się w trakcie zabiegu? więcej »

Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?

Tomografia komputerowa wykorzystywana jest w medycynie na szeroką skalę. Ułatwia proces diagnostyczny zarówno w przypadku schorzeń przewlekłych, jak i w stanach zagrożenia życia, np. po urazach. Zalet tego badania jest stosunkowo dużo, jego częste stosowanie budzi jednak mieszane uczucia u niektórych osób. Powodem jest wykorzystywane w tomografii komputerowej promieniowanie rentgenowskie: jaki jest jego wpływ na zdrowie człowieka? więcej »

Tomografia komputerowa w diagnostyce stomatologicznej

Nowoczesne narzędzia diagnostyczne umożliwiają doskonałe uwidocznienie nawet drobnych i skomplikowanych struktur, jak kości twarzoczaszki czy uzębienie. Tomografia komputerowa w diagnostyce stomatologicznej jest zaawansowaną techniką obrazowania, mającą wiele zastosowań w tej dziedzinie medycyny. Jakie są wskazania do tego badania i co można dzięki niemu zobrazować? więcej »

Funkcjonalny rezonans magnetyczny fMRI - co to takiego?

Funkcjonalny rezonans magnetyczny jest nowoczesną techniką obrazowania aktywności mózgu, wykorzystującą magnetyczne właściwości atomów budujących komórki. Pozwala m.in. zaobserwować jego pracę podczas wykonywania określonych czynności umysłowych. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. więcej »